home | databáze | projekty | podpora V&V | dokumenty | odkazy | o nás
Národní kontaktní centrum
odběr newsletteru: 

o náso nás

O nás

Založení Národního kontaktního centra – ženy a věda (NKC-ŽV) Sociologického ústavu AV ČR v roce 2001 vycházelo z přesvědčení, že se genderová problematika a otázky spojené s rovnými příležitostmi dosud v oblasti vědy a výzkumu nijak výrazně nepromítly. Svou činností se NKC-ŽV snaží pozitivním způsobem tuto situaci ovlivnit hned ve dvou základních liniích. První je podpora badatelek v účasti na výzkumu, podpora rovných příležitostí pro ženy a muže a obecně podpora mladých lidí ve vědě a výzkumu, včetně vytváření praktických nástrojů k dosahování těchto cílů a předkládání doporučení pro tvorbu politik. Druhou linií je teoretické zkoumání na poli feministických epistemologií a vědních studií z genderového hlediska, související s otázkami produkce vědění, moci a genderu.
NKC-ŽV realizuje projekty Infomat, Bariéry nebo Noc vědkyň a vědců. NKC-ŽV také publikuje vlastní informační newsLetter a online časopis Kontext: časopis pro gender a vědění. Dále organizuje workshopy a konference tematizující postavení žen a mladých lidí ve vědě a výzkumu.

undefinedMarcela Linková
koordinátorka projektu
V Sociologickém ústavu AV ČR pracuje od roku 2000, od roku 2001 je koordinátorkou Národního kontaktního centra - ženy a věda. V rámci tohoto projektu se věnuje zejména mezinárodní
spolupráci a spolupráci mezi ČR a Evropskou komisí v oblasti genderové rovnosti ve vědě. Evropské výzkumné a podpůrné projekty rozvíjí zejména díky podpoře z Evropské komise.
Výzkumně ji nejvíce zajímají proměny akademické práce a analýzy vědních politik z genderové perspektivy, zejména utváření kariérních drah a gender institucí.

undefinedAlice Červinková
odborná pracovnice
Pracuje na výzkumných a podpůrných projektech Sociologického ústavu AV ČR od roku 2002, kdy dokončila studium na FF UK. Projekt NKC - ženy a věda, do kterého byla přizvaná pro své zaměření na genderová studia, ji přivedl k zájmu o studia vědy a technologií. V současné době se výzkumně zabývá ustavováním akademické dráhy a akademickou mobilitou. Je doktorandkou na katedře sociologie FSS Masarykovy university.

undefinedKateřina Šaldová
odborná pracovnice
Pracuje jako odborná pracovnice v Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i. Vystudovala sociologii na Fakultě sociálních věd UK se zaměřením na sociální konstrukce identit. Během studia se věnovala tématu utváření mužství a ženství ve společnosti, feministickým a queer teoriím. Ve své práci v Centru rozvíjí především podpůrné projekty pro ženy ve vědě. Je redaktorkou časopisu newsLetter. V současné době se výzkumně zabývá tématem sexuálního obtěžování na vysokých školách a podílí se na vytváření mentoringového programu.

undefinedBarbora Tupá
odborná pracovnice
Studuje na FF UK obor sociální práce. V rámci Centra se podílí na vytváření podpůrné linie koncepce projektu, kde rozvinula projekt na podporu vědeckých pracovnic na počátku kariéry. Je redaktorkou časopisu newsLetter. Věnuje se vytváření schématu mentoringového programu pro střední školy a výzkumně se zaměřuje na téma sexuálního obtěžování na vysokých školách.

undefinedHana Tenglerová
odborná pracovnice
Studuje genderová studia na FHS UK a veřejnou a sociální politiku na FSV UK. Zabývá se zejména analýzou politik z genderové perspektivy a nástroji, jejichž cílem je prosazování genderové rovnosti. V Centru pracovala od září 2006 jako stážistka, od roku 2008 je členkou týmu. Těžištěm jejího působení zde je spolupráce s MŠMT v oblasti resortních Priorit a postupů při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže, komunikace s institucemi výzkumu a vývoje a monitorování stavu genderové rovnosti ve vědě. Edituje internetové stránky projektu INFOMAT a domovské stránky Centra.

undefinedMarta Vohlídalová
odborná pracovnice
Vystudovala sociologii na Fakultě sociálních věd UK, kde v současné době pokračuje v doktorském studijním programu. V oddělení Gender a sociologie působí od roku 2005. Ve své práci se zabývá sociologií rodiny a soukromého života, genderovým nerovnostem na trhu práce a rodinnou politikou.

undefinedKateřina Cidlinská
asistentka projektu
Studuje obor genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Hlavní oblastí jejího zájmu je státní politika rovných příležitostí žen a mužů, její institucionální zajištění a rodinná politika. V NKC-ŽV pracuje od ledna 2009.