V tomto systému jsou počítače luna do Fyzikálního ústavu pronajaty na omezenou dobu. Z tohoto důvodu na nich nemusí být dostupný veškerý software tak, jak je tomu ve standardním prostředí, zajišťovaném na jiných počítačích ve správě SAVT.
Pokud jsou podrobnější údaje na hlavní stránce, je na této stránce pouze stručné shrnutí nejdůležitějších uživatelských informací.
Kromě standardních prostředí SUN Solaris, resp. Linux Fedora Core jsou instalovány další nástroje a programy. V současné době to jsou především:
Z volně dostupných programů jsou nainstalovány emacs , libgcc , jpeg , libpng , libungif , tiff , zlib, xaw3d , xpm , wget , gcc 3.1 , gtk+ , libgcc , glib , gnuplot , ghostscript , ghostview , tk , tcl , top , openssl , openssh .
Pokud byste potřebovali nainstalovat pro vlastní práci jinou aplikaci, v zásadě se tomu nebráníme, pokud je legálně vlastněna. Obraťte se v takovém případě na administrátora .
Kromě systémových a programových svazků je k dispozici diskový prostor
Domovské adresáře a /scratch jsou montovány z počítače luna 1.
Prostor /scratch je mazán:
více než 2 GB
10 dní více než 1 GB
20 dní více než 100 MB
30 dní více než 1 MB
40 dní menší než 1 MB
60 dní
V žádném případě disky na luně nejsou určeny ke skladování jiných dat, než dat potřebných pro aktuální práci! Disky luny také nejsou zálohovány ani archivovány! Na /home i /scratch je však vytvořen SW RAID5 , takže výpadek jednoho z disků by neměl být kritický. Rootovský prostor Solarisu 9 je zrcadlen, jeho velikost je 18.5 GB , takže výpadek jednoho z disků by také neměl být kritický.
Počítače luna2 a 3 jsou pod kontrolou Resource Manageru. Linuxové počítače nemají řízení zdrojů, priority jsou zajišťovány standardně pomocí gridu.
Systém je nakonfigurován tak, aby v zásadě všichni měli k dispozici stejné množství procesorového času. To znamená, že když je uživatelů málo, jejich úlohy běží rychle, protože mají k dispozici relativně více procesorového času. Ovšem ve chvíli, kdy se přihlásí někdo, kdo předtím nepočítal a pustí svou úlohu, má po určitou dobu k dispozici relativně větší díl procesorového času, protože systém si pamatuje, že ostatní uživatelé mohli hodně počítat dříve (a mají proto aktuálně nižší prioritu).
Tento systém hlídání do minulosti pracuje s historií dlouhou řádově desítky minut, takže se relativní přednost nově příchozího projevuje maximálně zhruba hodinu.
Pro úplnost dodáváme, že plánování je nejen na úrovni uživatelů, ale i skupin (přičemž uživatelé jsou rozděleni do tří skupin), takže systém se snaží zajistit, aby i skupiny jako celky měly stejnou možnost využívat procesorového času.
V praxi to znamená, že pokud ve skupině A počítají 4 uživatelé ( A1 ,.., A4 ) a ve skupině B jenom 2 ( B1 , B2 ), pak má každý uživatel A1 ,..., A4 (1/2) * (1/4) = 0,125 podíl na procesorovém čase, kdežto uživatel B1 , B2 má (1/2) * (1/2) = 0,25 podíl. Díky tomu mají obě skupiny A i B 50% podíl.
Aktuální využití počítače jednotlivými úlohami a jejich relativní priority v rámci systému si lze snadno zobrazit povelem
prstat -J (job)
nebo
prstat -T (task)
Kontakt na administrátora: P. Ryšavý