Akademie věd ČR v ohrožení

Stanovisko akademické obce k budoucnosti výzkumu
a vývoje v České republice

Jsme vážně znepokojeni hrozící likvidací Akademie věd ČR a většiny základního výzkumu v České republice. Neodborné, zmatené a nezdůvodněné nastavení systému financování výzkumu, vývoje a inovací v ČR, pokud bude uskutečněno, bude mít fatální důsledky nejen pro samotnou AV ČR, ale i pro celou českou společnost.

V důsledku návrhu Rady pro výzkum a vývoj má být institucionální rozpočet Akademie věd ČR během tří let snížen na polovinu. To by vedlo k propuštění mnoha vysoce kvalifikovaných odborníků, k rozbití vědecké infrastruktury a k likvidaci současné sítě akademických ústavů.

Zničení Akademie věd ČR by postihlo i vysoké školy, s nimiž AV ČR úzce spolupracuje v řadě oblastí od vedení postgraduálních studentů až po výuku v řadě jedinečných a nenahraditelných oborů. Hlavními oběťmi takto navrženého rozpočtu by se staly jak kvalitní základní a aplikovaný výzkum, tak i vysokoškolské vzdělávání. Zodpovědnost za tyto nedozírné škody by padla se všemi politickými, kulturními a morálními důsledky jednoznačně na vrub současné Rady pro výzkum a vývoj.

Proto považujeme jednání členů Rady pro výzkum a vývoj za nesystémové, nekvalifikované a nezodpovědné. Naléhavě žádáme předsedu vlády ČR Jana Fischera, aby neprodleně obměnil personální obsazení Rady pro výzkum a vývoj tak, aby tvořila skutečně kvalifikovaný a odpovědný orgán, schopný zajistit potřeby výzkumu a vývoje v České republice a dlouhodobé zájmy české společnosti v této oblasti.

Současně vyzýváme vládu, aby znovu zvážila, zda by celkové posílení investic do výzkumu a vývoje nebylo tím nejlepším způsobem, jak čelit současné ekonomické krizi a jak položit základy budoucího rozvoje a prosperity.

Bez kvalitního a všestranně rozvinutého základního výzkumu nemůže existovat ani úspěšný aplikovaný výzkum a nemohou se rozvinout ekonomicky efektivní inovace. Škrty právě v této oblasti by byly vysloveně kontraproduktivní a stály by v přímém rozporu s protikrizovými opatřeními vlád ve vyspělých státech světa.

V Praze dne 30. června 2009

 

Podpořte stanovisko akademické obce

Stanovisko můžete podpořit svým podpisem zde.

 

Další související informace

 

Stanovisko Archeologického ústavu AV ČR, Brno, v.v.i.

Vážené kolegyně, vážení kolegové!

V minulých dnech jste mnozí z Vás elektronickou poštou obdrželi prosbu doc. PhDr. Luboše Jiráně, CSc., ředitele pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i., týkající se podpory Stanoviska akademické obce k plánovaným výrazným rozpočtovým restrikcím v rámci Akademie věd ČR. Jako ředitel druhého z archeologických ústavů AV ČR se s dopisem kolegy Jiráně mohu plně ztotožnit. Je nepochybné, že i v brněnském archeologickém ústavu AV ČR by při realizaci plánovaných rozpočtových škrtů bylo nutné nejen významně omezit samotný základní výzkum, zahrnující i klíčové, dlouhodobě studované lokality, ale také redukovat nebo úplně zastavit některé služby, dosud poskytované jak oprávněným organizacím a odborníkům, tak celé širší veřejnosti.

Stejně jako v Praze, také my v Brně bychom nemohli v potřebné šíři doplňovat fond naší ústavní knihovny, v současnosti co do fondu nejrozsáhlejšího oborového zařízení svého druhu v celé České republice. Ohrožen by tak byl nejen oborový výzkum, ale i vzdělávání širokého okruhu vysokoškolských studentů, kterým ústavní knihovna slouží. Obdobně bychom museli redukovat práce na tolik potřebné digitalizaci a internetovém zpřístupnění ústavního archivu. Do velkých obtíží by se dostalo i praktické naplňování zákona č. 20/1987 Sb. v oboru archeologické památkové péče, stejně jako zprovoznění připravovaného informačního portálu ohlášených stavebních akcí a terénních výzkumů, využívaného opět celou odbornou obcí. Velmi komplikované by bylo nadále vydávání ústavního časopisu Přehled výzkumů, který jako jediný přináší pravidelný souhrn veškerých archeologických terénních aktivit na území Moravy a českého Slezska za kalendářní rok. Zde lze pouze připomenout, že již v minulém roce byl stornován příspěvek na vydávání tohoto periodika ze společných finančních rezerv Akademie věd ČR. Utrpěla by ale i další publikační činnost brněnského archeologického ústavu AV ČR, přinášející výsledky studia nejzásadnějších, obecně známých lokalit moravské archeologie (Dolní Věstonice, Mušov, Mikulčice aj.) a poskytující publikační možnosti i mimoústavním badatelům. Nepochybně by byly dotčeny i probíhající zahraniční projekty a granty, stejně jako samotné živé kontakty s mezinárodní vědeckou komunitou.

Vážené kolegyně a kolegové, v době, kdy celé české vědě hrozí významné omezení, si dovoluji obrátit se na Vás i za brněnský archeologický ústav Akademie věd ČR s prosbou, abyste dle svého uvážení připojili své podpisy pod Stanovisko akademické obce na této webové adrese.

Děkuji Vám za Váš čas i za Vaši případnou podporu.

Pavel Kouřil, v.r.

Archeologický ústav
AV ČR, Brno, v.v.i. 
Královopolská 147
612 00 Brno

tel: 541 514 101
fax: 541 514 123
e-mail: sekretariat@iabrno.cz

vyhledávání

VDesign 2008 | Powered by PUBLIC08 EUROPEMC 2008