Kalendárium červenec 2007

Bragg William Henry

2. července 1862 se ve Wigtonu narodil a 12.3.1942 v Londýně zemřel anglický fyzik William Bragg, celým jménem Sir William Henry Bragg, Byl jedním z prvních britských vědců, kteří se zabývali strukturou pevných látek. Vystudoval na univerzitě v Cambridgi a krátce pracoval v Cavendishově laboratoři. 1886-1903 byl profesorem matematiky a fyziky na univerzitě v australském Adelaidu, kde se zabýval zejména problémy radioaktivity. Zde se mu narodil syn a pozdější nejbližší spolupracovník William Lawrence Bragg (1890-1971). Za 1. světové války řídil W.H. Bragg výzkum akustické detekce ponorek, od roku 1915 působil na londýnské univerzitě, od roku 1923 byl ředitelem Royal Institution a současně i Faradayovy laboratoře v Londýně. 1935-40 byl prezidentem Royal Society v Londýně. Věnoval se také popularizaci základních fyzikálních jevů a otázkám o podstatě hmoty. Např. jeho "Vánoční nauka" pro děti se stala bestsellerem. Jeho kniha Concerning the nature of things (1925) vyšla v roce 1927 česky pod názvem O povaze věcí. W.H. Bragg je jedním z deseti vědců, kteří dostali Nobelovu cenu za fyziku, chemii, fyziologii nebo medicínu díky Röntgenovu objevu paprsků X. Lékařství umělo tento objev využít už koncem 19. století, fyzika a technika však musely počkat až do roku 1912 na objev otce a syna Braggových.

Bragg William Lawrence

1. července 1971 v Ipswich v Suffolk County zemřel britský fyzik a zakladatel rentgenové strukturní analýzy a rentgenové spektroskopie Sir William Lawrence Bragg . Narodil se 31.3.1890 v Adelaide v Austrálii. 1913 spolu s otcem Williamen Henrym Braggem vyvinuli metodu otočného krystalu na určování krystalové struktury pomocí rentgenového záření a na měření vlnové délky. Metoda umožnila zjistit krystalovou strukturu mnohých anorganických látek, např. diamantu nebo kamenné soli. Lawrence Bragg formuloval tzv. Braggovu rovnici nλ = 2d sinθ, umožňující ze znalosti vzdálenosti rovnoběžných atomových rovin v krystalu d a měřením úhlů θ, pod nimiž dochází k odrazu paprsků od atomových rovin, určit vlnovou délku λ dopadajícího neznámého záření; n je celé číslo, tzv. řád odrazu. A také naopak: Z vlnové délky známého dopadajícího záření a ze změřených úhlů lze vypočíst vzdálenost atomových rovin v krystalu. Díky této metodě nastala možnost zjišťování atomové struktury nerostů, slitin a silikátů.

Braggové určili strukturu řady krystalických látek a uveřejnili závěry svých teoretických úvah i výsledky měření na rentgenovém spektrometru vlastní konstrukce v knize X-rays and crystal structure (Rentgenové paprsky a struktura krystalů, 1915). V tomtéž roce pak spolu získali Nobelovu cenu za fyziku. Dílo : Electricity, Atomic structure of minerals, X-rays and crystal structure (spolu s otcem) a The history of X-ray analysis.

Kaláb Method

10. července 1885 se narodil v rodině zemědělského dělníka ve Veselíčku a 17.11.1963 ve Žďáru nad Sázavou zemřel český typograf a tvůrce dokonalé české knihy Method Kaláb. Jako kluk již spolupracoval s redaktorem Janem Doležalem ze Žďáru nad Sázavou, který ho přivedl k tomu, aby se vyučil typografickému řemeslu v Sedlčanech a v Táboře. 1905 přesídlil do Prah a prošel tam několika tiskárnami. Poslední byla Průmyslová tiskárna, kde se v roce 1933 stal technickým ředitelem. Již od roku 1905 byl stálým spolupracovníkem Typografie, uveřejňoval zde své návrhy knižních obálek a ukázky vzorníku nových písem a tiskl i svá odborná pojednání. Jeho cílem bylo vytváření krásných českých knih, a proto se spojil s nejlepšími ilustrátory a knižními grafiky (Cyril Bouda, Karel Svolinský, Josef Lada, Max Švabinský, Jan Konůpek, JV.H. Brunner, František Kysela, členové Osmy, Mánesa a další). Stal se autorem řady knižních úprav; podle bibliografie 779 titulů. Upravil a v Průmyslové tiskárně vytiskl známé knihy našich nejpřednějších literátů. Byl nepřekonatelným mistrem při výběru písma, dlouhodobě. spolupracoval s Oldřichem Merhautem. Jeho vzorem pro typografickou práci byl nejvýznamnější tiskař 19. století Giambattista Bodoni, o jehož díle napsal vynikající studii. Method Kaláb své knižní návrhy vystavoval v Lipsku, Curychu, Kodani, Ženevě, Basileji, Londýně, Amsterdamu, Chicagu, Moskvě a dalších městech. Byl uznávaným odborníkem v Evropě i Americe. Jeho celoživotní práce byla v České republice oceněna v roce 1948 státní cenou tvůrci dokonalé české knihy nejen bibliofilské, ale zejména i užitkové. Jeho tvůrčí pozůstalost je uložena v Muzeu české knihy ve Žďáru nad Sázavou

Lalande André

19. července 1867 se narodil a 15.11.1963 zemřel francouzský filozof a profesor pařížské univerzity André Lalande. V Paříži byl v roce 1900 organizátorem 1. mezinárodního filozofického kongresu, 1901 jedním z iniciátorů francouzské Filozofické společnosti. Zabýval se filozofickými otázkami evolucionismu, filozofické vědy, etikou a estetikou. Jeho názory spojují neorganicky prvky pozitivizmu a spiritualismu. Proti Spencerovu evolutionismus postavil tezi o procesu disoluce nebo involuce jako procesu vedoucímu naopak od heterogenního k homogennímu, což považoval za univerzální zákonitost vývoje. Za kritérium objektivity poznání považoval kolektivní (intersubjektivní) poznání, což jej spojuje se sociologií É. Durkheima. Logiku, etiku i estetiku kladl jako normativní disciplíny do protikladu faktického poznání. Je autoremr nejznámější francouzské encyklopedie filozofické terminologie Vocabulaire technique et critique de la philosophie (Technický a kritický filozofický slovník).

Starší kalendária