Hlavní stránka >> Menu >> Vědecká činnost Botanického ústavu >> Oddělení a výzkumná centra >> Oddělení taxonomie >> Květena České republiky

Květena České republiky

Dílo shrnuje podrobně současné poznatky o cévnatých rostlinách (kapraďorostech, nahosemenných a krytosemenných) území České republiky. V díle jsou zpracovány především všechny domácí druhy cévnatých rostlin, dále druhy zdomácnělé, zplanělé a v zemědělství a lesnictví častěji pěstované, pozornost je však věnována i druhům přechodně zavlékaným a méně často pěstovaným rostlinám okrasným a užitkovým. Jsou uvedeny jejich charakteristiky taxonomické a chorologické (včetně základní synonymiky, exsikátů, zhodnocení variability a karyologických poměrů), velká pozornost je věnována i údajům o jejich ekologii a cenologii, dynamice jejich výskytu, charakteristice jejich celkového rozšíření a jejich praktickému významu jako zdroji potravin, surovin, léčiv, jako okrasných rostlin, plevelů apod., stručně jsou zmíněny obsahové látky a případná jedovatost. Velmi užitečné jsou určovací klíče pro čeledi, rody, druhy i poddruhy a zájem uživatelů je přitahován i často bohatými bibliografickými seznamy u jednotlivých čeledí a rodů. Přehledně členěný text doprovázejí originální, převážně podle živého materiálu pořízené kresby, znázorňující většinu druhů jak v celkovém vzhledu, tak v detailech, a usnadňující jejich správné určení. Květena ČR je rozvržena do devíti svazků.

Květena ČR je v české literatuře svým celkovým pojetím a hloubkou zpracování nejpodrobnější flórou našeho státního území. Jako jedna ze základních středoevropských flór je důležitým zdrojem informací i pro botaniky z ostatních zemí. Je určena výzkumným pracovníkům teoretických i aplikovaných oborů botaniky a dalších biologických odvětví, odborníkům v otázkách životního prostředí a ochrany přírody, odborným pracovníkům v zemědělské a lesnické praxi, učitelům biologie na školách všech stupňů i studentům, jakož i ostatním zájemcům o flóru z řad široké veřejnosti.Z devítidílného kompendia vyšlo dosud sedm svazků, které jsou dílem rozsáhlého kolektivu. Na díle jsou autorsky zapojeni nejlepší fytotaxonomové z České republiky. Dosud se podílelo na vydaných 7 svazcích (včetně všeobecných kapitol) celkem 58 autorů. Tzv. kmenoví autoři, tj. ti, kteří se podíleli alespoň na třech svazcích, jsou nebo byli pracovníky těchto institucí: Botanický ústav AV ČR Průhonice, Přírodovědecká fakulta UK Praha, Přírodovědecká fakulta MU Brno, Národní muzeum Praha, Pedagogická fakulta UJEP Ústí nad Labem, Lesnická a dřevařská fakulta MZLU Brno, Moravské muzeum Brno, Severočeské muzeum Liberec a Agronomická fakulta ČZU Praha.

Koordinujícím pracovištěm od zrodu projektu po současnou dobu je Botanický ústav AV ČR Průhonice. Dosud vydaných sedm svazků zahrnuje zpracování 154 čeledí, 785 rodů a 2576 číslovaných druhů, přičemž většina druhů je také originálně zobrazena na 838 celostránkových tabulí. Kompendium vydává ACADEMIA, nakladatelství Akademie věd ČR. Všechny dosud vydané svazky lze zakoupit nebo objednat v knihkupectví nakladatelství Academia, Václavské náměstí 34, 110 00 Praha 1 (1. patro) – tel. 224223511, fax 224223520, nebo v dalších dvou prodejnách v Praze či v prodejně v Brně.


KVĚTENA ČR, díl 1 (1988, 2. vydání 1997)

Editoři Slavomil Hejný a Bohumil Slavík
K tisku připravili Jindřich Chrtek, Pavel Tomšovic a Miloslav Kovanda

První díl obsahuje část všeobecnou (stručná historie floristicko-fytogeografického výzkumu, neživá příroda ve vztahu k flóře a vegetaci, vegetační a fytogeografická charakteristika květeny ČR, přehled vyšších vegetačních jednotek, regionálně fytogeografické členění ČR, pojetí základních taxonomických kategorií, zásady zpracování českého jmenosloví, obsáhlý terminologický slovník, přehled základní literatury) a část speciální - kapraďorosty, nahosemenné a 16 čeledí dvouděložných krytosemenných rostlin, z významnějších např. leknínovité (Nymphaeaceae), čemeřicovité (Helleboraceae), pryskyřníkovité (Ranunculaceae), makovité(Papaveraceae) a jilmovité (Ulmaceae). 557 str. - 113 obr. tab. - 52 map - 32 str. kříd. příl. - 2 obr. - 1 mapa v příloze, u 2. vydání na předsádce - česky; anglicky souhrn - váz. s přebalem 390 Kč. 


KVĚTENA ČR, díl 2 (1990, 2. vydání 2003)

Editoři Slavomil Hejný a Bohumil Slavík
K tisku připravili Lubomír Hrouda a Vladimír Skalický

Druhý díl zahrnuje 29 čeledí dvouděložných rostlin, z významnějších např. bukovité (Fagaceae), břízovité (Betulaceae), hvozdíkovité (Caryophyllaceae), merlíkovité (Chenopodiaceae), rdesnovité (Polygonaceae), violkovité (Violaceae), dýňovité (Cucurbitaceae) a vrbovité (Salicaceae). 540 str. - 119 obr. tab. - 1 obr. - 1 mapa na předsádce - česky; úvodní kapitoly anglicky - váz. s přebalem 390 Kč. é (Papaveraceae) a jilmovité (Ulmaceae). 557 str. - 113 obr. tab. - 52 map - 32 str. kříd. příl. - 2 obr. - 1 mapa v příloze, u 2. vydání na předsádce - česky; anglicky souhrn - váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 3 (1992, 2. vydání 2003)

Editoři Slavomil Hejný a Bohumil Slavík
K tisku připravili Jan Kirschner a Bohdan Křísa

Třetí díl obsahuje 17 čeledí dvouděložných rostlin, z významnějších např. brukvovité (Brassicaceae), prvosenkovité (Primulaceae), slézovité (Malvaceae), pryšcovité (Euphorbiaceae), lomikamenovité (Saxifragaceae), mandloňovité (Amygdalaceae) a jabloňovité (Malaceae). 542 str. - 114 obr. tab. - 1 obr. - 1 mapa na předsádce - česky; úvodní kapitoly anglicky - váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 4 (1995)

Editor Bohumil Slavík
K tisku připravili Miroslav Smejkal, Marie Dvořáková a Vít Grulich

Čtvrtý díl obsahuje tři čeledi - růžovité (Rosaceae), sapanovité (Caesalpiniaceae) a bobovité (Fabaceae). Podrobně jsou zpracovány i taxonomicky obtížné rody, jako ostružiník (Rubus), kontryhel (Alchemilla), mochna (Potentilla), růže (Rosa) a další. Nově je v úvodu zařazena kapitola o fytogeografických rysech zpracovávaných čeledí. 529 str. - 109 obr. tab. - 33 map - 1 obr. - 1 mapa na předsádce - česky; úvodní kapitoly anglicky - váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 5 (1997)

Editor Bohumil Slavík
K tisku připravili Jindřich Chrtek jun. a Pavel Tomšovic

Pátý díl obsahuje 38 čeledí cévnatých rostlin, z významnějších rosnatkovité (Droseraceae), pupalkovité (Onagraceae), javorovité (Aceraceae), kakostovité (Geraniaceae), netýkavkovité (Balsaminaceae), miříkovité (Apiaceae), řešetlákovité (Rhamnaceae), zimolezovité (Caprifoliaceae), kozlíkovité (Valerianaceae) a štětkovité (Dipsacaeae). Připojena je též kapitola s fytogeografickou charakteristikou zpracovaných čeledí. 560 str. - 126 obr. tab. - 38 map - 1 obr. - 1 mapa na předsádce - česky; úvodní kapitoly anglicky - váz. s přebalem 360 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 6 (2000)

Editor Bohumil Slavík
K tisku připravili Jindřich Chrtek jun. a Jitka Štěpánková

Šestý díl obsahuje 23 čeledí cévnatých rostlin, z významnějších mořenovité (Rubiaceae), brutnákovité (Boraginaceae), lilkovité (Solanaceae), krtičníkovité (Scrophulariaceae), hluchavkovité (Lamiaceae) a zvonkovité (Campanulaceae). Připojena je též kapitola s fytogeografickou charakteristikou zpracovaných čeledí. 770 str. - 129 obr. tab. - 60 map - 1 obr. - 1 mapa na předsádce - česky; úvodní kapitoly anglicky - váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 7 (2004)

Editoři: Bohumil Slavík a Jitka Štěpánková
K tisku připravili: Jan Štěpánek a Jitka Štěpánková

Sedmý svazek zahrnuje poslední řád dvouděložných rostlin hvězdnicotvaré (Asterales) se 3 čeleděmi: hvězdnicovité - Asteraceae (vyjma rodu Taraxacum), ambróziovité - Ambrosiaceae, čekankovité – Cichoriaceae, celkem s 96 rody a 402 druhy zpracovanými podrobně, a mnoha dalšími, zpracovanými poznámkovou formou. 767 stran publikace zahrnuje i 128 celostránkových obrazových tabulí a 53 map rozšíření vybraných druhů. Úvodní kapitoly anglicky - váz. s přebalem 490 Kč.


V současné době se souběžně pracuje na posledních dvou dílech (8. a 9. svazek) tohoto encyklopedického díla. Tyto závěrečné svazky budou obsahovat rod Taraxacum a rostliny jednoděložné. Zároveň se připravuje dodatek k dříve publikovaným svazkům, který bude obsahovat nově popsané taxony a nová zpracování některých taxonomicky obtížných skupin, doplňky k významným změnám v rozšíření a k chromozomovým počtům, doplňky k taxonomické literatuře a řadu seznamů a přehledů statisticky shrnující informace o květeně ČR.Nedílnou součástí bude rejstřík k všem devíti svazkům.

 Svazek 1 - Volume 1 (1988, 1997)

  1. Huperziaceae
  2. Lycopodiaceae
  3. Selaginellaceae
  4. Isoetaceae
  5. Equisetaceae
  6. Ophioglossaceae
  7. Osmundaceae
  8. Hymenophyllaceae
  9. Cryptogrammaceae
  10. Sinopteridaceae
  11. Hypolepidaceae
  12. Thelypteridaceae
  13. Aspleniaceae
  14. Athyriaceae

  1. Aspidiaceae
  2. Blechnaceae
  3. Polypodiaceae
  4. Marsileaceae
  5. Salviniaceae
  6. Azollaceae
  7. Ginkgoaceae
  8. Pinaceae
  9. Taxodiaceae
  10. Cupressaceae
  11. Taxaceae
  12. Magnoliaceae
  13. Calycanathaceae
  14. Aristolochiaceae

  1. Nyphaeaceae
  2. Ceratophyllaceae
  3. Helleboraceae
  4. Ranunculaceae
  5. Berberidaceae
  6. Papaveraceae
  7. Fumariaceae
  8. Hamamelidaceae
  9. Platanaceae
  10. Ulmaceae
  11. Moraceae
  12. Cannabaceae
  13. Urticaceae

 Svazek 2 - Volume 2 (1990, 2003)

  1. Fagaceae
  2. Betulaceae
  3. Corylaceae
  4. Carpinaceae
  5. Juglandaceae
  6. Phytolaccaceae
  7. Nyctaginaceae
  8. Aizoaceae
  9. Portulacaceae
  10. Illecebraceae

  1. Caryophyllaceae
  2. Chenopodiaceae
  3. Amaranthaceae
  4. Polygonaceae
  5. Plumbaginaceae
  6. Paeoniaceae
  7. Hypericaceae
  8. Elatinaceae
  9. Violaceae
  10. Cistaceae

  1. Cucurbitaceae
  2. Begoniaceae
  3. Tamaricaceae
  4. Salicaceae
  5. Ericaceae
  6. Vacciniaceae
  7. Pyrolaceae
  8. Monotropaceae
  9. Empetraceae

 Svazek 3 - Volume 3 (1992, 2003)

  1. Brassicaceae
  2. Resedaceae
  3. Primulaceae
  4. Tiliaceae
  5. Malvaceae
  6. Buxaceae

  1. Euphorbiaceae
  2. Thymelaeaceae
  3. Grossulariaceae
  4. Hydrangeaceae
  5. Philadelphaceae
  6. Crassulaceae

  1. Saxifragaceae
  2. Parnassiaceae
  3. Spiraeaceae
  4. Amygdalaceae
  5. Malaceae

 Svazek 4 - Volume 4 (1995)

  1. Rosaceae

  1. Caesalpiniaceae

  1. Fabaceae

 Svazek 5 - Volume 5 (1997)

  1. Droseraceae
  2. Lythraceae
  3. Onagraceae
  4. Trapaceae
  5. Haloragaceae 
  6. Hippuridaceae
  7. Anacardiaceae
  8. Simaroubaceae
  9. Rutaceae
  10. Staphyleaceae
  11. Aceraceae
  12. Sapindaceae
  13. Hippocastanaceae 

  1. Linaceae
  2. Zygophyllaceae
  3. Oxalidaceae
  4. Geraniaceae
  5. Tropaeolaceae
  6. Balsaminaceae
  7. Polygalaceae
  8. Cornaceae
  9. Araliaceae
  10. Hydrocotylaceae
  11. Apiaceae
  12. Aquifoliaceae
  13. Celastraceae

  1. Rhamnaceae
  2. Vitaceae
  3. Oleaceae
  4. Santalaceae
  5. Loranthaceae
  6. Viscaceae
  7. Elaeagnaceae
  8. Caprifoliaceae
  9. Sambucaceae
  10. Adoxaceae
  11. Valerianaceae
  12. Dipsacaceae

 Svazek 6 - Volume 6 (2000)

  1. Apocynaceae
  2. Asclepiadaceae
  3. Gentianaceae
  4. Menyanthaceae
  5. Rubiaceae
  6. Polemoniaceae
  7. Convolvulaceae
  8. Cuscutaceae

  1. Hydrophyllaceae
  2. Boraginaceae
  3. Solanaceae
  4. Buddlejaceae
  5. Scrophulariaceae
  6. Bignoniaceae
  7. Orobanchaceae
  8. Lentibulariaceae

  1. Glubulariaceae
  2. Plantaginaceae
  3. Verbenaceae
  4. Lamiaceae
  5. Callitrichaceae
  6. Campanulaceae
  7. Lobeliaceae

 Svazek 7 - Volume 7

  1. Asteraceae

  1. Ambrosiaceae

  1. Cichoriaceae (excl. Taraxacum)