Hlavička MÚA

Odborná činnost oddělení A AV ČR

Přehled aktualizací

v roce 2007

Spisová služba v ústavech AV ČR
2007-11-06 /aav/

Podíleli jsme se na vydání... MSÚ

Předběžný program konference Karel Kramář (2007-07-10) MSÚ

T. G. Masaryk: Slovanské studie a texty z let 1889–1891 (2007-06-20) MSÚ

v roce 2006

Činnost oddělení pro osobní fondy a institucionální fondy do r. 1952

Oddělení pro osobní fondy a pro institucionální fondy do roku 1952

Vedle předarchivní péče a skartačního dohledu v AV ČR se pracovníci oddělení zabývají evidencí, zpracováváním a zpřístupňováním archivních fondů, zajišťováním dokumentů pro výstavní a popularizační účely, poskytováním informací a rešerší.

Důraz je kladen na akvizici osobních fondů a získávání dalších doplňkových pramenů pro tzv. oral history, jako jsou interview s významnými vědci a s pamětníky vývoje vědy za posledních padesát let. Dále se oddělení zaměřuje na přípravu edicí a soupisů archivních pramenů a na studie z oblasti archivnictví.

Zpřístupňování, tedy pořádání a vyhotovení archivních pomůcek, v současnosti plně využívá nejmodernější elektronické metody a věcně jsou pro ně dle možností vytipovány především ty fondy, které mohou nejvíce přispět aktuálnímu historickému studiu a jejichž uspořádání také odpovídá cílům stanoveným ve výzkumném záměru pracoviště.

Badatelům vycházejí pracovníci oddělení vstříc umístěním přehledu fondů na těchto webových stránkách, zpracováním nadfondových pomůcek jako je generální rejstřík jmen (databáze korespondence, doplněná rejstříkem jmen i z dalších oddílů inventářů osobních fondů a fondů předchůdců), sestavováním databází členů nejvýznamnějších přechůdcovských společností (např. KČSN, ČSNRB), kartotékou členů ČSAV či databází vědecké obce, registrující její představitele v první polovině 20. století z dnešního území České republiky, apod.

Za pomoci vhodných softwareových produktů se předpokládá umístění elektronicky zpracovaných inventářů na internetu pro potřeby badatelů. Budou si tak moci předem – i za pomoci fulltextového vyhledávání – archiválie z fondů A AV ČR vybírat a objednávat on-line.

Současné nejvýznamnější projekty oddělení

On-line Dictionary of National History of Sciences Bibliographies and Archival Sources. Internetově přístupný soupis pramenů k dějinám přírodních věd a techniky uložených v archivech ČR je součástí projektu International Union for the History and Philosophy of Science /Division for the History of Science. Archiv se na tomto úkolu podílí soustředěním informací o pramenech z dějin uvedených oborů.

České vědecké pracovnice v druhé polovině 20. století – projekt si klade za cíl odpovědět na otázku, jak vypadalo zastoupení žen ve vědě a výzkumu, odrážející se mj. v udělování vědeckých hodností. Součástí práce bude sledování profesionálních kariér těch nejvýznamnějších představitelek různých vědních disciplín a jejich srovnání jak se stavem v první polovině století, tak se stavem v okolních zemích.

Soupisy pramenů informujících o kontaktech s vědci a učenci okolních slovanských zemí, v rámci dohod o spolupráci, uzavřených s archivy obou polských akademií věd (Varšava, Krakov), a s archivem Slovenské akademie věd. Na soupisy archiválií navazují samostatné studie věnované již vybranému okruhu dané problematiky. K tomuto okruhu činnosti se vážou vydávané studie a pracovní setkání zabývající se konkrétními kontakty polských, ukrajinských, lužickosrbských a dalších slovanských vědců a veřejných činitelů.

„Velmoži českých zemí“ – pomocí kolokvií a pracovních setkání je nahlížena úloha vynikajících mnístních vědeckých osobností nejen ve vědě, ale i ve společenském dění, v kultuře a politice 20. století.

Bohemia docta – populárně vědecká publikace, která poskytne základní přehled o dějinách vědeckých neuniverzitních organizací v českých zemích od 18. století do současnosti a která je též propojí s dobovými představami o vědě a s jejími vynikajícími představiteli.

Fotografie Archivu AV ČR – postupné zpracování a zpřístupnění všech souborů fotografií pro badatelskou veřejnost (mj. fotoarchiv B. Vavrouška, J. V. Daneše, reportáže ČSAV i jednotlivé fotografie především v osobních fondech).

Německá věda v Čechách ve 20. století – Sudetoněmecký vlastenecký spolek(Sudetendeutsche Anstalt für Landes- und Volksforschung) a jeho vztah k vědeckým elitám Československa, němečtí technici za první republiky a během 2. světové války.

Paměti a korespondence vědců nejen ve fondech Archivu AV ČR.

Pracovníci oddělení spolupracují se Společností pro dějiny vědy a techniky a jejím časopisem Dějiny věd a techniky.



Aktualizováno: 2009-01-06       © Obsah: MSÚ-A AV ČR, web: M. Barvík, 2007.     Redakce, webmaster