Jedním z paradoxů naší současnosti je termín počítač, který označuje skoro univerzální nástroj moderního života, od nějž chceme všechno možné, ale jen zřídka opravdu počítání – činnost, podle níž se jmenuje. Téměř všechny jazyky zachovaly tento název – snad jen francouzština používá jiné slovo (ordinateur), který tolik neklame.
Na počátku své éry počítače skutečně počítaly – a nedělaly nic jiného. Záhy se však od nich začaly požadovat i jiné činnosti; jedna z prvých byl překlad z programovacích jazyků do strojového kódu, podle nějž pak počítaly. Hodně dlouho bylo konečným cílem jejich používání opravdové počítání a všechno ostatní bylo tomuto cíli podřízeno. A dnes je tomu většinou naopak: od počítačů se požaduje všechno možné a nikdo se nestará o to, že se požadovaná činnost získá pomocí operací, v nichž jsou početní úkony jedny z nejvýznamnějších. Tato paradoxní situace je nejmarkantnější od okamžiku, kdy se objevily macintoshe a pécéčka. Svou pravou tvář nyní počítače předvádějí nejčastěji v tabulkových kalkulátorech a různých účetnických programech; převahu však mají aplikace značně odlišné – především příprava a zpracování textů a obrazů, kde není vlastní výpočetní aktivita počítače vůbec vidět.
Ačkoli i standardní osobní počítače jsou někde využívány k tomu, co se do osmdesátých let nazývalo vědecko-technické výpočty, je pro tyto aktivity řada vhodnějších nástrojů, z nichž jsou samozřejmě nejznámější pracovní stanice a výpočetní servery. Pro větší výpočty však slouží specializované počítače, které se od standardních počítačů mnohdy významně odlišují. Jsou to superpočítače nebo obecněji a poněkud moderněji (zato méně výstižně) výkonné počítače (anglicky high performance computers). V tomto článku se budeme zabývat právě těmito typy počítačů.
1. Speciální nebo univerzální technologie?
2. Paralelita - kouzelný šém výkonných počítačů
3. Jak pracuje vektorový procesor
4. Šálivé megaflopsy
5. Výkon počítače
6. Další cesty k výkonnému počítání
7. Spřežení pracovních stanic
8. Na čem se bude počítat v budoucnu?
Jste již 8153 . návštěvník od 1.5.2000
© J. Nadrchal (28.4.2000)