Autoři: Zdenka Neuhäuslová a kol.
Neuhauslova@ibot.cas.cz
Mapa a její průvodní text byly publikovány v nakladatelství Academia Praha v prosinci roku 1998.
Uvedená mapa měřítka 1 : 500 000 s doprovodným textem shrnuje dosavadní znalosti o rozšíření potenciální přirozené vegetace ČR.
Je syntézou všech fytocenologických, synekologických a vegetačně kartografických dat o naší vegetaci, doplněných dlouhodobou terénní revizí. Tato mapa je první mapou, zachycující rozšíření potenciální přirozené vegetace pro území celé ČR a poskytující podrobné informace až na úrovni asociací. Zobrazuje hypotetický vegetační kryt, který by se vytvořil, kdyby v současné době ustala veškerá další činnost člověka. Konstrukce mapy se opírá o současné podmínky prostředí (bez zřetele na možný vliv dlouhodobých klimatických změn). Respektuje všechny jeho nevratné změny, vytvořené člověkem. Nebere však v úvahu reverzibilní změny, které ustanou brzy po odstranění je vyvolávajících vlivů. Představuje další stupeň ve vývoji vegetační kartografie u nás.
Od všech předchozích vegetačních map ČR se tato mapa liší především podrobností zpracování (51 mapovacích jednotek, většinou asociací curyšsko-montpellierské fytocenologické školy).
Každá jednotka je indikátorem současných stanovištních poměrů, je výrazem ekologického potenciálu krajiny. Podrobnou informací, kterou mapa přináší, se řadí mezi přední světové vegetačně kartografické projekty, zpracované pro území celého státu.
Průvodní text k mapě o rozsahu 342 stran představuje druhou část publikace o potenciální přirozené vegetaci ČR. Jeho obecná část obsahuje údaje o metodice, historii vegetačního mapování v ČR, historii vegetace v holocénu a fytogeografických poměrech území. Hlavní naplní speciální části je struktura legendy mapy a podrobné charakteristiky 51 mapovacích jednotek luhů, habrových, lipových, teplomilných a acidofilních doubrav, květnatých, vápnomilných a acidofiních bučin, suťových lesů, jedlin, borů, smrčin, subalpinské a alpinské vegetace a rašelinišť.
Svým obsahem a podrobností zpracování jsou mapa i její doprovodný text srovnatelné s dlouhodobě připravovanou "Mapou přirozené vegetace Evropy", při jejíž přípravě zaujímá BÚ AV ČR v Průhonicích jednu z vedoucích rolí.
Stručná charakteristika mapovacích jednotek je uvedena v anglické verzi spolu s fotografiemi vybraných porostů.
Anglická verze