Kalendárium listopad 2006

Wegener Alfred Lothar

1.listopadu 1880 se narodil a koncem listopadu 1930 při expedici v Grónsku zemřel německý geofyzik, meteorolog a fyzický geograf Alfred Lothar Wegener. Byl profesorem v Hamburku a Grazu. Publikoval vědecké práce v oboru termodynamiky atmosféry a glaciologického výzkumu Grónska. 1906-08 a 1912-13 uskutečnil přechod Grónska od východu na západ v nejširší části ostrova. Jeho hlavním dílem je Puvod kontinentu a oceánu. 1915 vyslovil teorii o puvodním spojení Evropy, Afriky a Ameriky.

Wegenerova teorie je teoretický předpoklad existence jednoho společného prakontinentu (Pangea), který se postupně rozpadal na jednotlivé kontinentální kry. První rozpad vytvořil severní desku Laurasii a jižní Gondwana. K pohybum velkých zemských bloku docházelo podle geotektonických mobilistických představ tak, že se pevná zemská kura, popo. její velké bloky mohly volně pohybovat na svém plastickém podloží.

V současné době se všeobecně přijímá teorie kontinentálního driftu, podpořená teorií rozpínání oceánského dna a teorií deskové tektoniky.

JINDŔICH PLAVEC

13.listopadu 1460 zemřel portugalský princ a organizátor prvních portugalských plaveb podél afrického pobřeží JINDŔICH PLAVEC (Dom Henrique el Navegador). Narodil se 4.3.1394. Žádné plavby se osobně nezúčastnil a přídomek Plavec získal historicky až v 19. století. Od mládí myslel na křížové výpravy proti „nevěřícím“ a to zejména proti Maročanům. 1415 se účastnil dobytí Ceuty. Jako protektor a později velmistr Kristova řádu, který byl založen proti muslimům, organizoval korzárské a výzvědné plavby podíl marockého pobřeží. Po roce 1443 opustil vojenské cíle plaveb a začal lodě vysílat na cestu za obchodem a zlatem. Jeho průzkumné plavby vojenské i obchodní vedly ke shromáždění mnoha poznatků o plavebních podmínkách a rozšíření zeměpisného obzoru Evropanů v této oblasti. Došlo k znovuobjevení Madeiry, objevení zálivu Rio de Oro, prozkoumání Mauretánie, objevení ústí Senegalu, Zeleného mysu, Kapverdských ostrovů, pobřeží Guineje a Sierry Leone. Po jeho smrti průzkumy pokračovaly a v roce 1482 se iniciativy chopil král Jan II. a poznáno bylo pobřeží od rovníku až za mys Dobré naděje. Vyvrcholením pak bylo objevení námořní cesty do Indie Vascou da Gama.

Nernst Walther Herman

18. listopadu 1941 v Bad Muskau zemřel německý chemik a fyzik Walther Hermann Nernst. Narodil se 25.6.1864 v Briesen v Polsku, v rodišti polského astronoma M. Koperníka (1473-1543). Byl posluchačem chemie, matematiky a fyziky v Curychu, Berlíně, Štýrském Hradci a Würzburgu. 1887 tam obhájil disertaci a stal se v Lipsku asistentem ně. Chemika W. Ostwalda (1853-1932) 1889 se mu na základě termodynamických předpokladů podařilo objasnit funkci Voltova elektrického článku. O dva roky později se stal profesorem fyzikální chemie na univerzitě v Gőttingenu.1893 zde formuloval Nernstovo-Thomsonovo pravidlo, které vysvětluje, proč ve vodných roztocích probíhá snadněji ionizace. V roce 1905 získal katedru fyzikální chemie na berlínské univerzitě a rok na to ohlásil svůj největší objev – formulaci třetího zákona termodynamického: entropie, chemicky homogenní látky je při absolutní nule teploty nulová. Za formulaci zákona a vytvoření základů termochemie získal v roce 1920 Nobelovu cenu za chemii. Je rovněž pokládán za zakladatele elektrochemické kinetiky. 1918 objevil chemické molekulární řetězové reakce, při nichž světlo hraje úlohu iniciátora, Jejich pomocí pak bylo vysvětleno mnoho chemických pochodů, mezi nimi i polymerace. Dále vypracoval metodu měření permitivity, významně upravil metodu stanovení specifického tepla při nízkých teplotách – Nernstův elektrický kalorimetr. 1924 se stal ředitelem Ústavu technické a experimentální fyziky v Berlíně, zůstal zde roku 1933, poté byl nacisty funkce zbaven. Nernst je také vynálezcem Nernstovy lampy (hořáku), což je zvláštní typ elektrické žárovky, jejíž žhoucí tělisko bylo vytvořeno z oxidů vzácných zemin, s poměrně nevelkým proudem se mohla rozpálit a svítila jasným bílým světlem. Zajímavé je, že vynalezena byla těsně předtím než americký vynálezce T:A. Edison (1847-1931) v žárovce použil uhlíkové vlákno. Nernstův hořák se dodnes používá jako zdroj infračerveného záření. Přestože nemohl Edisonově žárovce konkurovat, podařilo se mu prodat patent jeho hořáku za 1 milion marek a vyráběl se až do roku 1912. Vynalezl také elektrické piano, speciální galvanický článek aj.

Forster Georg Adam

27. listopadu 1755 se narodil a 12.1.1794 zemřel německý přírodovědec a cestovatel Georg Adam Forster. 1772-75 se jako sedmnáctiletý účastnil druhé plavby J. Cooka. Od 1778 byl profesorem v Kasselu, od 1784 ve Vilně a od 1788 ředitelem knihovny v Mohuči Zpracoval vědecké výsledky cest svého otce, se kterým procestoval Rusko a Anglii. Měl velkou schopnost vidět přírodní jevy v souvislostech a uměl viděné vylíčit dokonalou formou 1790 v doprovodu mladého Humboldta procestoval Belgii, Nizozemí, Francii a Anglii. Podal neobyčejně živý popis přírody i lidí, takže se stal zakladatelem žánru uměleckého cestopisu v německé literatuře Dokázal spojit přírodovědné zájmy s porozuměním pro dějiny, hospodářství, politiku a výtvarné umění. Byl nadšeným přívržencem francouzské revoluce. 1793 se odebral do Paříže jako poslanec mohučské republiky s cílem spojení s Francií. Byl za to dán do říšské klatby a zemřel v Paříži v chudobě a zapomenutí.

Starší kalendária