|
Abstrakt - Sekce 5
Abstrakty příspěvků sekce "Evropská integrace a lidská práva v období krize"
Zdeněk Vopat Lidská práva 21. století Přestože 21. století je teprve na svém počátku, stali jsme se již svědky porušování lidských práv. To ukazuje na skutečnost, že problematika lidských práv bude aktuální i v tomto století, a to možná i více než-li ve stoletím předcházejícím. Ve svém příspěvku bych se proto rád zabýval problémem lidských práv. Nejprve bych rád nastínil jejich vývoj, od ranných filozofických úvah, až po současné mezinárodní úmluvy. Po té bych rád pohovořil na téma, zda jsou lidská práva nedělitelná či nikoliv. V závěru bych rád načrtl svoji představu o prioritách lidských práv.
Daniel Kroupa Evropský federalismus Evropská unie směřuje k federaci. Tak tomu je již od jejího založení; po přijetí Lisabonské smlouvy se však tento záměr naplňuje do té míry, že s dalším integračním krokem si lze stěží představit něco jiného než federaci. Tyto okolnosti vytvářejí nové vnitřní a vnější podmínky naší národní existence. Problémy a krize provázející vývoj evropské civilizace budou v nové situaci vyžadovat nové přístupy a nová řešení. Klade si česká filosofie otázky, které toto nové postavení českého státu v Evropě reflektují?
Vlastimil Hála Ideové základy evropské integrace jako problém. K „rakouskému pohledu“ na dané téma Inspirací jsou 2 publikace rakouských autorů (M. Csáky, E. Grosseger, J. Feichtinger, aj.), jež se snaží zodpovědět otázku, mohou-li být základem evropské integrace společné hodnoty nebo spíše sdílená dějinná paměť. Tyto analýzy se pokusím spojit s domácím uvažováním o daném či obdobném tématu (J. Patočka, O.A. Funda, E. Kohák) a – s důrazem na vztah klíčových hodnot a základních lidských práv – se vyslovím pro morální význam sekulárního pojetí národní i evropské kolektivní identifikace, jež zahrnuje i toleranci vůči rozmanitým projektům individuálního i kolektivního života , a pro zařazení sociálních i politických práv do souhrnu základních lidských práv.
|