veřejná výzkumná instituce
Úvodní stránka webu SLÚ
V rámci Týdne vědy a techniky uspořádal Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., dne 4. 11. 2009 pro zájemce Den otevřených dveří.
Bližší informace... (pdf)
V 16. ročníku soutěže SLOVNÍK ROKU pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů (JTP) posuzovala odborná porota, složená ze zástupců všech profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků, celkem 94 přihlášené tituly.
V kategorii „překladový slovník“ se na 2. místě umístil Ukrajinsko-český a česko-ukrajinský slovník (LEDA ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR, Voznice 2008) pracovníků Slovanského ústavu N. P. Savického a R. Šiškové.
Oceněné slovníky byly vystaveny na 15. mezinárodním knižním veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2009 od 14. do 17. května 2009 v expozici JTP SLOVNÍK ROKU ve foyer levého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti Praha.
Dne 13. 3. 2009 převzala sekretářka a personalistka Slovanského ústavu, paní Dagmar Štěpánková, z rukou předsedy AV ČR, prof. Václava Pačesa děkovný list pro nevědecké pracovníky Akademie věd ČR.
Na 14 stránkách uvádíme webovou prezentaci výstavy konané v říjnu 2008. Náhledová alba na stránkách zobrazují původní výstavní panely a pohled do vitrín. Použitá technologie umožňuje detailní prohlížení exponátů.
Ve dnech 7.–9. 10. 2009 proběhla v prostorách vily Lanna mezinárodní vědecká konference Kultury a literatury mezi Východem a Západem. Zúčastnilo se jí 44 přednášejících z českých i zahraničních univerzit a vědeckých institucí. Ze zahraničních hostů byli nejčetněji zastoupeni němečtí kolegové a hned za nimi kolegové rakouští a ruští. Pozvání přijali i zástupci Maďarska, Belgie, Švédska a Japonska.
Cílem konference bylo ukázat na pohyblivost hranice mezi bývalým striktním dělením na „Západ“ a „Východ“ a předat si zkušenosti z aktuálního kulturologického a literárněvědného výzkumu. Proto byli na konferenci pozváni nejen slavisté, ale i germanisté, historici či představitelé západoevropských kulturních věd.
Program... / Programm... / Программа... (pdf)
26. 5. 2009 byla zahájena ve výstavních prostorách Slovanské knihovny v Praze (v 3. patře Klementina) k výročí českého mezinárodního byzantologického časopisu Byzantinoslavica retrospektivní výstava Osmdesát let mezinárodního časopisu Byzantinoslavica (1929–2009), která vznikla ve spolupráci Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., a NK ČR – Slovanské knihovny (autorky: PhDr. L. Havlíková, CSc., a PhDr. I. Srbková). Výstava chce přiblížit návštěvníkům historii a současnost mezinárodního časopisu Byzantinoslavica a seznámit je s multidisciplinárním oborem, který tento časopis reprezentuje – s byzantologií. V 7 vitrínách a na 6 panelech se mohou návštěvníci seznámit nejen s řadou zajímavých archívních dokumentů z historie časopisu a dějin byzantologie dokumentující redakční život v Byzantinoslavikách, ale také s významnými představiteli československé a české byzantologie a jejich díly.
Program slavnostní vernisáže moderoval ředitel Slovanské knihovny při Národní knihovně ČR, PhDr. Lukáš Babka. Postupně promluvili dlouholetý redaktor časopisu, PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., o historii časopisu, současný redaktor Theo.Lic. Pavel Milko, Ph.D., o aktuálních úkolech redakce, a PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc., o celkové koncepci výstavy. Výstavu mohou shlédnout návštěvníci Slovanské knihovny do 24. 7. 2009.
Bulharský kulturní institut v Praze uspořádal 24. května 2009 při příležitosti Dne bulharské osvěty, kultury a slovanského písemnictví slavnostní večer, jehož součástí bylo i ocenění slavisty a bulharisty PhDr. Marcela Černého, Ph.D., pracovníka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i. Při slavnostním předání obdržel čestné uznání ministra kultury Bulharské republiky za přínos v oblasti šíření bulharské kultury v zahraničí. Toto ocenění předává bulharská strana pravidelně za významné počiny na poli popularizace bulharsko-evropských vztahů.
Dr. Černý se v roce 2008 významnou měrou podílel na organizaci mezinárodní konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození, která se uskutečnila ve dnech 6.-7. října 2008 v Praze. Ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem se na ní podílel i Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., a Ústav slavistických a východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Příspěvky z konference vyšly ve stejnojmenné knize, na jejíž redakční úpravě se dr. Černý rovněž podílel. Kniha byla financována z programu „Komunikační strategie Bulharské republiky pro Evropskou unii“ a její křest byl rovněž součástí slavnostního večera.
Foto (Evgenie Yotova): Dr. Černý přebírá ocenění z rukou ředitele Bulharského kulturního institutu Bojana Pančeva
Slovanský ústav uspořádal spolu se Slovanskou knihovnou při Národní knihovně ČR a spolu s Domem ruského exilu v Moskvě na pražském knižním veletrhu dne 14. 5. 2009 kulatý stůl, věnovaný výsledkům výzkumu dějin ruské emigrace v meziválečném Československu.
Podrobnosti...
Předsednický stůl: zleva Marija Vasiljevová (Moskva), Ljubov Běloševská (Praha), Viktor Moskvin (Moskva)
Předsednický stůl: Lukáš Babka hovoří o fondech ruské a ukrajinské emigrace ve Slovanské knihovně
Julie Jančárková hovoří o stavu výzkumu tématu ruské emigrace ve Slovanském ústavu
Prof. Dr. Igors Koškins z fakulty filologie a dějin umění Lotyšské univerzity v Rize přednesl dne 10. února 2009 v knihovně Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., přednášku o multilingvním prostředí v Rize v letech 1918-1940. Při této příležitosti rovněž prezentoval svou monografii Русско-германские языковые контакты в грамотах Северо-Запада Руси XII-XV вв.
Český národní byzantologický komitét uspořádal dne 6. února 2009 přednášku PhDr. Julie Jančárkové, Ph.D., na téma Kláštery a kostely v Srbsku a Makedonii.
Pozvánka... (pdf)
V pátek 7. listopadu 2008 ve 13 hod. se
ve studovně knihovny Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., Valentinská 1, Praha 1 (v přízemí) konala přednáška profesora Hanse-Veita Beyera z Jekatěrinburgu.
Téma přednášky (v ruštině) bylo: Žitije Feodosija Tyrnovskogo, sostavlennoje patriarchom Kallistom, kak etnologičeskij i kulturnyj istočnik o Bolgarii v XIV v.
Pozvánka... (pdf)
V rámci Týdne vědy a techniky uspořádal Slovanský ústav AV ČR ve středu 5. 11. 2008 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek, se způsoby zpracování rusko-českého, česko-ukrajinského, chorvatsko-českého a slovinsko-českého slovníků, s výzkumem evropských a slovanských literatur, katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu.
22. října 2008 se uskutečnila v zasedací místnosti Národní knihovny ČR prezentace tří knih s tematikou ruské emigrantské poezie v Praze. Akci pořádala Slovanská knihovna při NK ČR, Slovanský ústav a Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové.
Pozvánka... (pdf)
Ve dnech 15.–31. 10. 2008 bylo možné shlédnout ve foyeru Akademie věd ČR na Národní třídě 3 výstavu Slovanský ústav AV ČR 1998–2008, kde Slovanský ústav prezentoval výsledky své činnosti a výzkumu za posledních deset let.
Pozvánka na vernisáž... (pdf)
Vědecká rada AV ČR schválila návrh Slovanského ústavu a pověřila místopředsedu AV ČR, prof. PhDr. Jaroslava Pánka, DrSc., předáním Medaile Josefa Dobrovského prof. PhDr. Radoslavu Večerkovi, DrSc., z Masarykovy univerzity v Brně.
Prof. Večerka, jeden z předních českých i evropských odborníků v oblasti paleoslovenistiky, je dlouholetým spolupracovníkem Slovanského ústavu. Medaili Josefa Dobrovského mu prof. Pánek předal dne 14. 10. 2008 v budově AV ČR na Národní třídě v Praze.
Laudatio pronesla doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc., ze Slovanského ústavu.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve spolupráci s moskevským Institutem slavjanovedenija Ruské akademie věd a se Slovanskou knihovnou při NK ČR v pražském Klementinu ve dnech 8.–10. října 2008 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Ruská emigrantská kultura a humanitní vědy v meziválečném Československu: oblasti odborné vzájemné spolupráce.
Program konference... (pdf)
Slovanský ústav se, spolu s FF UK, Bulharským kulturním střediskem a Velvyslanectvím Bulharské republiky, podílel na přípravě česko-bulharské konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození v roce 1878, která se uskutečnila ve dnech 6.–7. října 2008 v Praze v prostorách Bulharského kulturního střediska v rámci projektu Komunikační strategie Bulharska v Evropské unii.
Přednášku na téma Filozoficko-estetické východiská ruskej moderny a jej slovenská recepcia přednesla 11. června 2008 v knihovně SLÚ doc. PhDr. Soňa Pašteková, CSc., z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.
Dne 27. května 2008 se uskutečnila přednáška dr. Evy Maliti z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě na téma K osobitostiam básnickej zbierky Andreja Belého „Hviezda“. Přednáška byla zaměřena na vliv antroposofické filozofie Rudofa Steinera v díle ruského básníka A. Bělého.
Slovanský ústav byl spolu s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., partnerem konference Život plný střetů, věnované životu a dílu historika Jana Slavíka (1885–1978). Konferenci pořádala ve dnech 29.–30. dubna 2008 Slovanská knihovna při Národní knihovně ČR. Ve výstavních prostorách Slovanské knihovny byla instalována výstava Jan Slavík a Rusko.
V rámci 14. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu SVĚT KNIHY Praha 2008 uspořádal ředitel Nakladatelského a softwarového domu LEDA, RNDr. Rudolf Červenka,
za přítomnosti ředitelky Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Heleny Ulbrechtové, Ph.D., 25. dubna 2008 na Výstavišti v Praze-Holešovicích slavnostní prezentaci právě vydaného Ukrajinsko-českého a česko-ukrajinského slovníku.
Autoři slovníku Růžena Šišková a Nikolaj P. Savický představili toto aktuální lexikografické dílo nejen z praktického hlediska uživatelského, ale promluvili také o specifické situaci ukrajinštiny v současné době i v širším historickém kontextu.
V rámci meziústavní a meziakademické dohody spolupracuje Slovanský ústav již několik let s Ústavem světové literatury SAV v Bratislavě. Dne 15. 4. 2008 oba ústavy uspořádaly společnou konferenci na téma Aspekt žánru jako konfrontace ruského a evropského. Konference se uskutečnila v prostorách Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.
Čeští i slovenští účastníci ve svých příspěvcích diskutovali na téma ruské literatury a kultury a jejího obrazu v očích ostatní Evropy. Centrální otázkou bylo, v kterých literárních rodech a žánrech se konfrontace „Rusko a Evropa“ objevuje nejčastěji a v čem se liší inspirace západní kulturou u Rusů od tzv. ruského tématu v evropské literatuře a kultuře. Příspěvky z konference budou opublikovány v odborném periodiku Slovac Review.
25. 1. 2008 přednesl Mgr. Vlastimil Drbal přednášku na téma Byzantská Sýrie – pozdně antické a byzantské památky v dnešní Syrské arabské republice, na jejíž organizaci se společně podílely SLÚ AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica.
Odborné profily vědeckých pracovníků
Webová prezentace výstavy Slovanský ústav AV ČR 1998–2008
Sekce Z naší činnosti v minulých letech...
Program konference Kultura ruské emigrace...
Aktuální obsahy časopisů, změny v distribuci, aktualizované pokyny pro autory
Aktualizace činnosti a výstupů jednotlivých oddělení
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.