Němec
Václav Němec, Ph. D.
Filozofický ústav AV ČR, Jilská 1, Praha 1 Základní životopisné údajeNarodil se 5. 3. 1969 v Karlových Varech. V letech 1991-1997 studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Roku 1997 ukončil své studium na FF UK státní závěrečnou zkouškou v oboru filosofie a byl mu přiznán titul magistr (Mgr.). V letech 1998-2006 absolvoval – nejprve prezenční, později kombinovanou formou – doktorské studium na Ústavu filosofie a religionistiky (ÚFaR) Filosofické fakulty UK v Praze. V roce 2006 mu byl udělen titul doktor (Ph. D.). Průběh praxeOd akademického roku 2000/2001 do zimního semestru 2002/2003 působil jako lektor filosofie na Vysoké škole K. Vary se sociálně právním zaměřením. Od 1. 10. 2001 je na částečný úvazek zaměstnán jako vědecký pracovník na Filosofickém ústavu Akademie věd (FLÚ AV) ČR v Praze. Od 1. 1. 2002 je zaměstnán rovněž v Centru pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty při Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 2002-2006 jako externista přednášel v rámci kursů antické a středověké filosofie a vedl výběrové semináře na Ústavu filosofie a religionistiky (ÚFaR) FF UK v Praze. V letech 2005-2007 vyučoval rovněž na Filosofické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni. Od zimního semestru 2007/8 je zaměstnán na ÚFaRu FF UK v Praze. Zahraniční stáže V letním semestru 1996 se v rámci stipendijního pobytu věnoval studiu filosofie na Filosofickém institutu (u prof. Wernera Beierwaltese) a patrologie na Institutu pro pravoslavnou teologii (u prof. Nikolaou) Ludwig-Maximilians-Universität (LMU) v Mnichově. V průběhu desetiměsíčního stipendijního pobytu v akademickém roce 1997-1998 se zabýval studiem filosofie na Filosofickém institutu (u prof. Michaela Theunissena) a klasické filologie na Institutu pro klasickou filologii (u prof. Karin Alt) na Freie-Universität v Berlíně. V letech 1998-2001 absolvoval tříletý stipendijní pobyt na LMU v Mnichově, kde se věnoval studiu patrologie, antické a středověké filosofie a filologie na Institutu pro církevní dějiny a patrologii (u prof. Reinharda Hübnera), Institutu pro filosofii a Institutu pro klasickou filologii. V letním semestru 2006 působil jako hostující badatel v Semináři pro religionistiku a filosofii evropských náboženství na LMU v Mnichově, kde se zabýval zejména středověkou arabskou filosofií (u prof. Rémi Brague).
Pedagogická činnost
Na Vysoké škole K. Vary v letech 2000-2002 přednášel základy filosofie, filosofickou antropologii, filosofickou etiku a základy filosofie a právní etiky a vedl semináře k uvedeným předmětům. V rámci těchto přednášek a seminářů se věnoval problematice vztahu filosofie, náboženství a mýtu, výkladu centrálních témat a nejvýznamnějších autorů moderní filosofické antropologie, základním otázkám filosofické etiky a problémům na pomezí filosofické etiky a filosofie práva. V letech 2002-2007 působil jako externista na ÚFaR FF UK v Praze, kde vedl výběrové semináře věnované četbě textů z oblasti pozdně antické filosofie a patrologie a přednášel v rámci skeletových kurzů dějin středověké a antické filosofie. Od roku 2005 do roku 2007 vedl na ZČU v Plzni semináře k antické a středověké filosofii pro studenty humanistiky a politologie a semináře ze základů filosofie pro studenty právnické fakulty. Od zimního semestru 2007/8 působí na ÚFaR FF UK v Praze, kde přednáší v rámci kurzů společného základu pro studenty nefilosofických oborů FF UK a v rámci skeletových kurzů dějin středověké filosofie pro studenty filosofie. Kromě toho vede výběrové semináře věnované latinské četbě, četbě a interpretaci textů z oblasti patristiky a středověké filosofie, moderní filosofické antropologie a filosofie práva.
Vědeckobadatelská činnost
Jako vědecký pracovník FLÚ AV je zaměstnán v oddělení Dějin starší české a evropské filosofie. Hlavní oblastí jeho badatelské činnosti je recepce a reinterpretace platónské a aristotelské filosofie u novoplatónských autorů, církevních Otců a středověkých myslitelů. Příspěvky věnované této problematice publikuje především ve Filosofickém časopise a Reflexi. V rámci Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty připravil překlad spisu Maria Victorina O soupodstatnosti Trojice (Proti Ariovi Ib) s úvodní studií v rozsahu monografie věnovanou theologickému dílu Maria Victorina a komentářem, která vyšla v nakladatelství OIKOYMENH v roce 2006. Pod záštitou Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty nyní pracuje na projektu "Pojem ipsum esse u Tomáše Akvinského a jeho antické zdroje", v jehož rámci (spolu s doc. F. Karfíkem) připravil překlad anonymního Komentáře k Parmenidovi z turínského palimpsestu s úvodní studií a komentářem.
Popularizační aktivity
Příležitostně přednášel pro veřejnost v rámci Jednoty filosofické v Praze, České křesťanské akademie či Evropského festivalu filosofie ve Velkém Meziříčí. Je občasným přispěvatelem týdeníku Literární noviny. V současné době připravuje texty k tématům z filosofické antropologie a etiky pro internetový kulturní portál a e-learningový program Fondu Martina Bubera.
Příspěvky na konferencích
„Bezejmenná – mnohojmenná thearchie. Metafysické předpoklady theologických výpovědí podle Dionysia Areopagity“ – „Patristická konference 2008“ pořádaná Centrem pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty při CMTF UP ve dnech 7.-8. listopadu 2008 v Olomouci. „Die augustinischen Begriffe lex naturalis und lex aeterna bei Thomas von Aquin“ – konference „Réception des Pères et de leurs écrits au Moyen Âge“ pořádaná Société internationale pour l’étude de la théologie medievale v Paříži 11.-14. června 2008. „Budoucnost, intencionalita a nicota“, příspěvek na kolokviu k jubileu Ladislava Hejdánka a Jakuba S. Trojana pořádaném Evangelickou theologickou fakultou UK a nakladatelstvím OIKOYMENH v Praze 18.5. 2007.
„Přirozený zákon u Tomáše Akvinského a současné teorie o přirozeném právu“, příspěvek na konferenci „Pojetí přirozenosti ve filosofii minulosti i současnosti“ uspořádané Centrem pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty při CMTF UP ve spolupráci s Katedrou filosofie FF UP ve dnech 10.-11. května 2007 v Olomouci.
"Totožnost a různost v metafysických systémech pozdně antického novoplatonismu“ – Jednota a mnohost: Mezinárodní konference k osmdesátým narozeninám Karla Flosse v Olomouci 6. – 8. prosince 2006.
"Metafysické koncepty v theologickém díle Maria Victorina" – patrologické kolokvium Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty v Olomouci 20.10. 2006.
"Počátky středověkého konceptu analogie jsoucna u novoplatónských komentátorů Aristotela" – konference o analogii ve filosofii a theologii v Olomouci 25. 5. 2006.
„Intencionální předmět, pojmové myšlení a problém nepředmětnosti v myšlení“, příspěvek v rámci kolokvia/disputace s prof. L Hejdánkem „Filosofie nepředmětnosti“ na ETF UK v Praze, 21. 6. 2004.
„Filosofická theogonie v novoplatonismu“ – konference Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty „Druhý život antické mýtu“ v březnu 2003 na MU v Brně.
„Kommentar zur Schrift Adversus Arium Ib von Marius Victorinus“ – 2. zasedání Platónské akademie (Academia platonica septima monasteriensis) v Münsteru – Rothenberge, září 2000. Publikační činnost
Marius Victorinus, O soupodstatnosti Trojice, úvodní studii, překlad a komentář pořídil V. Němec, Praha 2006, 487 str. Odborné články: „Totožnost a různost v novoplatónských metafysických systémech“, in: Jednota a mnohost, vyd. M. Jabůrek, Brno 2008, str. 48-71. „Přirozený zákon podle Tomáše Akvinského“, in: Přirozenost ve filosofii minulosti a současnosti, vyd. L. Chvátal, V. Hušek, Brno 2008, str. 135-155.
"Počátky středověkého konceptu analogie jsoucna u novoplatónských komentátorů Aristotela", in: Analogie ve filosofii a theologii, vyd. P. Dvořák, Brno 2007, str. 35-57. "Problém nepředmětnosti v myšlení", in: Reflexe 28/2005. (celý text) „Filosofická theogonie a alegorická interpretace Hésioda v Plótinových Enneadách“, in: Druhý život antického mýtu, vyd. J. Nechutová, Brno 2005, str. 64-79. „Duch svatý v trojičním konceptu Maria Victorina“, in: Pán a dárce života. Setkání s Duchem svatým v Novém zákoně a křesťanské tradici, vyd. L. Karfíková a Š. Špinka, Brno 1999, str. 26-55. „Marius Victorinus a dogmatické spory jeho doby“, in: Orthodox revue 1 (1997), str. 57-73. Překlady: H. Arendtová, Vita activa neboli O činném životě, Praha 2007, 431 str. E. von Ivánka, Plato Christianus, Praha 2003, 543 str. F. Regen , „Beztvaré formy“, in: Idea a třetí muž, Praha 1993, str. 74-99. Popularizační články a literárně filosofické eseje: (Část těchto esejů byla souborně publikována v knize Apoštol svobody a dotěrná monstra, Praha 2007.) „Normální prezident“, in: Literární noviny 2003. "Několik poznámek k pojmu kolektivní viny", in: Literární noviny 36/2003. (celý text) "Politická odpovědnost a kolektivní vina", in: Literární noviny 36/2003. (celý text) „Zločin bez trestu aneb jak číst program KSČM“, in: Literární noviny 33/2003. (celý text)
„Apoštol svobody v Novém světě“, in: Literární noviny 49/2003. "Rusko v pasti dvojího terorismu", in: Literární noviny 38/2004. (celý text) "Jednota paměti a cesta do otroctví," in: Literární noviny 50/2004. "Komunismus jako český národní ideál?", in: Literární noviny 51/2005. (celý text) „O umění absurdního dialogu v politice“, in: Literární noviny 10/2007. „Nepřítel svobodné společnosti“, in: Literární noviny 15/2007. „Kam kráčíš republiko?“, in: Literární noviny 48/2007. „V zajetí ideologie ekonomického redukcionismu“, in: Literární noviny 50/2007. „Úskalí diskuse o českém údělu“, in: Literární noviny 32/2008. |