Objev skupiny vědců může zachránit ohrožená zvířata

Čeští a italští vědci přišli s převratným objevem - umějí zakonzervovat buňky a pak je kdykoli oživit. „Přinášíme tím naději pro záchranu ohrožených živočichů,“ vysvětlil možné využití objevu člen vědeckého týmu Josef Fulka z Výzkumného ústavu živočišné výroby Akademie věd.

Objev spočívá v tom, že vědci jako první na světě dokázali vysušit buňky mrazem a zase je podle libosti oživit. Pak je použili při naklonování ovčích embryí.

Z vysušených buněk ohrožených zvířat by se teď dala vytvořit databanka, která by v budoucnosti mohla sloužit k jejich naklonování.

„Objev by také mohl pomoci při obnově rakovinou zasaženého orgánu,“ říká o úspěchu kolegů vědkyně Eva Syková.

Objev vědců může pomoci při záchraně ohrožených, a dokonce i vyhynulých druhů. „Zatím byla jedinou buňkou obsahující jádro, kterou se podařilo uchovat v dehydrovaném stavu, spermie,“ vysvětluje Fulka.

Vědci z Prahy a Sardinie jsou první na světě, kterým se to podařilo s tělními buňkami ovcí.

Zachovat genetický materiál zvířat na pokraji vyhynutí lze i zmrazením buněk v tekutém dusíku. Tento postup je však drahý a technicky náročný. „V terénu či při nečekaném úhynu vzácného zvířete je i obtížně proveditelný,“ dodává Fulka.

Nová metoda umožní uchovat buňky neomezeně dlouho. A podle Fulky se teď od sci-fik realitě posunulo i případné naklonování vyhynulého mamuta.

Pomoc při léčbě rakoviny

„Jde o mimořádné zjištění,“ reagovala na Fulkův výzkum ředitelka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková. Vědce považuje v jeho oboru za jednoho z nejlepších.

Fulkova objevu si cení zejména proto, že klasické zmrazování buněk a jejich uchovávání v extrémně nízkých teplotách není pro tkáň vždy bez rizika. Podle Sykové nemusí být daleko doba, kdy budou tyto výsledky využitelné i v medicíně. Například při léčbě poruch ledvin, jater, kostí.

„Rehydrované buňky by mohly rovněž pomoci při obnově rakovinou zasaženého orgánu,“ domnívá se Syková.

Lékaři třeba mohou člověku s genetickými předpoklady k rakovině v mládí odebrat zdravé buňky. Ty mu - propukne-li u něj později smrtelná choroba - zachrání život tím, že nahradí nemocnou tkáň.

Předseda Akademie věd Václav Pačes upozorňuje, že nejde o první unikátní objev Fulkova týmu. „Význam této práce vidím zejména v tom, že uchovává po dlouhá léta starou tkáň, kterou můžeme podle úrovně vědeckého poznání vždy vrátit do života,“ oceňuje Pačes.

19.9.2008, Mladá fronta DNES, str. 1 Titulní strana, (ebo)

Biology Centre of the Academy of Sciences of the Czech Republic, v. v. i.
BC ASCR RESEARCH DOCUMENTS SERVICES CONTACTS
© 2007-2009 BC AV ČR, v. v. i., webmaster@bc.cas.cz
ČESKÁ VERZE
Institute of Entomology Institute of Hydrobiology Institute of Parasitology Institute of Plant Molecular Biology Institute of Soil Biology