Mezinárodní spolupráce a projekty
NKC-ŽV se od počátku své činnosti v roce 2001 zapojuje do mezinárodních sítí organizací, které se věnují problematice žen ve vědě a začínajících vědeckých pracovnic a pracovníků. V rámci nich vznikly projekty, které jsou výsledkem spolupráce řady subjektů i jednotlivců a jednotlivkyň. Na této stránce najdete přehled aktuálních projektů s mezinárodní účastí, na nichž NKC-ŽV spolupracuje nebo je jejich koordinátorem, a také odkazy na ukončené projekty a uskutečněné akce.
Členství v mezinárodních organizacích a komisích: Projekty a akce:
Dne 14. a 15. 5. 2009 se v Národním domě na Smíchově konala konference, jejímž cílem bylo představit, reflektovat a shrnout dosavadní aktivity EU na poli prosazování genderové rovnosti ve vědě. NKC-ŽV se na této konferenci podílelo organizačně i prostřednictvím příspěvku, který představil vývoj situace v kontextu ČR.
Dvacáté zasedání Helsinské skupiny pro ženy ve vědě
Dne 13. 5. 2009 v Praze NKC-ŽV ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy hostilo v rámci českého předsednictví EU zasedání poradního orgánu Evropské komise. Fotografie z doprovodného programu v Muzeu Kampa zde.
KNOWING
Projekt "Kowledge, Institutions and Gender: An East-West Comparative Study" trvá od roku 2006. Jeho výzkumnými cíli jsou: 1. analýza kontextů a kultury produkce vědění z hlediska genderu ve srovnávací perspektivě; 2. identifikace strukturálních a institucionalizovaných praktik a procedur, včetně standardů excelence, které brání a/nebo podporují rovnocennou participaci žen ve vědě; 3. podpora vzniku feministických vědních studií v partnerských zemích, zejména v nových členských státech EU; 4. ovlivnění vzdělávací a vědní politiky na úrovni EU i národních států směrem k podpoře genderové rovnosti a zvýšení počtu mladých lidí ve vědě.
V souvislosti s tímto projektem byl v Senátu ČR uspořádán seminář Vědní politika a věda v akci, kterého se zúčastnili přední osobnosti české vědy a vědní politiky.
WS Debate
Cílem projektu je podpora vzniku širší veřejné debaty – a následně také té ryze politické – o situaci a možnostech žen ve vědě. Hlavní snahou je ovlivnění současné politiky směrem k překonání propasti mezi vytvářením politických opatření a programů a veřejným chápáním problémů spojených s tematikou žen ve vědě. Součástí projektu je také snaha o zvýšení genderového povědomí mezi tvůrci a tvůrkyněmi politik, vědkyněmi a vědci, mezi širokou veřejností, která se o současný stav vědy a její vývoj zajímá, a také v médiích. Výstupem projektu jsou publikace analyzující situaci žen ve vědě v České republice, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku a Polsku. Závěrečnou publikaci projektu Re-claming a Political Voice: Women and Science in Central Europe si můžete stáhnout zde. Prezentace české publikace proběhla v rámci Týdne vědy a techniky na konferenci Trans/formace: gender, věda a společnost.
Research on Social Sciences and Humanities: Sharing Experiences and Discussing Methodological Approaches
Studia vědy a technologií mají dlouhou tradici ve zkoumání vědeckých kultur a praktik. Mnoho současných studií vychází z předpokladu, že věda je úzce svázaná se společností. Nicméně pozornost výzkumníků je zaměřena především na technické, přírodní a lékařské vědy. Sociální a humanitní vědy stojí na okraji zájmu, ačkoliv tyto vědecké disciplíny významně přispívají k utváření znalosti o světě a jejich výstupy se mohou šířit z akademických pracovišť ještě rychleji než výstupy věd přírodních a technických. V rámci workshopů v Praze a Vídni byly prezentovány konkrétní výzkumy o metodologických aspektech zkoumání sociálních a humanitních věd. Důležitým cílem těchto workshopů bylo také vytvoření sítě výzkumníků a výzkumnic, kteří se pohybují na poli zkoumání humanitních a sociálních věd, a tím přispět k rozvoji akademické debaty a další výzkumné spolupráce.
CEC-WYS
Cílem „Central European Centre for Women and Youth in Science“ bylo pomáhat a podporovat ženy a mladé lidi ve vědě, spojit partnery z Maďarska, Slovenska, Slovinska, České republiky, Rumunska, Francie a Itálie. Aktivity CEC-WYS vycházely z politik Evropské komise, které byly rozvíjeny na základě zkušeností NKC-ŽV zejména dvěma základními směry: hájit zájmy, mobilizovat a podpořit vzájemnou spolupráci žen ve vědě v obasti střední Evropy. V rámci něj se mimo jiné uskutečnily následující aktivity:
-
Zpráva o činnosti navazující na projekt Enwise v České republice
Zpráva vychází z rohzhovorů provedených v roce 2006 se třemi skupinami respondentů a respondentek (vědci a vědkyně na vysokých manažerských pozicích, lidé odpovědní za tvorbu vědní politiky, novináři a novinářky píšící o vědě). Analyzuje postoje a názory těchto tří skupin na problematiku postavení žen ve vědě v ČR a dále analyzuje způsoby, které umožňují zavádět opatření ke zlepšení situace. Zpráva navazuje na zjištění zprávy Waste of Talents: Turning Private Struggles into a Private Issue (Enwise zpráva).
-
Regionální databáze vědkyň ve střední Evropě
Regionální databáze pro ženy ve vědě nabízí informace o expertkách z Maďarska, Slovenska, Slovinska a České republiky. Hlavním impulsem k vyvinutí databáze byla skutečnost, že ženy se tradičně vyskytují v různých rozhodovacích orgánech v menší míře než muži, a tak se ménjě podílejí na rozhodnutích grantových agentur nebo jiných odpovědných orgánů, jež činí rozhodnutí o směřování vědní politiky. Tato první regionální databáze žen-expertek by měla napomáhat tento trend zvrátit. Databáze má sloužit jako zdroj informací o expertkách pro národní a mezinárodní evaluační komise, pracovní skupiny a projektová konsorcia.
-
Jak podávat projekty/Project Source Book: Sharing Experiences - Building Projects
V rámci projektu Central European Centre for Women and Youth in Science byl vydán podrobný průvodce všemi stadii podávání projektů do rámcových programů. Manuál byl sice napsán přímo pro podmínky 6. rámcového programu, ale obsahuje i obecnější rady, tipy a doporučení pro přípravu projektu a jeho úspěšné přijetí v 7. rámcovém programu. Od obecnějšího přehledu o zacházení s termínem gender v 6. rámcových výzvách a projektech se rychle dostává k praktickému textu, který popisuje vznik projektu krok za krokem.
-
Mezinárodní workshop Evropské komise Young Scientists
Dne 25. 4. 2003 se na půdě MŠMT ČR uskutečnil mezinárodní workshop Young Scientists organizovaný NKC-ŽV a Evropskou komisí. Workshop proběhl v rámci právě končícího projektu EK ENWISE, který měl za cíl zmapovat situaci žen ve vědě ve střední a východní Evropě, navrhnout doporučující opatření a vytvořit mechanismus pro následné hodnocení vývoje této situace. Workshopu se účastnili zástupci Evropské komise (Unit C-4 Young People and Science a Unit C-5 Women and Science), členky expertní skupiny ENWISE a mladí vědci a vědkyně ze všech středoevropských a východoevropských zemí.
Jarní škola vědních studií
NKC-ŽV ve spolupráci s Britskou radou v Praze a University of Lancaster uspořádalo ve dnech 22. – 25.3.2005 Jarní školu vědních studií. Lektory Jarní školy byli John Law, Maureen McNeil a Vicky Singleton z Centra vědních studií Univerzity v Lancasteru, které patří mezi přední pracoviště ve Velké Británii, zabývající se touto tematikou a Zdeněk Konopásek z Centra pro teoretická studia.
Konference Ženy-vědkyně a instituce
Ve dnech 8.–11. června 2003 se v Praze uskutečnila konference s názvem Women Scholars and Institutions (Ženy-vědkyně a instituce). Konferenci organizovalo Výzkumné centrum pro dějiny vědy a Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science/Division of History of Science ve spolupráci s dalšími subjekty, jako například NKC-ŽV a Sociologický ústav AV ČR, Centrum genderových studií na Filosofické fakultě UK a Slovenská akademie věd. Konference se zúčastnilo asi pět desítek především výzkumných a akademických pracovníků a pracovnic ze zemí západní i východní Evropy, dále byly zastoupeny Spojené státy a Čína. Mezi zúčastněnými převažovaly ženy. Konference byla zaměřena zejména na historická témata, ale zahrnovala i genderové a sociologické příspěvky.
Ambassador Programs – People to People
V rámci programu Ambassador programs: People to People, který zaštiťuje vláda USA, navštívila v roce 2003 Českou republiku delegace žen vědkyň ze Spojených států amerických. Cílem návštěvy bylo získat informace o zapojení a příležitostech žen ve vědě a podpořit ženy v budování vědecké kariéry ve vědě a technologiích prostřednictvím sdílení zkušeností a kontaktů s českými badatelkami.