© 2004 - 08 Optická laboratoř BÚ AV ČR
Aktuálně:
• leden a únor 2008 •
Probíhá postupné zveřejňování úplné anglické verze stránek.
• srpen 2007 •
Dne 7. 8. 2007 byla spuštěna první zkrácená anglická verze stránek.
• únor 2007 •
Stránky Optické laboratoře byly dne 12. 2. 2007 prvně zveřejněny na webu Botanického ústavu.
Zobrazenou verzi považujte, prosím, za zkušební a omluvte případné nedostatky.
Vaše připomínky jsou vítány! Můžete je poslat na adresu: machac@ibot.cas.cz
Pracoviště: Tato nejmenší laboratoř Botanického ústavu Akademie věd ČR působí v Průhonicích již sedm let. Její pracoviště najdete v ulici Lesní č. 322, v místní části Průhonic, Chotobuz; více viz 'Kontakt'.
Aktivity: Laboratoř se zabývá poskytováním služeb v oblastech světelné mikroskopie, rastrovací elektronové mikroskopie, digitalizace, zpracování a analýzy obrazu, a to pro účely výzkumu, prováděného zejména v rámci Botanického ústavu. Dle možností nabízí pak své služby i dalším institucím podobného zaměření. Nabídku služeb včetně cen najdete na stránce 'Služby', informace k hlavním oblastem zájmu na stránce 'Zaměření'.
Web: Stěžejní část internetové prezentace, kterou si právě prohlížíte, vznikla v průběhu roku 2006. Stránky jsou dále upravovány a rozšiřovány. Průběžně aktualizované informace, týkající se laboratoře, doplňují snímky zhotovené s pomocí v laboratoři nainstalovaného vybavení a 'Odkazy' na tematicky příbuzné weby.
Optická laboratoř Botanického ústavu byla založena v roce 1999 s cílem usnadnit přístup průhonických oddělení ústavu k moderním pozorovacím a analytickým technikám v oblasti mikroskopie.
Zaměření laboratoře na světelnou mikroskopii dnes zahrnuje širokou skupinu metod pozorování, včetně fluorescence, Nomarského diferenciálního interferenčního kontrastu, či reliéfního kontrastu. Na tyto pak navazuje digitalní snímání a úprava snímků s možností zvýraznění a analýzy struktur v obraze (např. chromozomů v buňkách, spór, mykorhizních útvarů apod.).
V roce 2004 rozšířila laboratoř svůj záběr také o oblast rastrovací elektronové mikroskopie. Specializuje se zejména na zviditelňování, příp. identifikaci nebo analýzu, mikrostruktur povrchu biologických preparátů (např. orgánů vyšších rostlin, hub či lišejníků), a to v podmínkách dovolujících jejich zkoumání v přirozeném stavu. Tuto možnost otevírá speciální, tzv. ESEM technologie (environmentální rastrovací elektronová mikroskopie) v laboratoři instalovaného elektronového mikroskopu FEI Quanta. Botanický ústav je v rámci ČR průkopníkem ve využití této technologie v botanice a souvisejících oborech.
Okrajově se laboratoř zabývá také skenováním a makrofotografií, např. za účelem digitalizace herbářových položek apod.
Optická laboratoř slouží přednostně potřebám Botanického ústavu a souvisejících projektů, jako je Výzkumné centrum pro bioindikaci a revitalizaci, ale je využívána i dalšími vědeckými institucemi, jako je Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy nebo Národní muzeum.
Revidoval: Jiří Machač, 7. 1. 2008.
První zveřejnění: 12. 2. 2007. Poslední aktualizace: 8. 1. 2008. Stránky připravuje: Jiří Machač.
Copyright © 2004 - 08 Botanický ústav Akademie věd České republiky