Nejrozšířenějším použitím kapalných krystalů je jejich uplatnění v elektrooptických zobrazovačích ( displejích ), které se používají v hodinkách, kalkulačkách, nejrůznějších elektronických přístrojích, palubních deskách automobilů a letadel atd. Při konstrukci displejů se využívá změny optických vlastností kapalných krystalů pod vlivem elektrického pole.
Vhodnost výběru kapalného krystalu (většinou jde o směs kapalných krystalů), typu elektrooptického jevu a aplikačního uspořádání se posuzuje podle následujících kritérií:
optický kontrast
rychlost optické odezvy na změnu pole
teplotní obor funkce displeje
zorný úhel, pod kterým kontrast zůstává na dobré úrovni
optická homogenita displeje
chemická a fotochemická stabilita
spotřeba elektrické energie
Od 60tých let byly displeje vylepšovány až do dnešní verze založené na zkroucené nematické struktuře (viz §III.3). Postupně bylo dosaženo i pokroku v syntéze nových materiálů vyhovujících lépe co do stability, teplotního oboru nematické fáze a poddajnosti uspořádávacím technikám. Do nematických materiálů mohou být přidána dichroická barviva , jejichž působením vznikne dvojbarevný displej (např. žluto-modrý nebo červeno-zelený). Podstatným úkolem bylo také zvládnutí a optimalizace povrchové úpravy skel zajišťující zakotvení molekul a homogenitu displeje bez defektů. V neposlední řadě bylo nutno dosáhnout pokroku i v elektronickém řízení jednotlivých obrazových elementů (pixelů) displeje. Všechny tyto techniky musely být přizpůsobeny masové produkci displejů.
Na stejném principu byly zkonstruovány i obrazovky monitorů pro osobní počítače ( LCD monitory). Pro tento účel už nestačí dvojstupňový kontrast, ale je nutno zajistit škálu šedí, kterou je pak možno transformovat do barevné škály pomocí barevných filtrů, podobně jako u klasické barevné obrazovky. Pro mnohastupňový kontrast je nutno mnohonásobně zvýšit počet samostatně řízených elementů, protože jeden šedý obrazový element se skládá z několika (mnoha) elementů černobíle řízených. Tyto požadavky kladou velké nároky na miniaturizaci a na technologii elektronického řízení obrazovky.
V současné době monitory na principu zkrouceného nematika už narazily na limity svých možností a nedají se dále vylepšit. Omezujícími faktory je zejména jejich poměrně malý zorný úhel a nedostatečná rychlost optické odezvy nematik.
Nedostatky displejů a obrazovek výše popsaných je možno překonat použitím feroelektrických kapalných krystalů . Jak už bylo zmíněno v § III.4., tyto látky zajišťují v principu rychlejší elektrooptickou odezvu a vysoký zorný úhel .
Na rozdíl od nematického displeje je u displejů s feroelektrickými kapalnými krystaly zorný úhel je vysoký, neboť optická osa zůstává při obou stavech v rovině displeje (srovnej Obr. 8 a 9). Na druhé straně požadavek malé tloušťky feroelektrického displeje ( ~1,5 mm), aby došlo k rozvinutí zkroucené struktury vlivem povrchového zakotvení molekul, působí technologické obtíže. V současné době už jsou problémy v zásadě vyřešeny a na trhu jsou vysoce kvalitní barevné monitory (1280 x 1024 bodů) na bázi feroelektrických kapalných krystalů ( FLCD ) o úhlopříčce 38 cm a tloušťce 8 cm.
Kromě displejových aplikací se elektrooptické vlastnosti kapalných krystalů ještě používají v omezené míře pro konstrukci různých speciálních elektrooptických zařízení, jako jsou závěrky, optické prvky s řiditelným dvojlomem apod.
Kapičky nematik o průměru několika mm rozptýlené v polymeru ( PDLC ) představují nové kompositní materiály pro různé elektrooptické aplikace. Jednou z komerčně nejúspěšnějších aplikací je tzv. stěna zajišťující soukromí.
Jde o tenkou vrstvu PDLC zalaminovanou mezi skla, která jsou opatřena průhlednými elektrodami. Bez elektrického napětí je kapalný krystal neuspořádaný a světlo se na kapičkách rozptyluje. Stěna je průsvitná, ale neprůhledná. Po připojení napětí se kapalný krystal uspořádá a stěna se stane dokonale průhlednou. PDLC slibují další možnosti použití pro světelné filtry, displeje v holografii atd., které se v poslední době intenzívně studují.
Cholesterické kapalné krystaly nacházejí uplatnění jako indikátory teploty a při mapování teplotních polí. Použití je možné v medicíně při odhalování zánětlivých nebo nádorových ložisek, nebo při vyhledávání poruch v materiálech, ze kterých se vyrábějí elektronické čipy, nebo poruch v elektronických obvodech.