HELP DATABÁZE PUBLIKACÍ FZÚ
1. Jak vyhledávat
Tato funkce je přímočará. V rozbalovacích formulářových oknech najdete připravené volby, takže musíte ručně vyplnit pouze poslední dvě pole Ostatni autoři a Název článku . V těchto polích můžete zadat jen část řetězce. Nezadáte-li v žádném poli nic, dostanete výpis všech publikací autorů z FZÚ , v databázi zapsaných, seřazený vzestupně podle roků.
2. Jak vkládat publikace
K vkládání nových publikací, k jejich změnám anebo smazání slouží menu Editace . Při vstupu do tohoto režimu budete požádáni o své uživatelské označení v síti FZÚ a o napsání hesla. Z menu Moje publikace pak vyberete Přidat záznam .
Zde zvolíte rok publikace, dále vaše jméno, příp. v kombinaci s dalšími autory z FZÚ i mimo, kategorii publikace, příp. označení grantu či výzkumného záměru. K usnadnění slouží stručné helpy vpravo. Pokud nevyhovuje pořadí autorů z přesné citace, doporučujeme využít vkládání z nabídky, a pořadí opravit až v dalších krocích, protože už nebudete muset vpisovat tagy ručně, ale pouze přesouvat jména již s těmito tagy (jak je uvedeno v bodu 4., formát zápisů jmen autorů je převzat z databáze ASEPu ). Tím je dokončena první, obecná část (ročník a jméno).
Následují tři tabulky pro vkládání údajů, které jsou trochu jinak strukturovány pro kategorii J (časopisy), C, G, H, K (konference) a pro kategorie ostatní. Přehled kategorií najdete v příslušném helpu (bohužel v Netscapu 4.7 se nezobrazuje pravý posuvník, kliknete-li na ikonu helpu, a v tomto případě použijte právě uvedený odkaz).
V databázi jsou uloženy názvy časopisů, které se vyskytovaly v ASEPu v okamžiku převzetí údajů, ale můžete o přidání časopisu požádat , a administrátoři ho při nejbližší příležitosti do databáze vloží. Poznamenejme, ze ve všech formulářových rozbalovacích nabídkách si můžeme urychlit vyhledání tím, že místo posouvání posuvníkem vpravo do pole kliknete a napíšete první pismeno názvu.
Zjistíte-li ve vložených údajích chybu, máte možnost (avšak pouze vy nebo kterýkoli z vašich spoluautorů z FZÚ ) ji opravit z menu Moje publikace | Výpis + Úprava .
3. Jak vložit odkaz na publikace do webovské stránky
Výběrem jména nebo oddělení či obojího v následujícím formuláři se vám zobrazí řádka zdrojového kódu, kterou pak vložíte na příslušné místo webovské stránky. Vytvoří se tak odkaz na stránku výpisu publikací, včetně menu na editaci a další vyhledávání v záhlaví stránky. Verzi pro anglické stránky (i s anglickým menu) dostanete zaškrtnutím. Doporučujeme však nahradit absolutní odkazy relativními.
Vzhledem k tomu, že databáze publikací je uložena v kódování Latin 2 ( iso-8859-2 ), je nutné, aby vaše stránka s takto vygenerovanými odkazy byla také v tomto kódování (včetně příslušného meta tagu).
4. Historie této databáze publikací
Kolem roku 1999 vznikly v některých odděleních FZÚ vlastní databáze publikací, využívající MySQL a PHP . Během času tyto technologie nabyly obliby, na druhé straně jde o konstrukce značně složitější než prosté HTML , a vyžadující aktivní osvojení webmasterem. Bylo zřejmé, že nemá smysl dále rozvíjet individuální databáze jednotlivých oddělení (pokud nějaké existovaly), často různě koncipované, používající různých kategorizací publikací a různého způsobu vkládání dat.
Rozhodli jsme se využít na jedné straně zkušeností kolegy Roberta Petuly z tvorby poměrně složité databáze rokytnických pobytů, na druhé straně poptávky po jednotné databázi v rámci ústavu, která by umožňovala výstupy podle autorů, roků, oddělení či kategorie publikace.
Hlavním smyslem nabízené služby je umožnit vědeckým pracovníkům ústavu, aby si sami aktivně doplňovali své publikace, pokud o to mají zájem, a aby pak mohli využít uložené údaje pro potřebné dílčí výstupy při zhotovování seznamů pro různé účely.
Z důvodů, jejichž podrobné vyjmenování přesahuje možnosti této informace, nelze bohužel tuto databázi propojit s průběžně doplňovanou vytvářenou databází ASEP , která je na serverech KAV a která slouží i pro potřeby Rady vlády pro VaV . Do této databáze pí Popová zapisuje jen vybrané (nejdůležitější) publikace, a její struktura nevyhovuje bohužel všem požadavkům na vyhledávání podle zadaných kriterií. Nyní máte možnost prezentovat i své přednášky z konferencí, příspěvky z konferenčních sborníků, interní publikace, výzkumné zprávy, popularizační články...
Nabízená služba vychází z toho, že věci vždy fungují podle toho, je-li o ně spontánní zájem. Místo, aby nějaké seznamy vytvářel čas od času někdo jiný (sekretářka, webmaster,...), zde si sám autor může doplňovat své publikace do databáze (po ověření svého uživatelského označení a hesla v síti FZÚ ) a nemusí nikoho dalšího o nic žádat.
Byli jsme si vědomi toho, že nejhorším a nejméně populárním řešením by bylo psát nějaký seznam od začátku úplně znovu. Proto jsme v maximální možné míře přejali stav databáze ASEP , který obsahuje publikace od roku 1993 do roku 2002 včetně. Nebude tedy třeba za toto období publikace zapisovat, neboť jsou již do databáze přejaty.
V databázi ASEPu jsou však občas chyby, a také jsou tam jen publikace, které byly dodány pí Popové. Pokud vám tedy na úplnosti a přesnosti vašich publikací záleží, můžete si je doplnit, či opravit. Opravit text, týkající se publikace, však může pouze její autor nebo jeden z jejích spoluautorů z FZÚ . Tím je zaručena jistá integrita databáze.
Určitým problémem může být formát dat, která byla z databáze ASEP převzata. Ta mají nejen určitou strukturu, ale i určitou formu zobrazení (autoři jsou oddělováni pomlčkami, autoři z FZÚ jsou zobrazeni tučně (myšlena samozřejmě jen písmenka :-). S tím je asi třeba se smířit. Určitou úlevou však bylo, že jsme mohli převzít poměrně promyšlenou a podrobnou kategorizaci publikací a vyhnuli jsme se tak pravděpodobně dlouhé a subjektivní diskusi na toto téma. Podrobnosti ke kategoriím lze najít v podrobném manuálu ASEPu .
Autoři koncepce této databáze nevycházeli z toho, že by vytvářeli oficiální a autorizovanou databázi FZÚ , nýbrž z toho, že dávají k dispozici rozhraní k vkládání publikací a jejich výpis. Kvalita databáze tak bude záležet jen na individuálním přístupu jednotlivých autorů. Stane-li se obecně používanou, aktualizovanou a tedy v jistém smyslu spolehlivou, budou jen potěšeni.
5. Poznámky, komentáře, návrhy
Databáze je v tomto okamžiku ve stavu zrodu (nebo, chcete-li, zkušebního provozu), a webovské rozhraní bylo vytvořeno na základě několikaměsíčních úvah a postupných vylepšování. Vítáme samozřejmě vaše komentáře a návrhy na zlepšení, ke kterým podle svých možností přihlédneme při dalších úpravách.
6. Bugs
V některých prohlížečích (např. Netscape 4.7) se v okně helpu vysvětlení kategorií nezobrazuje posuvník.
V některých prohlížečích (např. Netscape 7.1) nefunguje zakončení seance (menu Konec ).
Jste 5420 . návštěvníkem od 1.7.2003. |
R. Petula, I. Veltruský ( 14.04.2004 ) |