Dne 8. února 2008 proběhla čtvrtá schůzka České Bioplatformy k problematice lesů a vod, jejich ochrany a souvisejícího hospodářství. Podrobný zápis ze schůzky si můžete přečíst zde.

 

Jedinečná aktuální rešerše přináší priority ve výzkumu v oblasti sladkovodních ekosystémů. Tato národní rešerše byla zpracována našimi špičkovými odborníky věnujícími se studiu sladkovodních ekosystémů, ale také pracovníky státní správy a nevládní organizace.

 

Česká Bioplatforma je zapojena do Global Taxonomic Initiative. V listopadu 2007 proběhla dotazníková akce, jejímž smyslem bylo upozornit na nedostatky ve výchově odborníků, slabé institucionální zabezpečení a finanční podporu v taxonomickém výzkumu v návaznosti na naše závazky k CBD. Dotazník se zpracovává celosvětově a jeho obsah za Českou republiku si můžete přečíst zde.

 

Kdo chce vědět více o aktivitách České Bioplatformy při přípravě Národního lesnického programu, nechť si přečte společný příspěvek devíti lidí z řad praktických lesníků, geochemiků, hydrologů, botaniků k přírodě blízkým postupům hospodaření v našich lesích zde.

 

Dne 7.8. 2007 proběhla tisková konference k Národnímu lesnickému programu pro období 2007–2013, na níž byl zástupce České Bioplatformy také přítomen. Závěrečné zhodnocení k výslednému dokumentu naleznete zde.

 

V rámci projektu BioStrat jsme zpracovali národní rešerši na téma nástrojů ke zkoumání biodiverzity v různých složkách krajiny ČR. Jeden ze závěrů je, že i ověřené výsledky výzkumu jsou jen málo propojeny s hospodařením v krajině a že je určitě co zlepšovat. Kdo chce vědět víc, nechť poklepá zde. Citace: Petřík P. (ed.), Čámská K., Dotlačil L., Hruška J., Fanta J., Peterová P., Poštulka Z., Roudná M. & Vokasová L. (2007): Review of knowledge base and biodiversity research results from the Czech Republic that directly contribute to the sustainable use of biodiversity in Europe. – Institute of Botany, Academy of Sciences of the Czech Republic. URL: www.ibot.cas.cz/biop.

 

V květnu 2007 jsme připravili komentář týkající se postupu při zalesňování v kontextu snižování následků klimatických změn ke schůzce MCPFE/PEBLDS o lesích UNFCCC. V podstatě jde o to, že 70 % veškerého uhlíku v terestrické biosféře je vázáno v půdě, a ta by se proto v prvé řadě měla chránit před nevhodným hospodařením, tj. zásahy do vodního režimu, používáním chemických látek atd. Více čtenář nalezne zde.

  

Několik vědců doporučuje postup, jak se vyrovnat s následky polomů v našich lesích. Celé krátké stanovisko si můžete přečíst zde.

 

Výsledky e-konference k Národnímu lesnickému programu a připomínky zaslané Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů naleznete na http://chm.nature.cz/forum/tpc166616

 

Pro zájemce o problematiku ochrany bioty je určena konference Otazníky kolem CITES pořádaná ve dnech 15. a 16. května. Pozor přihlášky už do konce února.

 

Zde jsou pozvánky na semináře Odpadový hospodář a Ekolog podniku. Odpadový hospodář je určen zemědělským poradcům, zemědělcům, studentům středních a vysokých škol, zástupcům obcí, ekologickým podnikatelům, všem zájemcům o ekologii a široké veřejnosti.

 

Česká Bioplatforma ve spolupráci s AOPK organizuje e-mailovou konferenci na téma Diskuse k Národnímu lesnickému programu 2007-2013:
http://chm.nature.cz/forum/tpc166616
Tato diskuse navazuje na Setkání k problematice stavu a ochrany lesů v ČR pořádané v červenci 2006. Více o tom na stránkách Lesnické práce:
http://lesprace.silvarium.cz/content/view/930/96/

 

Ostrov Espoo v Baltském moři bude ve dnech 16.–19.11. 2006 hostit delegáty z národních odnoží Bioplatforem a řeč bude o tom, jak lépe propojit výsledky vědeckého bádání a aktivity veřejných činitelů, a dosáhnout tak závazku ke snížení úbytku biodiverzity do roku 2010 (aneb Actions for the 2010 biodiversity target in Europe – how does research contribute to halting the biodiversity loss?). Další související témata budou Youth and biodiversity (význam vzdělávání a výchovy) a Urban ecology and biodiversity (to proto, že Jari Niemelä jako organizátor celého setkání je uznávaným specialistou na urbánní ekologii – ekologii lidských sídel).

 

V maďarském Egeru proběhl ve dnech 22.–26.8. 2006 první evropský kongres vztahující se ke Conservation Biology. Jak to celé vypadalo z pohledu českého účastníka se můžete dozvědět zde.

 

Dne 28.7. proběhlo v Průhonicích setkání Setkání k problematice stavu a ochrany lesů v ČR. Stručný výtah tak, jak vyjde v časopisu Lesnická práce si můžete přečíst zde.

 

Pro zájemce o navazující diskuzi k problematice hospodaření v našich lesích (tzv. Stanovisko vědců a odborných pracovníků k ochraně českých lesů) vznikl diskuzni web http://sweb.cz/diskuse.lesy/

 

Dne 6. června 2006 se uskuteční zasedání Českého Výboru pro Úmluvu o biologické rozmanitosti (jednání se uskuteční  v budově MŽP, Vršovická 65, Praha 10 v zasedací místnosti č. 447 (4. patro) od 10:00).

 

Sdružení Department for Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA) ve spolupráci s eftec (Economics for the Environment Consultancy) publikovala zprávu Valuing Our Natural Environment. Jedná se o ojedinělé kompendium ekonomických i neekonomických metod pro zhodnocení rozhodovacích procesů týkající se lidské prosperity. Obsah publikace:

 

 ˇ Economic valuation methods
o Market price approaches
o Production function approach
o Hedonic property pricing
o Travel cost method
o Random utility models
o Contingent valuation method
o Choice modelling
o Benefits transfer

 ˇ Deliberative and participatory valuation methods
o Questionnaires and interviews
o Focus groups, in-depth groups
o Citizen´s juries and consensus conferences
o Health-based valuation approaches
o Q-methodology
o Delphi surveys, systematic reviews

ˇ Decision support measures
o Cost benefit analysis
o Cost effectiveness analysis
o Multi criteria analysis
o Life cycle analysis

 ˇ Alternative measures of prosperity
o Human development index
o Index of sustainable economic welfare
o Green national product and genuine savings
o UK sustainable development indicators

 

  V půlce února jsme v Botanickém ústavu AV ČR v Průhonicích uspořádali 3. výroční schůzku české Bioplatformy věnovanou především problému implementace CBD (Convention on Biodiversity) v ČR a také našemu členství v GBIF (Global Biodiversity Information Facility). Podrobný zápis ze schůzky si můžete přečíst zde.

 

  Přidány informace o dostupné nejnovější literatuře (Publikace), která je k dispozici v knihovničce české BioPlatformy na Botanickém ústavu AV ČR v Průhonicích. O zapůjčení se obracejte na Petra Petříka (petrik@ibot.cas.cz). Kompletní soupis publikací se připravuje.

 

  Ve dnech 9.-12.3. 2006 proběhlo ve Vídni setkání delegátů EPBRS a národních Bioplatforem. Hlavním tématem jednání byla Biodiverzita v horských ekosystémech, mezi něž se v tomto případě řadí i specifický a nijak vzácný ekosystém podmořských pohoří (tzv. seamounts). Na závěrečném doporučení se pracuje. Zatím pro zájemce je k dispozici expertní zpráva k problematice z projektu GLOCHAMORE (Global Change and Mountain Regions).

 

  Krátké doporučení účastníků konference EPBRS z Budapešti je k dispozici zde. Jednalo se o úloze měřítka při posuzování vlivu na biodiverzitu.

 

  Doporučení účastníků konference EPBRS z Aviemore ve Skotsku je ke stažení zde. Jednalo se o změnách klimatu a jejich dopadu na biodiverzitu. Pozornost byla věnována zejména odhalení a pochopení základních klimatických procesů pomocí nejrůznějších metod (např. nepřímo pomocí fenologie) a předávání výsledků z výzkumu do veřejného života.

 

  Pracovní tým pod vedením Prof. J. Zimy (Ústav biologie obratlovců AV ČR) zpracoval dokument Identifikace priorit a rozvoje kapacit pro plnění závazků České republiky vyplývajících z Úmluvy o biologické rozmanitosti. Ten je k dispozici na http://www.chm.nature.cz

 

  V maďarském Egeru se konal ve dnech 22.-26.8. 2006 1. evropský kongres zaměřený na Conservation Biology. Podrobnosti na adrese: http://www.eccb2006.org

 

  Na stránkách http://lesy.drosera.cz/ proběhla iniciativa upozorňující na některé nevyvážené aspekty v hospodaření v našich lesích.

 

  Dánská pobočka GBIF pořádala ve dnech 26.-27.4.2006 v dánském Aarhusu konferenci na téma Biodiversity at the Ecosystem Level. Více informací naleznete na http://www.danbif.dk/conference2006/index.htm

 

18.7.2005 - Text zprávy pracovní skupiny NCSA pro Úmluvu o biologické rozmanitosti. Identifikace priorit a rozvoje kapacit pro plnění závazků České republiky vyplývajících z Úmluvy o biologické rozmanitosti.

 

KE KOMENTÁŘI: Action Plan for Biodiversity Research (EPBRS)   Do 14. 2. 2004 prosíme o laskavé zaslání Vašich připomínek, doplnění či jiných úprav v dokumentu Akční plán výzkumu biodiverzity EPBRS".
  Dokument podtrhuje zásadní význam vědeckého poznání pro zadržení či zpomalení úbytku biodiverzity. Je určen Evropské komisi, členským zemím EU, národním i mezinárodním agenturám, podnikům, dále pro potřeby "policy-makers" v oblasti výzkumu a dalším subjektům či skupinám, ovlivňujícím politiku ve smyslu financování, strategického plánování a utváření výzkumu biodiverzity.
  Akčního plánu by měl být využíván jako vodítko pro identifikaci nejnaléhavějších otázek výzkumu na poli biodiverzity.
  Podrobnější analýza prioritních okruhů výzkumu je dostupná např. v dokumentech doporučení EPBRS pro jednotlivá témata na adrese http://www.epbrs.org.
  Své komentáře a připomínky zasílejte, prosíme, na adresu ibot@ibot.cas.cz.

 

EVROPSKÁ KOMISE volá po přehodnocení stálého snižování relativní váhy výzkumu v oblasti životního prostředí a energetiky

  Evropská komise uveřejnila dne 27. 1. 2005 Sdělení Radě Evropy a E. parlamentu s titulkem "2004 Environmental Policy Review".
  Kromě jiných informací, obsažených v této zprávě obracíme Vaši pozornost též na formulaci, konstatující značné mezery ve vědeckém poznání biodiverzity, na němž se zakládá environmentální politika EU.
  EK volá po výrazném úsilí na poli výzkumu a vývoje jak v členských státech, tak na úrovni EU. Evropské společenství by mělo přehodnotit soustavně upadající relativní význam environmentálně orientovaného výzkumu (str. 10 Sdělení, doslova: "Environment policy is increasingly based on better knowledge and science. However, wide gaps in knowledge and uncertainties remain, calling for continued efforts to develop our knowledge base. Significant research and development efforts are needed to fill these gaps, both in the Member States and in the EU as a whole. The Community research programmes should reconsider the constantly decreasing relative priority given to environmental and energy research.")
  Kompletní text "2004 Environmental Policy Review" je dostupný na webové stránce EU pro biodiversitně orientovanou vědu http://www.smartgroups.com/groups/biodiversityscience (-> files -> list files -> Policy review -> 2004_Environmental_Policy_Review.pdf nebo, rovněž ve formátu pdf ZDE.

 

KE KOMENTÁŘI: Action Plan for Biodiversity Research (EPBRS)

  Do 14. 2. 2004 prosíme o laskavé zaslání Vaich připomínek, doplnění či jiných úprav v dokumentu Akční plán výzkumu biodiverzity EPBRS".
  Dokument podtrhuje zásadní význam vědeckého poznání pro zadrení či zpomalení úbytku biodiverzity. Je určen Evropské komisi, členským zemím EU, národním i mezinárodním agenturám,podnikům, dále pro potřeby "policy-makers" v oblasti výzkumu a dalím subjektům či skupinám, ovlivňujícím politiku ve smyslu financování, strategického plánování a utváření výzkumu biodiverzity.
  Akčního plánu by měl být vyuíván jako vodítko pro identifikaci nejnaléhavějích otázek výzkumu na poli biodiverzity.
  Podrobnějí analýza prioritních okruhů výzkumu je dostupná např. vdokumentech doporučení EPBRS pro jednotlivá témata na adrese http://www.epbrs.org.
  Své komentáře a připomínky zasílejte, prosíme, na adresu ibot@ibot.cas.cz.

 

EVROPSKÁ KOMISE volá po přehodnocení stálého sniování relativní váhy výzkumu v oblasti ivotního prostředí a energetiky

  Evropská komise uveřejnila dne 27. 1. 2005 Sdělení Radě Evropy a E. parlamentu s titulkem "2004 Environmental Policy Review".
  Kromě jiných informací, obsaených v této zprávě obracíme Vai pozornost té na formulaci, konstatující značné mezery ve vědeckém poznání biodiverzity, na něm se zakládá environmentální politika EU.
 &nbsEK volá po výrazném úsilí na poli výzkumu a vývoje jak v členskýchstátech, tak na úrovni EU. Evropské společenství by mělo přehodnotit soustavně upadající relativní význam environmentálně orientovaného výzkumu (str. 10 Sdělení, doslova: "Environment policy is increasingly based on better knowledge and science. However, wide gaps in knowledge and uncertainties remain, calling for continued efforts to develop our knowledge base. Significant research and development efforts are needed to fill these gaps, both in the Member States and in the EU as a whole. The Community research programmes should reconsider the constantly decreasing relative priority given to environmental and energy research.")
  Kompletní text "2004 Environmental Policy Review" je dostupný na webové stránce EU pro biodiversitně orientovanou vědu http://www.smartgroups.com/groups/biodiversityscience (-> files -> list files -> Policy review -> 2004_Environmental_Policy_Review.pdf nebo, rovně ve formátu pdf ZDE.

 

VÝROČNÍ SETKÁNÍ ČESKÉ BIOPLATFORMY

  Necelý rok po oficiálním založení, dne 26. 11. 2004 se v Průhonicích uskutečnilo 1. výroční setkání členů a spolupracovníků národní BioPlatformy (viz Prezenční listina).
   Hlavními body jednání byly kromě shrnutí výsledků práce EPBRS a BioPlatformy evropské i národní za rok 2004 zejména referáty účastníků (MŽP, AOPK, Výzkumný ústav rostlinné výroby, Ústav biologie obratolovců AV ČR)a následné diskuse a informace o možnostech navázání mezioborové či meziresortní spolupráce.
 Z úst referujících zde zaznělo několik apelů jak účastníkům setkání, tak nepřítomným, kteří se tentokrát nemohli dostavit:
  - žádost MŽP připomínkovat text Národní strategie biodiverzity, který bude v květnu 2005 předložen ke schválení vládě ČR (kapitola "Strategie výzkumu BD")
  - žádost AOPK přispět informacemi o Vaší instituci, projektech, výzkumu atd. do informačního systému CBD http://Clearing House Mechanism ČR
  - poskytnout informace o Vaší instituci do mezinárodního katalogu, založeného v rámci EC CHM Evropskou komisí, evr. BioPlatformou a švédskou Agenturou ochrany přírody "Biodiversity Research Catalogue", obsahujícího informace o institucích, výzkumných projektech i jednotlivých badatelích zaměřených na výzkum biodiverzity.

 

ELEKTRONICKÁ KONFERENCE EPBRS
"Biodiversity research that matters!"

 Evropská Bioplatforma /http://www.bioplatform.info/ a organizátoři konference EPBRS v Holandsku si dovolují přizvat všechny zájemce z řad badatelů, odborné veřejnosti i představitelů státní správy a tzv. policy-makers k účasti na el. konferenci, konané od 8. do 26. 11. t.r. Její výsledky budou prezentovány na konferenci EPBRS, konané v prosinci 2004 pod záštitou prezidentské země EU Nizozemí.
 Závěry konference v irském Malahide (viz ZPRÁVA Z KONFERENCE EPBRS POD PATRONÁTEM IRSKA níže) kladou výzkumu biodiverzity (BD) náročné cíle, které by měly podpořit zastavení, či alespoň zpomalení úbytku BD.
 Jakým způsobem přenést vědecký obsah "Message from Malahide" do sféry politických rozhodnutí a uskutečnit jej?
 Tato el. konference je věnována mapování interakcí mezi vědou a politikou na poli BD. Půjde především o identifikaci a diskusi faktorů, které ovlivňují úspěšnost interakce výzkum-politika pokud jde o BD, a dále o určení způsobů, Konference si klade za cíl zjistit konkrétní rezervy v interakcích mezi sférou biodiverzitně orientového výzkumu a politiky, leitmotivem konferecne je téma převodu
 Prosíme, registrujte se pro účast na el. konferenci na adrese: http://www.nbu.ac.uk/biota/e-conference.htm) nebo na http://forums.ceh.ac.uk:8080/~bioplatform). V případě kjakýcholiv nejasností či dotazů, neváhejte se, prosím, obrátit na sl. Juliette Young j.young@ceh.ac.uk. Příspěvky je možné zasílat i přímo na její adresu.

 

SDĚLENÍ EVROPSKÉ KOMISE

  Dovolujeme si upozornit akademickou obec, stejně všechny ostatní zájemce, že v srpnu t.r. zahájila Evropská komise KONZULTAČNÍ ČINNOST, TÝKAJÍCÍ SE PODPORY VÝZKUMU.
  Prosíme, informujte své kolegy o možnosti přímého vlivu na utváření rámcového programu RTD. Konzultace budou probíhat dle pokynů, obsažených ve sdělení Evropské komise „Science and Technology, the Key to the Europe ´s Future” (dostupné na adrese: ftp://ftp.cordis.lu/pub/era/docs/com2004_353_en.pdf), které nastiňuje nové možnosti spolupráce na poli technologie, dále seznamuje s novou grantovou agenturou, podporující základní výzkum a přibližuje také novou strukturu správy pro iniciativy, financované z rozpočtu EU.
  VÝSLEDKY KONZULTACÍ BUDOU EVROPSKOU KOMISÍ VYUŽITY K VYTVOŘENÍ NÁVRHU PRO FP 7. Evropská komise si tímto dovoluje přizvat k účasti mezinárodní vědeckou obec, stejně jako všechny uživatele výzkumu. Konzultací se můžete účastnit formou dotazníku, dostupného na adrese: (dostupné na adrese: http://europa.eu.int/yourvoice/forms/dispatch.jsp?form=330=EN ).

 

DOTAZNÍK "Report on Implementation of Programme of Work for the Global Taxonomy Initiative" (GTI)

 Otázky, obsažené v tomto dotazníku se zakladají na aktivitách, vytyčených v pracovním programu GTI. Zodpovězení těchto otázek napomůže odhadnout statut implementace a účinnosti tohoto programu; bude zároveň nápovědou pro Conference of the Parties CBD (COP), která vydává pokyny stran způsobu a prostředků k uskutečnění tohoto programu, a šířeji k dosažení cílů, vytyčených CBD. Badatelé, zabývající se biodiverzitou na všech úrovních jsou tímto vyzváni k laskavé spolupráci. Dotazníky je možné zasílat na adresu: Scharffova@ibot.cas.cz (BioPlatform ČR), nebo Jana_Brozova@env.cz (MŽP).

 

Text "Národní Strategie výzkumu biodiverzity" - návrh znění po 2 připomínkových kolech

 Tento dokument je součástí Národní strategie biodiverzity; jeho zpracování bylo zahájeno z popudu MŽP na jaře 2004 (viz též informaci, vyvěšenou v okně "Archív"). První verze textu "Strategie výzkumu BD" byla připravena na základě dokumentů EPBRS, za spolupráce členů a spolupracovníků české BioPlatformy. Nyní prošla připomínkovým řízením interním (v rámci MŽP, AOPK) a následně externím (např. MŠMT, ..). V říjnu bude dokument posouzen nevládními organizacemi. V prvním pololetí r. 2005 bude součástí nelegislativních jednání vlády ČR.
 Verze tohoto dokumentu, zohledňující dosavadní připomínky, je ve formátu doc. k dispozici ZDE.

 

Elektornická brošura ke konferenci "BIODIVERSITY. SCIENCE AND GOVERNANCE"

 Podrobnější informace k avízované konferenci "Biodiversity. Science and Governance" (viz předchozí zprávu) jsou přístupné v elektronické brošuře ZDE ve formátu pdf.