|
Akademie v ohrožení / Academy in Distress zde je speciální web / emergency website here
Podpisová akce / Support Czech Science Podpořte nás! / by signing here
Liquidation of the Academy of Sciences of the Czech Republic
Prohlášení Akademického sněmu AV ČR k budoucnosti výzkumu a vývoje v ČR Position of the Academic Community on the Future of Research and Development in the Czech Republic
Komentář vedoucí Kabinetu hudební historie a zástupkyně ředitele EÚ k rozpočtovým prognózám na období 2010-2015 pro AV ČR
KABINET HUDEBNÍ HISTORIE je relativně samostatnou součástí Etnologického ústavu AV ČR, v.v.i., jednoho z veřejných výzkumných pracovišť tvořících soustavu vědeckých pracovišť AV ČR. Jeho cílem je výzkum v oblasti historie české a evropské hudební kultury po roce 1600 s těžištěm v pramenném bádání o hudbě 18. – 20. století a v dlouhodobě koncipovaných kritických edičních projektech Nového souborného vydání děl Antonína Dvořáka (The New Dvořák Edition, NDE, www.antonindvorak.org), Musica antiqua bohemica (series nova) a Janáčkovy záznamy hudebního a tanečního folkloru.
Pracovníci a pracovnice Kabinetu hudební historie jsou autory, spoluautory či editory řady dalších knižních, časopiseckých a notových publikací, vycházejících v češtině i ve světových jazycích. Někteří z nich působí soustavně jako vysokoškolští pedagogové a konají přednášky, vedou a oponují bakalářské, magisterské a doktorské práce na Filozofické, Pedagogické a Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na Týnské vyšší odborné škole (Collegium Marianum) aj. Jiní pravidelně spolupracují s institucemi jako je Národní muzeum – České muzeum hudby, Národní knihovna České republiky či Národní divadlo v Praze a přispívají k popularizaci náročné hudební kultury formou veřejných přednášek a rozhlasových pořadů, dramaturgické přípravy výstav, koncertů a hudebních festivalů, nebo i vlastní hudebně interpretační aktivity. Nezanedbatelná je i spolupráce se zahraničím, zahrnující kromě kolegyň a kolegů z Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied v Bratislavě partnerské instituce ve Vídni, Budapešti, Lublani, Bělehradě, Mohuči (zde jmenovitě Akademie der Wissenschaften und der Literatur Mainz), Lipsku nebo Tübingen, ale též v Itálii, Francii, Velké Británii nebo v zámoří.
Součástí Kabinetu hudební historie je redakce mezinárodně respektovaného čtvrtletníku Hudební věda [Musicology], v němž jsou publikovány práce českých i zahraničních badatelů a jehož vydávání je z velké části hrazeno z institucionálních prostředků Etnologického ústavu AV ČR, v.v.i. Další činností, jež přesahuje rámec pracoviště a má celorepublikový i mezinárodní dosah, je pravidelné každoroční zpracovávání národní oborové bibliografie a zasílání příslušných bibliografických dat do světové databáze muzikologických publikací RILM (Répertoire International de Littérature Musicale, www.rilm.org). Kabinet hudební historie EÚ AV ČR, v.v.i. je v současné době také sídlem České společnosti pro hudební vědu, o.s., členky Rady vědeckých společností v ČR.
Knihovna Kabinetu hudební historie patří se svými cca 35 000 knihovními jednotkami k nejvýznamnějším oborovým knihovnám v České republice. V současné době prochází druhou fází náročné stavební rekonstrukce. Po jejím dokončení v závěru roku 2009 by se mohla (opět) otevřít širší odborné a hudební veřejnosti a nabídnout kromě jiného prostory pro pořádání konferencí, seminářů, tematických výstav i komorních koncertů.
Práce Kabinetu hudební historie je od počátku jeho existence cíleně založena na součinnosti a kooperaci jeho jednotlivých členů i badatelských týmů. Výzkum v oblasti hudební historie by byl těžko myslitelný bez využití výsledků bádání příbuzných vědních oborů zastoupených v rámci Akademie věd: historie, dějin umění, etnologie, jazykovědy, literární historie, estetiky, filozofie a dalších.
Domníváme se, že hudební historie – podobně jako další vědní obory pěstované v Akademii věd ČR – mohou významně spoluutvářet kulturní úroveň současné české společnosti a mohou mít vliv i na kvalitu života budoucích generací. Z tohoto důvodu se připojujeme k protestu proti snahám současné vlády a jejích poradních orgánů směřujícím k drastickému omezení prostředků na základní výzkum v České republice, jenž je soustředěn právě na půdě AV ČR a jejích jednotlivých pracovišť.
Puškinovo náměstí 9
160 00 Praha 6
vedoucí: Prof. PhDr. Jarmila Gabrielová, CSc.
dne 24.7.2009
Sekretariál: Jitka Egermaierová
telefon: +420 - 220303921
fax: +420 - 224324728 e-mail: hv@imus.cas.cz
24.7.2009
|