RUKOVĚŤ WEBMASTERA


1. Úvod

V tomto dokumentu shrnujeme nejdůležitější zásady a tipy pro tvorbu webovských stránek  FZÚ , které by měly přispět k pokud možno jednotnému vzhledu a na druhé straně by měly vést ke snadnému použití těch prvků, které vaše stránky vylepší a případně i lépe v síti zviditelní. Na dokumentu průběžně pracuji a veškeré připomínky a návrhy vítám.

Pozn.: Tento dokument původně napsal RNDr. Ivan Veltruský CSc, tvůrce webových stránek FZÚ. Protože mu nyní jeho zdravotní stav nedovoluje pokračovat v této práci tak, jak by si přál, spravuje stránky FZÚ jeho kolega Ing. Ivan Vávra. Činí tak formou doplňování a výměny textu, nebo, pokud je to nutné, formou poznámek za původní text (pak je zde uvedeno [iva] ).


2. Obecně

  1. Přístup na web server při údržbě stránek. Pro připojení k serveru  www   (alias  dell006e ), k přenosu dat a práci na  www  bezpodmínečně dodržujte tyto zásady:

    Přímý přístup k  www  z prostředí  MS Windows  je možný pomocí klienta  ssh , přímý přenos souborů pomocí   winscp , nebo nejjednodušeji pomocí sdílení diskového prostoru na web serveru ve Windows pomocí Samby a to i mimo ústav, pomocí VPN . Problémy mohou nastat se správným zadáním cesty k Vašemu domovskému adresáři na web serveru (viz další kapitola 3), což vám pomůže zjednodušit správa webu Fzu zřízením linku do Vašeho domovského adresáře.

  1. Adresář pro obrázky. Doporučujeme umístění všech obrázků a vlastních ikon v českých i anglických dokumentech do jednoho adresáře /images , umístěného jako podadresář anglického adresáře vašeho oddělení. Významně to přispívá k přehlednosti adresářové struktury. Pokud chcete využít ikon z nadřazených stránek webu, uveďte na ně odkaz, nekopírujte je. Jsou umístěny v adresáři  /ikony .

  2. Údržba celého webu. Hlavní webmaster (nyní I. Vávra) používá k tvorbě webových stránek FZÚ program  Macromedia Dreamweaver v lokálním režimu a vytvořené stránky následně kopíruje ručně na webovský server. Tento způsob zveřejňování stránek doporučuje všem webmaterům. Nedochází pak při změnách adresářů (jejich umístění i názvu) a při importu souborů do stromu webovských dokumentů (jako např. při použití programu Frontpage i pro správu webu) k vytváření databázových adresářů typu  _vti (Frontpage), které jsou v současné době, pokud se ještě někde vyskytují, rušeny.


3. Unix

  1. Webovské dokumenty na  www . Jsou uloženy v adresáři  /usr/local/apache/htdocs .V adresářích  oddeleni  a  departments  najdete podadresář svého oddělení. Ke snadnému přístupu k tomuto adresáři si můžete ve svém domovském adresáři (ve kterém se nacházíte bezprostředně po svém zalogování na  dell006e ) např. definovat symbolické linky

        ln -s /usr/local/apache/htdocs/oddeleni/moje_oddeleni cz
       
    ln -s /usr/local/apache/htdocs/departments/my_department en

    takže pak stačí napsat pouze např. cd cz  nebo  cd en .
  2. Přenos souborů. Jste-li ve správném webovském adresáři na  www , zkopírování souboru do něj provedete např. takto:

        scp novak@cedr.fzu.cz:adresář/soubor.html  soubor.html

    kde adresář  je relativní cesta k souboru vzhledem k vašemu domovskému adresáři na  cedru .
  3. Názvy souborů a adresářů. V celém webovském stromu dokumentů zásadně používáme malá písmena (samozřejmě bez diakritiky). Jako příponu používáme pro obyčejné dokumenty  .html , pro dokumenty, obsahující  PHP  příkazy (např. počitadlo) musíte použít  .php .
  4. Dokumenty, využívající  SSI  (Server Side Includes*) musí být pro interpretaci příslušných řádek ve vašem zdrojovém kódu označeny buď příponou  .shtml , nebo musí mít nastaveno přístupové právo  x  pro všechny . V jednom dokumentu však nelze použít konstrukcí  PHP  a  SSI zároveň. Aby fungoval odkaz na adresář, musí být tento adresář obsahovat soubor  index.html ,  index.php ,  index.shtml . Jinak bude prohlížečem ohlášena chyba (toto řešení umožňuje mít v adresáři připravované nebo neveřejné dokumenty, které pak nejsou "browsable", neuvede-li se v prohlížeči plná cesta).
* [iva] - Pozn.: jedná se o nejstarší způsob jak udělat stránky částečně dynamické. SSI jsou podobné ASP či PHP. Veškeré příkazy, které jsou ve stránce obsaženy, jsou provedeny na straně serveru (jak říká název). Dnes již se SSI moc nepoužívají.

4. Meta tagy, kódování

  1. Meta tagy. Meta tagy jsou značky dokumentu, v prohlížeči neviditelné, které však ovlivňují správnou funkci kódování, vyhledávacích robotů apod. Jsou umístěny v sekci  HEAD  dokumentu.
  2. Kódování češtiny. Předpokladem správné a automatické funkce všech prohlížečů je uvedení meta tagu s uvedením kódové sady. Pro bezpečnou a správnou funkci v prohlížečích uveďte pro všechny vaše dokumenty explicitně řádku
         
    [iva] <META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html charset=iso-8859-2">
    zaručí nejmenší problémy se správným zobrazením textu, nebo
         <META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html charset=windows-1250">
    bývá používaným HTML výstupem MS pruduktů jako je Word...

    [iva] Na anglických stránkách, kde nepoužíváte diakritiku (což silně doporučuji), vložte řádku
      <META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html charset=iso-8859-1">

    V případě, že váš editor pracuje pod operačním systémem typu  Unix  nebo  Linux , a používá tedy kódování  Latin2 , uvedete jako   charset=iso-8859-2 . Rovněž tak v případě, že na vašich  PHP  stránkách využíváte přístup k databázi  MySQL , jejímž nativním kódováním je  Latin2 , musíte použít tohoto kódování pro celou vaši stránku. Pokud pracujete pod  MS Windows , většina současných HTML editorů toto nastavení umožňuje (např. ve  Frontpage v  Page Properties ). Je též možné po dokončení editace využít různých konverzních programů.
  3. Čeština na anglických stránkách. Jde o problém českých názvů a zejména jmen osob. Připomeňme si, že znaková sada  iso-8859-1  (Latin1)  sice obsahuje  í , é , á , ý , ale neobsahuje např.  ř  a  š . Na druhé straně kódování  windows-1250 (ani  iso-8859-2 ) nemusí být mimo oblast střední Evropy v prohlížečích dostupné (jsou samozřejmě výjimky). Jediným konzistentním řešením tedy je diakritiku vůbec na anglických stránkách neuvádět. Někteří autoři to kompromisně řeší tak, že uloží své jméno s diakritikou do obrázku  GIF . To je však řešení nedokonalé, neboť má-li prohlížeč nastavenu vlastní velikost fontu, nemusí pak kombinace běžného textu a  GIFu  vypadat pěkně.

5a. Počitadlo přístupů nové od Miloslava Štrunce

  1. Toto počítadlo Vám pošle na Vaši stránku svůj stav ve formě obrázku, který si můžete sami nakonfigurovat při registraci počitadla. Rovněž jste instruováni, jaký kód máte na svou stránku pro dané počitadlo vložit. Mimo počítání přístupů můžete obdržet též statistické údaje o IP adresách, ze kterých bylo na Vaši stránku za zvolené období přistupováno a získat přehled o použitých prohlížečích a OS, což jsou pro webmastera velmi cenné údaje. Tyto počitadla fungují i na stránkách umístěných mimo web ústavu, ovšem jen pro zaměstnance ústavu.

  2. Registraci počitadla naleznete na adrese  http://www.fzu.cz/pocitadlo/register.php

5b. Počitadlo klasické s datem modifikace
  1. Počitadlo přístupů. Zařaďte na vhodné místo vaší stránky řádku


       Počet přístupů: <script language="php">
       require "../../../counter/counter.php3"
       </script> od 1.1.2004


    Uvedená cesta platí pro umístění na domovskou stránku oddělení, vůči které je soubor  counter.php3  o tři úrovně výše (je tedy mimo dostupný strom webovských dokumentů, a to o jednu úroveň výše, než je kořenový adresář stromu dokumentů). Budete-li počitadlo umisťovat na dokument, který je o úroveň níže než je domovský adresář oddělení, musíte přidat do cesty další  ../ , atp. Název stránky s počitadlem musí mít samozřejmě příponu  .php .
  2. Datum poslední editace. Pro posouzení aktuálnosti dokumentu uživatelem bývá užitečné v zápatí dokumentu uvést datum poslední editace. To můžete aktualizovat třemi způsoby:


6. Zdrojový kód

  1. Název stránky. Pro označení názvu dokumentu slouží značka  <TITLE>  v sekci  HEAD  vašeho dokumentu. Název se objevuje nejen jako titulek okna prohlížeče, ale i  jako název vašeho dokumentu po vyhledávání v síti. Neměl by být delší než 64 znaků.
  2. Autorství dokumentu. Je vhodné v zápatí dokumentu uvést vaše jméno s odkazem na vaši e-mailovou adresu pomocí  mailto: ... Před zneužítim vaši e-mailové adresy vyhledané internetovskými roboty se můžete chránit viz KOUTEK PRO WEBMASTERY FZÚ odkazy ImageMail (PHP utilita na výrobu obrázku místo novak@fzu.cz ), nebo Skryté mailto: (Javascript pro skrytý funkční odkaz, zobrazte si zdrojový kód).
  3. Relativní adresování. Pro vzájemné odkazy používejte zásadně relativních adres (vzhledem k editovanému dokumentu, významně to zjednodušuje práci při případné reorganizaci souborů a adresářů). Vyjímky jsou možné, pokud mají smysl - např. odkaz na kaskádové styly FZÚ , které mají stále stejnou adresu www.fzu.cz/css/*.css .
  4. Kaskádové styly (CSS). Pro definici kaskádových stylů je vhodné požít již předdefinované kaskádové styly FZÚ, které jsou umístěny v adresáři www.fzu.cz/css/ zajistíte tím standartní vzhled vašeho dokumentu. Příklad definice CSS v hlavičce tohoto dokumentu s použitím absolutního odkazu:

         <link href="http://www.fzu.cz/css/docu.css" rel="stylesheet" type="text/css">

    s použitím relativního odkazu:

         <link rel=stylesheet type="text/css" href="../../../css/docu.css">

    Jako hodnotu atributu rel použijeme klíčové slovo stylesheet, které je speciálně pro účely stylů vyčleněno.

7. Design

  1. No frames, no marquees, please! - pozn. [iva]: platilo dříve, všechny současné prohlížeče se dovedou s rámy (pokud jsou tyto správně navrženy) vypořádat a proti pěkně udělané stránce s rámy nelze nic nenamítat. Dnes se ale místo rámů téměř všude používají tabulky, které vládnou světem webu. Pokud se týká marquee (v kontextu HTML "jezdící" text) rovněž ho nedoporučuji.
  2. Větší grafika má smysl pouze v odůvodněných případech (kvůli rychlosti přenosu) - pozn. [iva]: opět dnes již neplatí, přenosové rychlosti jsou dostatečné i pro použití větší grafiky .
  3. Barevné řešení používejte střízlivé, ale ne "šedivé", minimum prvků jako animované gify, zvuky.Mějte ohled na uživatele, který se na pouťové a křiklavé stránky může podívat kamkoliv jinam.
  4. Nepoužívejte speciálních konstrukcí, založených na proprietárních řešeních, jako např. v programu  MS Frontpage , které předpokládají buď server typu  MS ISS  nebo tzv. MS Frontpage extensions . Server  FZÚ  je linuxovským serverem typu  Apache , který je konzistentní se standardy pro jazyk  html . 
  5. Používání souborů ve formátu  PDF  má na webu obecně smysl jen pro dokumenty, kde se vyžaduje přesný vzhled a předpokládá se stažení a tisk. Ve všech ostatních případech, tedy v dokumentech, které slouží k bezprostřední informaci, je používání  PDF  nesmyslné (už jen z důvodu objemu souboru, nehovoříc o nemožnosti prohledávání obsahu většinou prohledávacích robotů) - pozn. [iva]: opět dnes již neplatí tak zcela, použítí formátu  PDF pro důležité dokumenty je na webu čím dál tím více rozšířenější a současné webové prohledávače (např. Google) umí prohledávat i PDF dokumenty.

8. Webovske stránky uživatelů

Na webu  FZÚ  je díky  NFS  připojení uživatelských domovských adresářů možné vystavovat i osobní stránky. Jejich  URL  je  www.fzu.cz/~username . Uživatel  cedru  či  sosny  má podadresář  WWW pro své osobní stránky přímo ve svém domovském adresáři. Aby webovske soubory v tomto adresáři byly vidět, musí mít práva  r-- pro všechny.. Defaultní stránka musí mít název  index.html , příp.  index.php  .

Postup pro uživatele  cedru  či  sosny :

cd; ln -s sun/WWW WWW
cd sun; mkdir WWW; chmod 755 WWW

Postup pro uživatele  ctirada  či  šárky :

cd; mkdir WWW; chmod 755 WWW


Jste 6486 . návštěvníkem od 19.2.2002.

I. Veltruský  I .Vávra  ( 03.04.2008 )