|
Svoboda
Mgr. David Svoboda
Filozofický ústav AV ČR, Jilská 1, Praha 1
Základní životopisné údaje
Narodil se 30.9. 1971 v Roudnici nad Labem. V roce 1992 začal studovat na Univerzitě J.E. Purkyně v Ústí nad Labem bakalářský program ”Základy humanitní vzdělanosti”, který úspěšně ukončil v roce 1995. V roce 2002 dokončil magisterské studium jednooborové filosofie na Filosofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. V roce 2003 byl přijat do prezenčního doktorského studia na Ústavu filosofie a religionistiky Filosofické fakulty UK. Předpokládaný termín ukončení studia a přiznání titulu doktor filosofie, PhD., je konec 2006. V zimním semestru 2001 studoval teologii v Bruselu (institut Lumen Vitae). V roce 2003 ukončil bakalářské studium teologie na Katolické teologické fakultě UK v Praze.
Průběh praxe
Od roku 2000-2004 vyučoval na Arcibiskupském gymnáziu v Praze filosofii a náboženství. Od roku 2002 působí jako asistent na Katedře filosofie na Katolické teologické fakultě UK, kde také vyučuje různé předměty a vede semináře z filosofie. Od roku 2002 je zaměstnán na částečný úvazek na Filosofickém ústavu AV ČR v Praze.
Pedagogická činnost
Na gymnáziu vyučoval dějiny filosofie (2000-2004). Od roku 2003 vyučuje na KTF UK (filosofická antropologie, filosofická nauka o Bohu, ontologie, etika) a vede různé semináře (četba k filosofické antropologii, četba k filosofické nauce o Bohu, četba Descartových Principů filosofie). Součástí výuky je konzultační činnost a vedení bakalářských i magisterských prací.
Vědecko-badatelská činnost
Jako vědecký pracovník FLÚ AV zaměstnán v oddělení Dějin starší české a evropské filosofie. Součástí badatelské činnosti je studium díla Tomáše Akvinského a souvislostí tohoto díla s moderní analytickou filosofií. V roce 2002 na FF UK v Praze úspěšně obhájil diplomovou práci Fyzická premoce a lidská svoboda ve druhé scholastice, věnovanou problému vztahu Boží predeterminace a lidské svobody. Od roku 2003 pod vedením prof. PhDr. S. Sousedíka, CSc. pracuje na dizertační práci Mereologie v díle Tomáše Akvinského.
Publikační činnost a tvůrčí aktivity
Podílel se na vzniku překladu a úvodu k vybraným pasážím z Teologické sumy Tomáše Akvinského – práce vyšla např. v Acta Universitatis Palackianae Olomucensis, Philosophica IV, s. 174-196, Olomouc 2000. - “Fyzická premoce a lidská svoboda”, in: Akta společnosti Tomáše Akvinského II., SITA Praha 2004 - “Physical Premotion and Human Freedom in the second Scholastic”, in: Verbum - Analecta Neolatina, edited by the Catholic Péter Pázmány University, Hungary (sborník z tomistické konference konané 2002) - “Tomistické pojetí součinnosti Božího konkurzu a svobodných aktů druhých příčin”, in: Filosofický časopis 4, Praha, Filosofický ústav AV ČR - “Pojem poznání u Tomáše Akvinského”, Sborník KTF UK (VII.), Karolinum, Praha 2005 - “D. Banez a L. Molina”, sborník z konference “Čechy a Španělsko”, Slaný 2005 - “Větrovského polemika s Goudinem – problém pravdivostní hodnoty výroků o budoucích nahodilých událostech”, (vyjde 2005 in Studia Neoaristotelica) - “Pojem poznání a problematika (sebe)poznání separovaných forem v tomistické tradici”, (vyjde v Akta společnosti Tomáše Akvinského III., SITA Praha 2005) Účast na vědeckých konferencích a tvůrčí aktivity: - prosinec 2002 účast na tomistické konferenci v Catholic Péter Pázmány University – Maďarsko, příspěvek “Physical Premotion and Human Freedom in the second Scholastic” - září 2003 účast na konferenci pořádané Sdružením učitelů filosofie na českých i slovenských teologických fakultách na Spišské Kapitule, referát na téma “Poznání obecně a důkazy (sebe)poznání separovaných forem” - září 2004 účast na konferenci pořádané Sdružením učitelů filosofie na českých i slovenských teologických fakultách v Olomouci - od 28.4.-1.5. 2005 účast na konferenci ve Weingartenu, “Kulturkontakte und Rezeptions-vorgaenge in der Theologie des 12. Un 13. Jahrhunderts” pořadatel Institut fuer Spaetmittelalter und Reformation der Universitaet Tuebingen - září 2005 účast na konferenci pořádané Sdružením učitelů filosofie na českých i slovenských teologických fakultách v Ružomberoku - od roku 2001 člen Mezinárodní společnosti Tomáše Akvinského (SITA) - od roku 2003 organizuji pravidelná setkání (3x za semestr) Jednoty filosofické – Vinohradské pobočky - člen redakční rady časopisu Akta společnosti Tomáše Akvinského - člen redakční rady časopisu Studia Neoaristotelica - koeditor sborníku KTF UK (svazek VII), Praha 2005 - spoluřešitel grantu Univerzity Karlovy "Evropské filosofické baroko a jeho ohlasy v českých zemích", grant č.522/2004 (2004-) Popularizace Přednáška pro Českou křesťanskou akademii v Brandýse nad Labem – “Důkazy Boží existence” (leden 2005) “Filosofické poznání Boha I-VII”, in: Zvěsti 2005, farní časopis Roudnice nad Labem “Dějiny filosofie”, skripta k maturitě pro studenty AG v Praze
|