V roce 2006 jsme řešili deset projektů výzkumu a vývoje podpořených z veřejných prostředků ve spolupráci s mimovysokoškolskými výzkumnými a mimoakademickými pracovišti. Za nejvýznamnější z těchto projektů považujeme projekty TANDEM "Nové velmi houževnaté epoxidové systémy pro kompozity a adheziva" a "Výzkum chemických a fyzikálních vlastností huminových látek" podporované granty MPO a projekt "Preklinické zkoušky cytostatika navázaného na polymerní nosič a přenos syntézy tohoto produktu z laboratorního do čtvrtprovozního měřítka" podporovaný grantem MPO, v jehož řešení jsme pokračovali ve spolupráci s firmami VÚFB Praha a.s., Zentiva a.s. a VÚOS Pardubice.
Pro ekonomickou sféru jsme řešili přes dvacet různě velkých projektů. V rámci hospodářské smlouvy s firmou Zentiva a.s. a ve spolupráci s MBÚ AV ČR jsme syntetizovali nové biodegradovatelné vysokomolekulární konjugáty doxorubicinu s hydrolyticky řízenou aktivací cytostatika. Navrhli jsme nové struktury polymerního nosiče a syntetizovali jsme nové polymerní konjugáty kancerostatika paclitaxel umožňující enzymatické a hydrolyticky řízené uvolňování tohoto léčiva z nosiče.
Vypracovali jsme technologii modifikace ultravysokomolekulárního polyethylenu využitelnou při výrobě kloubních jamek pro totální endoprotézy ve firmě Beznoska.
Vyvinuti jsme tři druhy laků na bázi derivátů kyseliny methakrylové (hydroxyalkylmethakryláty respektive alkoxyalkylmethakryláty), které jsou ředitelné lihem, případně i vodou a jsou použitelné k povrchové úpravě porézních i neporézních povrchů. Laky jsou vhodné ke zpevňování dřeva - archeologických nálezů nebo k restaurování uměleckých děl - byly použity ke zpevnění částí barokní sochy a zřejmě jsou vhodné i k restaurování skla. Vzhledem k dobré hydrofilitě povrchu lak dobře smáčí organické povrchy, nezasychá v pórech v podobě menisků, zůstává pružný, nekřehne.
Na základě výsledků činnosti ústavu v oblasti aplikovaného výzkumu nevznikly v roce 2006 žádné nové firmy.
K. Ulbrich se podílí na práci expertní skupiny pro přípravu nového výzkumného programu NPV III (zadavatel MŠMT). P. Štěpánek je členem Rady pro Nanotechnologie a posuzoval pět předložených projektů. L. Matějka vypracoval dva posudky pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a pro Ministerstvo obrany ČR. M. Raab vypracoval tři odborné expertizy pro CzechInvest a další tři pro Ministerstvo průmyslu a obchodu. J. Spěváček vypracoval dva oponentské posudky pro Ministerstvo školství SR.