Oddělení polovodičů Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky

Skupina transportních vlastností polovodičů


Výzkumné programy skupiny zahrnují zejména

1) měření magnetotransportu v polovodičových strukturách se sníženou dimenzí při nízkých teplotách

2) experimentální studium vázaných elektronových stavů způsobených poruchami v polovodičích

 

K výzkumu můžeme použít následující přístrojové vybavení a experimentální metodiky

1) Zařízení pro magnetotransportní měření při nízkých teplotách (0,3 K), supravodivý magnet Oxford Instruments pro 0-8 T, odporový most Oxford Instruments AVS-47 s velmi nízkou úrovní měřícího signálu.

2) Měření odporu v rozsahu 10-4 - 1014 W a měření proudu v rozsahu 10-14 - 10 A při teplotách 0,3 – 400 K.

3) Frekvenční závislosti komplexní impedance v rozsahu 5 Hz– 13 MHz, s citlivostí aF až mF pro imaginarní část a 10-16 S to 10-4 S pro reálnou část impedance, nízkofrekvenční analyzátor Hewlett-Packard 4192A, systém pro měření kapacity GR 1616

4) Měření voltampérových charakteristik a závislostí kapacity na napětí při teplotách 1,2 – 350 K, včetně možnosti řízení experimentu počítačem. Zařízení je doplněno rtuťovou sondou.

5) Transientní spektroskopie hlubokých hladin (DLTS) pracující na frekvenci 1 MHz s citlivostí ND/NS = 10-7 (ND je koncentrace hlubokých a NS mělkých příměsí) v rozsahu teplot 4,2 - 400 K. Zařízení lze použít i ve frekvenčním módu. Fotoindukovaná transientní proudová spektroskopie (PICTS) s buzením pomocí polovodičového laseru pracuje při teplotách 77 – 450 K s proudovým rozlišením přibližně 1 pA a časovým rozlišením lepším než 1 ms.

6) Kompresor Unipress k dosahování vysokých tlaků až 1,5 GPa.

Skupina má značnou zkušenost v práci s uvedenými metodikami na dobré mezinárodní úrovni. Unikátní je možnost kombinovat vysoký hydrostatický tlak se širokým spektrem transportních metod.