Umění [Art]
XLVII (1999), No. 6. |
O B S A H C O N T E N T |
Jana HRBÁČOVÁ
Královské koruny v české deskové malbě od poloviny 14. století do poloviny 15. století. /Königliche Kronen in der böhmischen Tafelmalerei von der Mitte des 14. bis zur Mitte des 15. Jahrhunderts./.
/446-452/
Článek sleduje dosud nezpracované téma královských korun, nalézajících se na českých deskových obrazech 14. a 15. století. Autorka určuje a interpretuje jednotlivé typy charakteristické pro dané období v kontextu evropského gotického umění, a to ve vztahu ke korunovačním klenotům, královským pečetím a korunám, jež byly součástí relikviářových bust.
Andrzej KOZIEŁ
Why Did Michael Willmann Study Proportions of Children's Bodies? A Few Remarks on the Artist's Notes from the Strahov Library, Prague. /Proč Michael Willman studoval proporce dětských těl? Úvaha o umělcových poznámkách ve Strahovské knihovně v Praze./.
/453-471/
Mezi vlastními poznámkami Michaela Willmanna, uloženými ve Strahovské knihovně v Praze, se nalézá několik tabulek, zachycujících proporce dětských těl ve věku od jednoho měsíce do patnácti let. Malíř tímto měřením, které provedl v roce 1677, reagoval na traktát Gualtera Hermenia Rivia, vycházející z renesančních teorií G. B. Albertiho a Pomponia Gaurica. Autor studie se podrobně věnuje výsledkům i vlastním motivacím Willmannova pozorování, postrádajícího obecné shrnující závěry.
Kateřina CIRGLOVÁ
Jakub Eberle - sochař pozdního českého baroka. /Jakub Eberle - Bildhauer des böhmisches Spätbarock./.
/472-493/
Jakub Eberle (1718-1783) byl jedním z významných českých pozdně barokních sochařů. Autorka příspěvku líčí souhrnně umělcův život a dílo. Nově Eberlovi připisuje některé práce, z nichž většina je soustředěna v severozápadních Čechách, odkud sochař pocházel a kde také zemřel.
Jindřich VYBÍRAL
Podhorská architektura Josefa Hoffmanna. /Die Architektur Josef Hoffmanns im Jeseník-Gebirgsvorland./.
/494-511/
Studie se věnuje třem stavbám Josefa Hoffmanna v podhůří Jeseníků, patřícím k nejvýznamnějším pracím, které architekt vytvořil na území Čech a Moravy. Jde o venkovské sídlo rodiny Primavesi v Koutech nad Desnou, dům Sigmunda Berla v Bruntále a dům Fritze Grohmanna ve Vrbně pod Pradědem. Autor článku líčí okolnosti vzniku staveb a zkoumá jejich stylová východiska na základě analýzy užitých architektonických forem a vlastních Hoffmannových textů. Kromě toho se zabývá osobami stavebníků, jejichž kulturní a ideologické přesvědčení se mohlo promítnout do výsledné podoby jednotlivých objektů.
Christina LODDER
Seeing Red: Lissitzky's Abstract Cabinet and the Ideology of Display. /Rudý pohled: abstraktní kabinet El Lissického a ideologie výstav./.
/512-520/
Příspěvek si všímá El Lissického aktivit na poli organizování a instalování výstav abstraktního umění ve dvacátých letech. Instalace umělec koncipoval s novým experimentálním přístupem, zaměřujícím se na vytvoření interaktivního prostoru, odrážejícího Lissického teoretická východiska. Umělcovi nešlo pouze o aktivní zapojení diváka do výstavního prostředí, ale i o manifestování svého revolučního přesvědčení.
ROZHOVORY / INTERVIEWS
Martina PACHMANOVÁ
Writing History "Otherly": Interview with Linda Nochlin.
/521-524/
Martina PACHMANOVÁ
Calling History Writing Into Question: Interview with Natalie Kampen.
/524-528/
ZPRÁVY / NEWS
Jan RANDÁČEK
Liberecká architektura 1895-1938.
/528-537/
Zpráva mapuje v širším kontextu vývoj liberecké architektury v rozpětí let 1895-1938. Prostřednictvím zachycených staveb autor dokládá, že liberecká architektura daného období nepřekročila co do významu regionální hranice. Výjimku tvoří pouze několik prací, projektovaných mimolibereckými architekty. K nim patří dvě důležité stavby třicátých let: obchodní dům Baťa od Vladimíra Karfíka a obchodní dům Jiskra od Jana Gillara.
RECENZE / REVIEWS
Tomáš KREJČÍK
Pečeť v kultuře středověku. (Karel Stejskal)
/537-540/
Milan TOGNER
Paolo Pagani. Kresby. Drawings.
Federica BIANCHI (ed.)
Paolo Pagani (1655-1716). (Martin Zlatohlávek)
/541-544/
Barocke Architektur in Böhmen... (Věra Naňková)
/545-547/
Mojmír HORYNA
Jan Blažej Santini-Aichel. (Jiří Kroupa)
/547-552/
Zrození metropole. Moderní architektura a město ve střední Evropě 1890-1937. (Damjan Prelovšek)
/553-554/
Anotace.
/554-556/
Z přírůstků uměleckohistorické literatury.
/556-558/
Obsah ročníku XLVII Umění.
/559-56/0
[Zpět na Seznam časopisů] [Back to List of journals] |