LOGO FZÚ

SPOLEČNÉ LABORATOŘE



Laser PALS

Badatelské centrum PALS

bylo vytvořeno ve spolupráci s  Ústavem fyziky plazmatu  v roce 1998 jako uživatelská laboratoř založená na terawattovém Pražském Asterix Laserovém Systému ( PALS ), který byl původně vyvinut v  MPQ  v Garchingu ve SRN. Inovované zařízení reinstalované v nové laserové hale v Praze bylo zprovozněno v červnu 2000 a je využíváno ke studiu interakce laserového paprsku s hmotou, zvláště pro generaci horkého a hustého plazmatu. Důležitou novou součástí zařízení  PALS  je moderní dvojitá terčíková komora vybavená diagnostikou na současné světové úrovni. Od samého počátku poskytuje  Centrum PALS  část svého experimentálního času evropským badatelům v rámci programu  Evropské Unie  "Access to Large Scale Facilities".


Zrcadlo teleskopu, určené
pro Observatoř Pierra Augera

Společná laboratoř optiky

byla založena společně s Palackého univerzitou v Olomouci již v roce 1979. Vědecké úsilí je soustředěno na kvantovou optiku, kde tzv."Quantum Key Distribution" přineslo nové řešení dlouhodobého problému, jakým je bezpečné rozdělení tajného pořadí bitů mezi oprávněnými uživateli. Takové pořadí bitů, zvané klíč, může být využito pro zakódování zprávy s použitím jedné ze šifrovacích metod. Tyto základní přístupy jsou doplněny výzkumem jak holografie, optické a holografické interferometrie, laserové anemometrie a moiré, tak využití průmyslových laserů, ale i konstrukcí a opracováním optických prvků. Pro mezinárodní projekt "Observatoř Pierra Augera", který je zaměřen na vysokoenergetické kosmické záření, byla ve spolupráci se Sekcí fyziky elementárních částic zhotovena část zrcadel pro fluorescenční teleskop.


 

Společné laboratoře s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze.

Vedle  Společné laboratoře pro subnukleární fyziku  a  Společné laboratoře pro provoz české tzv. "Material Science Beamline" MSB ) na synchrotronu  Elettra  v Terstu, byla vybudována Společná laboratoř pro magnetická studiaSLMS ) a Společná laboratoř nízkých teplot SLNT ), které pokračují v dlouholeté tradici výzkumu v oblasti nízkých teplot, započaté v Řeži u Prahy.

"RF- SQUID" , zkonstruovaný ve FZÚ

Ve  SLMS  je studováno široké spektrum materiálů se silně korelovanými d- a f- elektrony v kombinovaných extrémních podmínkách – v teplotním oboru 0,35-350 K, magnetických polích do 14 T a za hydrostatického tlaku do 2 Gpa . Hlavním cílem je určit a vysvětlit korelace mezi elektronovou strukturou a fyzikálními vlastnostmi těchto látek, což umožní přípravu nových materiálů s požadovanými vlastnostmi. Na činnosti  SLNT  se podílí i Ústav anorganické chemie  a  Přírodovědecká fakulta UK . Výzkum je zaměřen na Mössbauerovu spektroskopii systémů obsahujících nanočástice sloučenin a slitin železa, magnetické a transportní vlastnosti supravodičů, studované pomocí vysoce citlivých magnetometrů typu "RF-SQUID" a na kryogenní dynamiku tekutin, zejména proudění supratekutého 4He a kvantovou turbulenci.


Integrace do vědecké komunity

Fyzikální ústav vždy byl důležitým centrem mezinárodní spolupráce. Dnes je několik jeho laboratoří uzlovými body v programech  Evropského společenství  a další se podílejí na mezinárodních grantových programech, bilaterálních spolupracích a na práci mezinárodních výzkumných středisek po celém světě. Řada mezinárodních prestižních konferencí a škol organizovaných  Fyzikálním ústavem  přivedla do České republiky tisíce uznávaných mezinárodních odborníků. V rámci republiky má vysokou prioritu spolupráce s dalšími ústavy  Akademie věd  a zejména pak s českými univerzitami, a to nejen v tradičně společné výchově doktorandů ve fyzice. V současné době Fyzikální ústav akreditaci ke vzdělávání doktorandů v řadě oborů, přičemž vědecká hodnost  PhD  je udělována  Univerzitou Karlovou ,  Palackého Univerzitou , ČVUT  a dalšími českými technickými a technologickými univerzitami. Mnoho doktorandů nyní přichází také ze zahraničí. Umožňují to i různé podpůrné programy, například program  Marie Curie  Evropské Unie . V některých oblastech vyvolala potřeba vědecké kooperace kroky k hlubší spolupráci, ke sdružování zdrojů a koordinaci úsilí. V rámci  Akademie věd  i společně s univerzitami vytvořil  Fyzikální ústav  několik Společných laboratoří a Výzkumných Center programu  MŠMT .