Hlavní stránka >> Menu >> Vědecká činnost Botanického ústavu >> Sbírky a databáze >> Databáze

Databáze

Seznam cévnatých rostlin ČR

Seznam cévnatých rostlin květeny ČR představuje synonymizovaný soupis druhů a poddruhů květeny ČR. Byl sestaven během přípravy Klíče ke květeně České republiky a v zásadě z tohoto díla vychází. Je stále doplňován o nově nalézané druhy a upřesňován, aby mohl být zdrojem stability českého jmenosloví a současně poskytoval možnost užívat správná vědecká jména. Bude základem pro další vydání Klíče.

Seznam zahrnuje všechny původní, zdomácnělé, zavlékané, zplaňující a častěji pěstované druhy. Vedle platných latinských a českých jmen jsou uvedena běžnější synonyma; důsledně jsou přitom uváděna jména užitá v doposud vyšlých svazcích Květeny České (socialistické) republiky (Hejný & Slavík 1988, 1990, 1992; Slavík 1995, 1997, 2000) a v Nové květeně ČSSR (Dostál 1989). Taxonomické pojetí, nomenklatura i české jmenosloví vycházejí z Klíče ke květeně České republiky (Kubát et al. 2002). Při sestavování seznamu byly provedeny pouze některé drobné úpravy, zásadnější změny jsou pouze v rodu Taraxacum (doplnění druhů), menší změny se týkají rodu Hieracium. Zkratky autorů jmen byly sjednoceny podle práce Brummit & Powel 1992: Authors of plant names, Kew.

Seznam je určen nejen odborníkům v nejrůznějších botanických oborech, ale i pracovníkům v ochraně přírody, zemědělství, lesnictví atd. Věříme, že bude využíván především k rychlé orientaci v doposud značné diverzitě naší květeny.

FLDOK: Databáze cévnatých rostlin na území České republiky 

Botanický ústav AV ČR shromažďuje od nejranějších dob své činnosti základní údaje o výskytu cévnatých rostlin na území České republiky. Tento thesaurus publikovaných floristických nálezů je od roku 1992 doplňován do relační databáze FLDOK (Floristická Dokumentace); jednotlivé vstupy jsou doplněné o další údaje (např. fytogeografické zařazení, čtverce středoevropského mapování). Tato elektronická část thesauru má sice stále původní charakter interní pracovní pomůcky, nicméně v odůvodněných případech jsou z ní poskytována data i odborníkům mimo Botanický ústav. V současnosti není databáze přímo dostupná z Internetu, data je nutno vyžádat u správce databáze (J. Štěpánek). V současnosti počet údajů dosahuje 1 020 000. Cílem je data zpřístupnit a současně umožnit dalším uživatelům doplňovat data. Pro orientaci, jaká část botanické literatury je do FLDOKu excerpována podáváme zde přehled excerpovaných časopisů a úplný přehled excerpovaných prací. 

LICIT: Bibliografie

Botanický ústav je národním garantem sestavování kompletní botanické bibliografie, která má kontinuitu od počátku botanické publikační činnosti dodnes (v posledních 10 letech v podobě relační databáze LICIT s vazbou na klíčová slova).

Databáze flóry Ladáku (Ladakh, severozápadní Indie)

Tato databáze obsahuje 40 000 terénních floristických záznamů pořízených v letech 1997 až 2003, 15 000 údajů z literatury a 38 000 údajů z herbářů. Vznikla ve spolupráci s Univerzitou v Göttingen (Německo) a představuje unikátní soubor dat z této velehorské oblasti.

CLO-PLA: Database of Clonal Growth of Plants of Central Europe

The CLO-PLA3 database includes data on vegetative growth relevant to clonality and vegetative regeneration for all (not only clonal) central-European species. It consists of sheets, whereby each sheet is based on a particular literature reference or our own morphological study documented by drawings. The data are interpreted according to a standardized protocol. A total of 5818 sheets cover the flora of the Czech Republic representing 2775 taxa. There are altogether 17 types of clonal growth organs (CGOs) used do describe morphology of iterative growth. Other clonal traits are the role of a CGO in the life cycle of the plant, shoot cyclicity, persistence of connections between ramets, number of offspring shoots per parent shoot per year, lateral spread per year, type of branching, tillering in graminoids, roots along the CGO, leaf distribution, size of offspring shoot, timing of CGO formation in ontogeny, and overlap of shoot generations. Bud bank traits include vertical distribution of buds, their number per shoot and seasonality. Whole-plant traits include taproot persistence, reproduction type, storage organs, age at first flowering and genet life-span. Included plant traits were selected mainly as potentially important for response of plants to various types of disturbances, for evaluation of invasive status of aliens or for risk assessment of endangered species. This database is partly overlapping with the LEDA database (Leda trait-base contain life-history traits for Northwest European flora), for which we prepared plant traits concerning clonal growth.

CYANODB: Databáze cyanobakterií 

Taxonomická databáze cyanobakterií je založena na práci Komárek (1992) a zahrnuje a kompiluje data dalších vědců (např. Geitler, Bourrelly, Desikachary, Drouet, Kondrateva), včetně nejnovějších publikovaných studií. Cílem databáze je poskytnout co nejúplnější informace o cyanobakteriích zájemcům z široké veřejnosti, vědecké komunity a dalším organizacím.

HERBMAN: Databáze herbáře PRA

Databáze je moderně koncipována jako webová aplikace s přístupem a vyhledáváním dostupným pro odbornou veřejnost. Integruje veškeré činnosti spojené s kurátorskou činností a současně umožňuje zahrnutí dalších dat (digitální obrazy herbářových položek, odděleně držené části rostlin (např. šišky), chromosomové počty atd. V příštím období bude herbář PRA v této databázi zadokumentován.

Databáze a profesionální dokumentace hodnotného herbářového materiálu v českých herbářových sbírkách

Hypermoderní systém digitalizace sbírkových předmětů (herbářových položek či preparovaných částí rostlin), je propojen s tvorbou virtuálních sbírek a navazující databáze. Dokumentace v první fázi zahrnuje nejcennější (typové) kolekce tropických rostlin v českých herbářích (hlavně T. Haenke, K. B. Presl a K. Domin). Další fází je dokumentace rostlin popsaných z Evropy a Středozemí. V rámci této koncepce tak dochází k faktické informační i studijní integraci materiálu z různých institucí, k zabezpečení a zpřístupnění nejvýznamnějších položek herbářů, s iniciační a koordinační rolí Botanického ústavu.

Databáze invazních rostlin ČR a Evropy

Tato databáze obsahuje údaje o způsobu šíření, fytogeografii a biologii invazních druhů a odkazy na primární zdroje dat. Databáze je průběžně doplňována novými údaji o postupujících invazích a nových invazních druzích.

DAISIE: databáze invazních rostlin a živočichů Evropy

Pracovníci oddělení se v letech 2005–2008 v rámci projektu 6. rámcového programu DAISIE podíleli na vybudování celoevropské databáze invazních rostlin a živočichů, která obsahuje údaje o nepůvodních druzích rostlin, bezobratlých živočichů a obratlovců v suchozemském i vodním prostředí z více než 50 regionů Evropy.

Databáze trvalých vegetačních ploch 

Agentura ochrany přírody a krajiny založila databázi trvalých vegetačních ploch. Její udržování je nyní pod dohleden BÚ, kde je rozsáhlá zkušenost s opakovanými sledováními na trvalých plochách. Náklady na udržování i spravovaná data budou sdílena oběma institucemi. Vegetační snímky pracovníků BÚ, na základě dohody předávané do národní geobotanické databáze na MU v Brně (na bázi systému Turboveg), představují významnou část této databáze.

Biofloristická databáze

Tato databáze zahrnujíce základní biologické vlastnosti, výskyt na stanovištích EUNIS a rozšíření pro všechny druhy české květeny.