ZÁKLADNÍ INFORMACE O SYSTÉMU LUNA/APOLLO


V tomto systému jsou počítače  luna do  Fyzikálního ústavu  pronajaty na omezenou dobu. Z tohoto důvodu na nich nemusí být dostupný veškerý software tak, jak je tomu ve standardním prostředí, zajišťovaném na jiných počítačích ve správě  SAVT.

Pokud jsou podrobnější údaje na hlavní stránce, je na této stránce pouze stručné shrnutí nejdůležitějších uživatelských informací.


Konektivita


Softwarové prostředí

Kromě standardních prostředí  SUN Solaris, resp. Linux Fedora Core jsou instalovány další nástroje a programy. V současné době to jsou především:

Z volně dostupných programů jsou nainstalovány  emacs ,  libgcc ,  jpeg ,  libpng ,  libungif ,  tiff ,  zlib,  xaw3d ,  xpm ,  wget ,  gcc 3.1 ,  gtk+ ,  libgcc ,  glib ,  gnuplot ,  ghostscript ,  ghostview ,  tk ,  tcl ,  top ,  openssl ,  openssh .

Pokud byste potřebovali nainstalovat pro vlastní práci jinou aplikaci, v zásadě se tomu nebráníme, pokud je legálně vlastněna. Obraťte se v takovém případě na administrátora .


Diskový prostor

Kromě systémových a programových svazků je k dispozici diskový prostor

Domovské adresáře a /scratch jsou montovány z počítače luna 1.

Prostor /scratch  je mazán:

více než 2 GB

10 dní

více než 1 GB

20 dní

více než 100 MB

30 dní

více než 1 MB

40 dní

menší než 1 MB

60 dní

V žádném případě disky na  luně  nejsou určeny ke skladování jiných dat, než dat potřebných pro aktuální práci! Disky  luny  také nejsou zálohovány ani archivovány! Na  /home  i  /scratch je však vytvořen  SW RAID5 , takže výpadek jednoho z disků by neměl být kritický. Rootovský prostor  Solarisu 9   je zrcadlen, jeho velikost je 18.5 GB , takže výpadek jednoho z disků by také neměl být kritický. 


Řízení přístupu a sdílení výpočetní kapacity

Počítače luna2 a 3 jsou pod kontrolou  Resource Manageru. Linuxové počítače nemají řízení zdrojů, priority jsou zajišťovány standardně pomocí gridu.

Aktuální využití počítače jednotlivými úlohami a jejich relativní priority v rámci systému si lze snadno zobrazit povelem

prstat -J    (job)

nebo

prstat -T     (task)

Kontakt na administrátora:  P. Ryšavý