Logo UMG
Hlavní stránka Webmail   English version Czech version
 Předmluva
 Organizační struktura
 Historie ústavu
 Vědecké skupiny
 Servisní pracoviště
 Zpráva o činnosti
 Informace pro veřejnost
 Obrázky budovy
 Kontakty - vyhledávání
 WWW odkazy

 Naše úspěchy
 Prestižní publikace
 ÚMG v médiích

 Výroční konference ÚMG
 Semináře
 Konference a kurzy
 Journal club
 Aktuality
 Nabídka zaměstnání
 PhD program
 Program Otevřená věda
 International Employee Handbook

 Přednášková hala
 Výběrová řízení
 Školicí a rekreační středisko

Praha
19.5.2009


PhD program



Úvod

PhD program Ústavu molekulární genetiky AV ČR (ÚMG) a sesterského Biotechnologického ústavu AV ČR (BTÚ) je součástí postgraduálního studia v biomedicíně, ve kterém je sdružena Univerzita Karlova a řada ústavů Akademie věd. V současnosti pracuje na ÚMG přibližně 80 postgraduálních studentů. Jednotlivé studijní obory jsou organizovány příslušnými oborovými radami.

Postgraduální studium na ÚMG a BTÚ je zaměřeno na molekulární, buněčnou a vývojovou biologii, imunologii, genetiku a virologii.

V současnosti je ÚMG tvořen 23 vědeckými skupinami, které jsou podporovány servisními skupinami zaměřenými na mikroskopii a cytofluorometrii, genomiku a bioinformatiku a produkci monoklonálních protilátek. Ústav molekulární genetiky, který se na začátku roku 2007 přestěhoval do nové moderní budovy, je vybaven špičkovými přístroji pro mikroskopii a celogenomovou analýzu a v současnosti je jedním z nejmodernějších vědeckých pracovišť ve střední Evropě.

BTÚ vznikl k 1.1.2008 z Biotechnologického sektoru ÚMG. V současnosti je ÚMG tvořen 7 vědeckými skupinami. Náplní jeho činnosti je základní a orientovaný biotechnologický a biomedicínský výzkum v oblastech s vysokou pravděpodobností praktického využití výsledků výzkumu a vývoje např. v diagnostických a terapeutických aplikacích v humánní medicíně.

Přihláška do PhD studia

Prvním krokem je výběr laboratoří, ve kterých by zájemce chtěl vypracovat svoji disertační práci (seznam laboratoří ÚMG a BTÚ, které mají volné místo). Do 23.2.2009 pak žadatel vyplní online přihlášku. Uchazeči budou pozváni na interview, které se bude konat 3.3.2009 (úterý). V případě velkého zájmu bude počet uchazečů účastnících se pohovorů omezen na cca 30. Po pohovorech budou vybraní studenti v co nejkratším termínu informováni o dalším postupu pro začlenění do postgraduálního studia v biomedicíně.

Seznam laboratoří ÚMG a BTÚ s volnými PhD pozicemi

ON-LINE PŘIHLÁŠKA

Termíny

Uzávěrka on-line přihlášek:23. února 2009
Pohovory:3. března 2009

FAQ - nejčastější dotazy

"Jaký je vztah mezi přijímacími pohovory na ÚMG a oborovou radou?"

Oborové rady jsou oficiálními orgány spravujícími PhD programy na vysokých školách a doporučují PhD studenty k přijetí. Studenti podávající oficiální přihlášku k PhD studiu do ní uvádějí svého školitele. Přijímací pohovory na ÚMG představují účinný způsob, jak ho nalézt.

"Co si mám připravit na pohovory?"

Pro interview s PhD komisí si připravte maximálně pětiminutovou anglickou prezentaci diplomové práce v Powerpointu (tzn. okolo pěti panelů s daty). Přineste si ji buď na USB nebo na CD nosiči. Prezentace by měla dát představu o tématu diplomové práce a jejích nejdůležitějších výsledcích. Pamatujte přitom, že méně je více a vystoupení nebude hodnoceno podle toho, kolik informací se podaří za pět minut prezentovat, ale podle toho, nakolik bude přednáška logicky poskládaná a pochopitelná i pro někoho, kdo detailně problematice nerozumí. Velmi vhodné je věnovat jeden panel nejdůležitějšímu experimentu nebo používané metodě. Přednášet budete všichni v angličtině. Po prezentaci bude následovat pětiminutová diskuse. Otázky budou vycházet z předchozí prezentace. Pohovory se školiteli jsou individuální. Pokud budou mít školitelé nějaké speciální požadavky, budou kandidátům sděleny předem. Je určitě prospěšné přinést s sebou nějaké výsledky, které chcete školitelům ukázat.

"Když nestihnu podat přihlášku před uzávěrkou 31. ledna, znamená to, že se nemůžu zúčastnit přijímacích pohovorů?"

Neznamená. Vyplňte přihlášku a kontaktujte vedoucí skupin, o které máte zájem. Pokud toto uděláte před přijímacími pohovory, s největší pravděpodobností se jich budete moci zúčastnit.

"Když se nezúčastním přijímacích pohovorů, znamená to, že nemůžu být přijat na PhD na ÚMG?"

Neznamená. Smysl přijímacích pohovorů je ulehčit vedoucím skupin/budoucím školitelům výběr tím, že zájemci o jejich laboratoř přijdou v jeden den, informace o nich budou v jednotném formátu (formulář) a školitelé budou znát i hodnocení kolegů, kteří budou se zájemci o PhD mluvit v komisi. Veškeré rozhodování je pak plně v režii školitelů. Pokud se někdo dohodne s vedoucím skupiny na PhD až po pohovorech, bude také přijat. Takový zájemce ale riskuje, že místo, o které má zájem, bude obsazeno již během pohovorů.

Pokud potřebujete více informací, kontaktujte prosím Petra Svobodu (petr.svoboda@img.cas.cz), předsedu komise pro záležitosti studentů.

zpět

Organizace PhD studia

Výuka

Cílem postgraduální výuky je nejenom získat nové a podrobnější znalosti o zvoleném oboru, ale též si osvojit praktické laboratorní dovednosti a návyky, naplánovat, provést a kriticky zhodnotit vědecký pokus, pochopit princip hodnocení a psaní vědeckých publikací a naučit se přednesu vlastních vědeckých výsledků.

Student je zapsán k postgraduálnímu studiu na některé z fakult UK v Praze, obvykle na přírodovědecké nebo 1. lékařské fakultě. Po dohodě se školitelem student v prvních 2-3 letech absolvovuje několik doporučených kurzů a přednášek. Na výběr jsou přednášky organizované jednotlivými oborovými radami a doporučené přednášky a kurzy pod patronací ÚMG (seznam přednášek). Dále se očekává, že student se účastní mezinárodních konferencí a praktických kurzů (např. EMBO, FEBS).

Na ÚMG rovněž probíhají intenzivní kurzy angličtiny v různých úrovních od začátečníků až po pokročilé.

Očekává se aktivní účast na "journal clubech", které jsou organizovány na ÚMG.

Minimálně jednou ročně student předkládá své výsledky formou přednášky před vybranými členy oborové rady.

Předpokládá se, že minimálně jednou za studium student přednese své výsledky na celoústavním semináři.

Dohled během studia

Hlavní roli při plánování a organizaci studia hraje školitel. Studentovy pokroky a výsledky (např. absolvované kurzy, přednášky, publikace) jsou shromažďovány v databázi, která je přístupná všem studentům i jejich školitelům.

Na začátku studia je možno po dohodě se školitelem požádat o tzv. "mentora", který sleduje průběh studia a pomáhá při rozvoji studentovy vědecké kariéry.

Studium na ÚMG je organizováno PhD komisí a studenti ji mohou oslovovat s případnými návrhy a změnami týkající se organizace studia.

PhD studium je zastřešeno oborovou radou, která na studenta dohlíží během celého studia a před kterou student skládá státní doktorskou zkoušku a obhajuje disertační práci.

Podmínky ukončení

Předpokládaná doba studia je 3-5 let, maximální pak 8 let. Požadavky na ukončení se mírně liší mezi jednotlivými oborovými radami, ale v souhrnu platí, že student musí:

  1. absolvovat minimálně dva doporučené kurzy či přednášky,
  2. složit mezinárodně uznávanou zkoušku z angličtiny (např. First Certificate),
  3. složit státní doktorskou zkoušku,
  4. v závisloti na oborové radě mít publikovány nebo v tisku 2-3 vědecké články s definovaným impakt faktorem, z nichž alespoň na jednom musí být student prvním autorem,
  5. obhájit doktorskou disertační práci.
zpět

Financování

Po přijetí do postgraduálního studia na některé z fakult dostane student stipendium ve výši ~6000,- Kč. Navíc se stane změstnancem ÚMG (většinou na poloviční úvazek) a tím kromě mzdy získá i zaměstnanecké výhody (např. příspěvek na stravování).

zpět

Sociální život na ústavu

PhD studenti na ÚMG pořádájí (ne)pravidelně společné "PhD party". Navíc jednou za rok si sami organizují studentskou konferenci, kde prezentují svoje projekty a výsledky a pozvou 1-2 zvané řečníky (1. IMG PhD konference).

zpět

Život v Praze

Interní studenti mají nárok na studentskou kolej, ale většina studentů bydlí v podnájmech. Ceny kolejí se liší dle typu ubytovaní a lze je nalézt na této stánce. Cena za pokoj v privátu se pohybuje kolem 5-6tis. Kč/měsíc.

V Praze se dá vyrazit za kulturou i sportem.

V blízkosti ÚMG v areálu Akademie věd se nachází kurt pro volejbal, který je v jarních a letních měsících hojně využíván. V dohledné době navíc bude v areálu postavena posilovna a kurt na squash.

Pro rodiče malých dětí se v tomto roce zahajuje v areálu ÚMG výstavba školky pro děti od tří let.


zpět

Seznam doporučených přednášek na ÚMG (většina přednášek je v angličtině)

Advances in Molecular Biology and Genetics

autumn (November), 2 week lecture course, organized by J. Jonák and P. Svoboda (přihláška zde)

RNA structure and function

spring, semestral lecture course, D. Staněk

Epigenetics

autumn, semestral lecture course course, P. Svoboda

Innate immunity

autumn, semestral lecture course - D. Filipp

Basic immunology

spring, basic semestral lecture course for, suitable for non-immunologists who seek basic training in immunology, P.Otáhal, V.Hořejší

Advances in immunology

autumn and spring, rolling seminar semestral course, includes detailed analysis of research papers, highly recommended for PhD students in immunology, K. Drbal, R. Spíšek, T. Brdička, P. Otáhal, J. Černý a D. Filipp

Acquisition and Processing of the Image in Microscopy

one-week course, will probably alternate between Czech and English versions P. Hozák

Cell Nucleus and Gene Expression

(being considered to be taught in English) semestral lecture course P. Hozák, Z. Hodný