veřejná výzkumná instituce
V pátek 7. listopadu 2008 ve 13 hod. se
ve studovně knihovny Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., Valentinská 1, Praha 1 (v přízemí) konala přednáška profesora Hanse-Veita Beyera z Jekatěrinburgu.
Téma přednášky (v ruštině) bylo: Žitije Feodosija Tyrnovskogo, sostavlennoje patriarchom Kallistom, kak etnologičeskij i kulturnyj istočnik o Bolgarii v XIV v.
Pozvánka... (pdf)
V rámci Týdne vědy a techniky uspořádal Slovanský ústav AV ČR ve středu 5. 11. 2008 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek, se způsoby zpracování rusko-českého, česko-ukrajinského, chorvatsko-českého a slovinsko-českého slovníků, s výzkumem evropských a slovanských literatur, katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu.
22. října 2008 se uskutečnila v zasedací místnosti Národní knihovny ČR prezentace tří knih s tematikou ruské emigrantské poezie v Praze. Akci pořádala Slovanská knihovna při NK ČR, Slovanský ústav a Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové.
Pozvánka... (pdf)
Ve dnech 15.–31. 10. 2008 bylo možné shlédnout ve foyeru Akademie věd ČR na Národní třídě 3 výstavu Slovanský ústav AV ČR 1998–2008, kde Slovanský ústav prezentoval výsledky své činnosti a výzkumu za posledních deset let.
Pozvánka na vernisáž... (pdf)
Vědecká rada AV ČR schválila návrh Slovanského ústavu a pověřila místopředsedu AV ČR, prof. PhDr. Jaroslava Pánka, DrSc., předáním Medaile Josefa Dobrovského prof. PhDr. Radoslavu Večerkovi, DrSc., z Masarykovy univerzity v Brně.
Prof. Večerka, jeden z předních českých i evropských odborníků v oblasti paleoslovenistiky, je dlouholetým spolupracovníkem Slovanského ústavu. Medaili Josefa Dobrovského mu prof. Pánek předal dne 14. 10. 2008 v budově AV ČR na Národní třídě v Praze.
Laudatio pronesla doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc., ze Slovanského ústavu.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve spolupráci s moskevským Institutem slavjanovedenija Ruské akademie věd a se Slovanskou knihovnou při NK ČR v pražském Klementinu ve dnech 8.–10. října 2008 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Ruská emigrantská kultura a humanitní vědy v meziválečném Československu: oblasti odborné vzájemné spolupráce.
Program konference... (pdf)
Slovanský ústav se, spolu s FF UK, Bulharským kulturním střediskem a Velvyslanectvím Bulharské republiky, podílel na přípravě česko-bulharské konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození v roce 1878, která se uskutečnila ve dnech 6.–7. října 2008 v Praze v prostorách Bulharského kulturního střediska v rámci projektu Komunikační strategie Bulharska v Evropské unii.
Přednášku na téma Filozoficko-estetické východiská ruskej moderny a jej slovenská recepcia přednesla 11. června 2008 v knihovně SLÚ doc. PhDr. Soňa Pašteková, CSc., z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.
Dne 27. května 2008 se uskutečnila přednáška dr. Evy Maliti z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě na téma K osobitostiam básnickej zbierky Andreja Belého „Hviezda“. Přednáška byla zaměřena na vliv antroposofické filozofie Rudofa Steinera v díle ruského básníka A. Bělého.
Slovanský ústav byl spolu s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., partnerem konference Život plný střetů, věnované životu a dílu historika Jana Slavíka (1885–1978). Konferenci pořádala ve dnech 29.–30. dubna 2008 Slovanská knihovna při Národní knihovně ČR. Ve výstavních prostorách Slovanské knihovny byla instalována výstava Jan Slavík a Rusko.
V rámci 14. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu SVĚT KNIHY Praha 2008 uspořádal ředitel Nakladatelského a softwarového domu LEDA, RNDr. Rudolf Červenka,
za přítomnosti ředitelky Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Heleny Ulbrechtové, Ph.D., 25. dubna 2008 na Výstavišti v Praze-Holešovicích slavnostní prezentaci právě vydaného Ukrajinsko-českého a česko-ukrajinského slovníku.
Autoři slovníku Růžena Šišková a Nikolaj P. Savický představili toto aktuální lexikografické dílo nejen z praktického hlediska uživatelského, ale promluvili také o specifické situaci ukrajinštiny v současné době i v širším historickém kontextu.
V rámci meziústavní a meziakademické dohody spolupracuje Slovanský ústav již několik let s Ústavem světové literatury SAV v Bratislavě. Dne 15. 4. 2008 oba ústavy uspořádaly společnou konferenci na téma Aspekt žánru jako konfrontace ruského a evropského. Konference se uskutečnila v prostorách Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.
Čeští i slovenští účastníci ve svých příspěvcích diskutovali na téma ruské literatury a kultury a jejího obrazu v očích ostatní Evropy. Centrální otázkou bylo, v kterých literárních rodech a žánrech se konfrontace „Rusko a Evropa“ objevuje nejčastěji a v čem se liší inspirace západní kulturou u Rusů od tzv. ruského tématu v evropské literatuře a kultuře. Příspěvky z konference budou opublikovány v odborném periodiku Slovac Review.
25. 1. 2008 přednesl Mgr. Vlastimil Drbal přednášku na téma Byzantská Sýrie – pozdně antické a byzantské památky v dnešní Syrské arabské republice, na jejíž organizaci se společně podílely SLÚ AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica.
V rámci Týdne vědy a techniky 2007 uspořádal Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve čtvrtek 8. 11. 2007 pro zájemce z řad veřejnosti Den otevřených dveří, při němž byla možnost seznámit se s paleoslovenistickými, lexikografickými a literárněvědnými projekty, prohlédnout si retrospektivní slavistickou bibliografii, navštívit ústavní knihovnu a studovnu, případně si zakoupit ústavní publikace.
Přední odborník v oboru literárněvědné sorabistiky a literární teorie Juniorprofessor Dr. Tomasz Derlatka z Lipské univerzity přednesl ve středu 24. 10. 2007 ve studovně SLÚ AV ČR přednášku o lužickosrbském socialistickém realismu. Přednášku, která byla proslovena v horní lužické srbštině, moderoval Mgr. Marcel Černý, Ph.D.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal spolu s Českým komitétem slavistů v pondělí 17. září 2007 v budově Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě pracovní setkání paleoslovenistů, na němž v dopoledních hodinách zazněly přednášky pracovníků ústavu, odpoledne se diskutovalo především o problematice výuky staroslověnštiny a s ní spojených otázkách.
Program jednodenního setkání (pdf)
Český národní byzantologický komitét pozval dr. S. Ja. Hagena z univerzity v Ekaterinburgu, aby v pátek 21. září 2007 ve studovně Slovanského ústavu přednesl přednášku na téma Istoričeskij i bogoslovskij podchody k issledovaniju vizantijskogo isichasma, kterou diapozitivy a výkladem o vlivu hésychasmu na výtvarné umění doplnila J. Jančárková
V úterý 11. září 2007 v 11 hod. proběhlo ve studovně Slovanského ústavu setkání s Dr. phil. Stefanem Albrechtem z univerzity v Mohuči, který přítomné zájemce informoval o projektu výzkumu tzv. horského Krymu v byzantské době, který bude provádět mohučské Römisch-Germanisches Zentralmuseum.
Ve čtvrtek 28. 6. 2007 se v budově Akademie věd ČR na Národní třídě konala slavnostní prezentace knihy Čtyřicet homilií Řehoře Velikého na evangelia v českocírkevněslovanském překladu, která představuje nejrozsáhlejší text, který vznikl v přemyslovských Čechách pravděpodobně v Sázavském klášteře ve 2. polovině 11. století.
Článek o akci v Akademickém bulletinu (L. Havlíková)
Růžena Šišková byla dne 23. dubna 2007 hostem pořadu „Vstupte“ internetového radia Leonardo, v němž v téměř hodinovém živém rozhovoru s redaktorem Robertem Tamchynou posluchačům představila dosavadní výsledky českého ukrajinistického dialektologického výzkumu a jeho hlavní představitele. Bližší informace zájemci najdou na adrese http://www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/339537.
Na základě návrhu Rady Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., podle § 17, odst. 2 zákona č. 341/2005 Sb. o veřejných výzkumných institucích, jmenoval předseda Akademie věd ČR prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., PhDr. Helenu Ulbrechtovou, Ph.D., do funkce ředitelky Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., s účinností od 1. května 2007 na pětileté funkční období, tj. do 30. dubna 2012.
Akademická rada AV ČR na svém 30. zasedání dne 27. března 2007 podle § 19, odst. 4 zákona č. 341/2005 Sb. o veřejných výzkumných institucích v platném znění a podle čl. 17 přílohy Stanov Akademie věd ČR jmenovala s účinností k 1. květnu 2007 na pětileté funkční období Dozorčí radu Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., v tomto složení:
Funkci tajemnice vykonává PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc. (SLÚ AV ČR,v. v. i.)
podrobně informuje nejen o dosažených výsledcích v jednotlivých oblastech výzkumu, grantových projektech, mezinárodních projektech řešených v rámci spolupráce se zahraničními akademickými i univerzitními pracovišti, ale také o publikační a popularizační činnosti ústavu.
Dne 9. listopadu 2006 uspořádal Slovanský ústav v rámci Týdne vědy a techniky 2006 (6.–12. listopadu 2006) ve svých prostorách ve Valentinské ulici Den otevřených dveří a umožnil zájemcům seznámit se s výsledky vědecké i ediční činnosti v oddělení paleoslovenistiky a byzantologie, lingvistiky a lexikografie i dějin slavistiky a slovanských literatur, přístupná byla i knihovna se studovnou, nabízející ústavní publikace a časopisy.
Za účasti pozvaných hostů převzal dne 30. října 2006 ředitel Slovanského ústavu AV ČR PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. RNDr. Václava Pačesa, DrSc., medaili Josefa Dobrovského, kterou mu Akademická rada AV ČR udělila jako ocenění jeho vědecké práce v oboru byzantologie, jíž se na akademické půdě věnuje již 50 let.
Čestná oborová medaile Josefa Dobrovského byla zřízena Československou akademií věd dne 2. září 1965 jako čestná oborová plaketa k ocenění vynikajících výsledků ve společenských vědách, především pro oblast jazykovědy, literární vědy a věd o umění. Od druhé poloviny roku 1995 ji uděluje Akademie věd České republiky jako čestnou oborovou medaili. V předchozích letech byla tato medaile již dvakrát udělena pracovníkům Slovanského ústavu: v r. 2002 prof. PhDr. Antonínu Měšťanovi, DrSC., věhlasnému literárnímu vědci, prvnímu řediteli obnoveného Slovanského ústavu, a v roce 2003 přední odbornici v oboru paleoslovenistika doc. PhDr. Zoe Hauptové, CSc. V roce 1995 byla „in memoriam“ udělena prof. Leontiji Vasiljeviči Kopeckému, všestrannému lingvistovi, jednomu ze zakládajících členů Pražského lingvistického kroužku, vynikajícímu lexikografovi, jehož jméno bylo se Slovanským ústavem spjato v 50.-60. letech minulého století.
Ve dnech 26.–27. října 2006 se v Praze ve Ville Lanna uskutečnila mezinárodní konference Církevněslovanská lexikografie 2006, kterou uspořádal Slovanský ústav AV ČR ve spolupráci s Českým komitétem slavistů a Komisí pro církevněslovanské slovníky při Mezinárodním komitétu slavistů. Přednesené příspěvky se vztahovaly ke čtyřem tematickým okruhům: řecko-slovanské indexy, staroslověnská lexikografie, církevněslovanská lexikografie jihoslovanská a církevněslovanská lexikografie východoslovanská. Jednání, jehož se kromě paleoslovenistů z SLÚ AV ČR zúčastnili vědci z Bulharska, Srbska, Chorvatska, Makedonie a Ruska, se těšilo velkému zájmu odborné veřejnosti. Na konferenci bezprostředně navázalo zasedání Komise pro církevněslovanské slovníky při MKS.
V rámci společného projektu „Úloha tradic křesťanské kultury na počátku utváření novodobé národní identity a její projevy v literatuře raného bulharského obrození“ uspořádal SLÚ AV ČR spolu s Ústavem pro literaturu Bulharské akademie věd v Sofii dne 13. 7. 2006 konferenci na téma Úloha křesťanství při utváření identity v Bulharsku a v Čechách v XVII.– X. století, které poskytlo prostor nejen literárním vědcům, ale i lingvistům zabývajícím se problematikou daného období. Mezi dvaceti čtyřmi badateli z devíti univerzitních a akademických pracovišť Slovanský ústav reprezentovali Mgr. M. Černý., doc. PhDr. H. Gladkova, CSc., a PhDr. V. Kříž. Přednesené příspěvky budou publikovány v samostatném sborníku.
V květnu 2006 proběhly v bulharském Šumenu již podruhé za spoluúčasti SLÚ AV ČR České dny. Slovanský ústav se v tomto roce podílel jednak na zajištění české účasti na tradičních cyrilometodějských čteních věnovaných příchodu žáků Cyrila a Metoděje z Velké Moravy do Bulharska, jednak jeho ředitel PhDr. V. Vavřínek, CSc., spoluorganizoval českou účast na unikátní výstavě Velká Morava - Velká Preslav. Českou část její expozice připravili ředitel Moravského zemského muzea PhDr. Petr Šuleř a PhDr. Luděk Galuška, CSc., z Archeologického ústavu Moravského zemského muzea. Obě vědecké akce jsou výsledkem již tradiční spolupráce SLÚ s Cyrilometodějským centrem Šumenské univerzity Biskupa Konstantina Preslavského a se šumenskou pobočkou Archeologického muzea BAV (informaci o loňských čteních viz Česko-bolgarskij kruglyj stol, Byzantinoslavica 63, 2005, s. 225-258). České dny v Šumenu probíhají pod záštitou Českého centra v Sofii a i letos byly bohaté na další akce, mj. bylo připomenuto první divadelní představení v Bulharsku, jež se v r. 1856 uskutečnilo právě v tomto městě díky iniciativě a schopnostem českého emigranta Josefa Meissnera.
Ve dnech 22. 3.–25. 3. 2006 navštívil ředitel SLÚ AV ČR PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., v doprovodu naší přední ukrajinistky Růženy Šiškové Prešov, aby tam na slavnostním zasedání Asociace ukrajinistů Slovenska, katedry ukrajinského jazyka a literatury FF PU, Muzea ukrajinsko-rusínské kultury ve Svidníku a slovenské Vědecké společnosti Tarase Ševčenka společně prezentovali činnost Slovanského ústavu a především výsledky právě dokončeného grantového projektu GA ČR „Český dialektologický výzkum ukrajinských nářečí bývalého Československa: historie, výsledky, perspektivy“, jehož řešitelkou byla R. Šišková ve spolupráci s akad. M. Mušinkou a A. Mušinkou. Výsledkem intenzivní tříleté práce je publikace Ukrajinská nářečí Slovenska, která čtenáře seznamuje s historií a průběhem dialektologického výzkumu a s tradicemi rusínského ukrajinského etnika východního Slovenska, které jsou dokumentovány autentickými zvukovými nahrávkami písní a vyprávění pořízenými v letech 1957-1967. Kniha, jejíž součástí je soubor 91 CD, byla věnována Státnímu muzeu ukrajinsko-rusínské kultury ve Svidníku.
Růžena Šišková byla „za výjimečné zásluhy při výzkumu a propagaci ukrajinských nářečí Slovenska“ zvolena čestným členem Asociace ukrajinistů Slovenska a byla jí udělena pamětní medaile Státního muzea ukrajinsko-rusínské kultury.
Na pozvání Dr. Viktora Alexandroviče Moskvina, ředitele moskevské Библиотеки-Фонда „Русское Зарубежье“ se ve dnech 14.–17. března 2006 v Moskvě uskutečnila slavnostní prezentace Slovanského ústavu AV ČR, nad kterou převzali záštitu předseda Akademie věd ČR prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., a velvyslanec České republiky v Ruské federaci pan Miroslav Kostelka. Obsáhlá výstava Slovanský ústav – současnost a minulost, doprovázená odbornými přednáškami a diskusemi, seznámila návštěvníky prostřednictvím dochovaných dobových materiálů, dokumentů i výtvarných děl nejen se zajímavou historií ústavu, jeho strukturou v době založení a jeho členy, mezi nimiž najdeme jména vynikajících českých i zahraničních vědců, ale i s pozdějšími transformacemi a v neposlední řadě se současným výzkumem, který v mnoha ohledech navazuje na koncepci původního Slovanského ústavu a některými publikovanými díly ji důstojně završuje.
Podrobná zpráva s fotografiemi: Slovanský ústav se představil v Moskvě
V listopadu 2005 byly hosty paleoslovenistického oddělení Valerija S. Jefimova, kandidátka věd, vědecká pracovnice Institutu slavjanověděnija RAN, která v rámci mezinárodní spolupráce redakčně připravuje nové doplněné vydání Slovníku jazyka staroslověnského, a doc. Tatjana Ilieva, vědecká pracovnice Cyrilometodějského vědeckého centra BAN, která se podílí na přípravě církevněslovanského indexu k starozákonnímu překladu knihy Ezechiel.
Na podzim přijel na týdenní studijní pobyt v paleoslovenistickém oddělení SLÚ profesor slavistiky na Univerzitě v Bernu Yannis Kakridis, aby zde pracoval s řecko-staroslověnskou kartotékou.
Francis Thomson, profesor na Univerzitě v Antverpách, zabývající se významem a dílem Josefa Dobrovského, přednesl 6. 9. 2005 v SLÚ AV ČR přednášku nazvanou Josef Dobrovský—mad, or liar, or not the author of the Igor Tale.
V rámci společného projektu „Úloha tradic křesťanské kultury na počátku utváření novodobé národní identity a její projevy v literatuře raného bulharského obrození“ přijeli na pracovní návštěvu ve dnech 4.–9. 7. 2005 vědečtí pracovníci ze sofijského Ústavu pro literaturu BAV dr. Kamen Michajlov a dr. Rumjana Damjanova.
Profesor Vasil Rajnov, DrSc., ředitel Ústavu bulharského jazyka BAV v Sofii, a Mgr. Jordanka Trifonova projednávali během svého pracovního pobytu koncepci plánovaného akademického Bulharsko-českého slovníku a konkrétní formy spolupráce v rámci společného mezinárodního projektu.
Známý řecký arabista a byzantolog Vassilios Christides, profesor University v Ioannině a The New York College v Athénách, přednesl na pozvání SLÚ AV ČR a The University of New York in Prague 26. 4. 2005 v prostorách Historického semináře FF UK přednášku na téma Byzantine Navy and its Struggle for the Supremacy in the Mediterranean (650 AD—13th Century), zaměřenou na problematiku vzniku a vývoje byzantského loďstva a na jeho soupeření s Araby o námořní hegemonii v oblasti Středozemního moře.
Judith Herrin, byzantoložka, profesorka na King’s College Univerzity v Londýně, se 14. dubna 2005 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí osobně zúčastnila slavnostní prezentace českého překladu své knihy Ženy v purpuru. Tři byzantské císařovny, kterou pro nakladatelství Mladá fronta přeložil PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., ředitel Slovanského ústavu AV ČR.
AKADEMICKÝ
BULLETIN / 2005 / 06 Duben – měsíc byzantologie
Kalliopi A. Bourdara, odbornice na římské a byzantské právo, v současné době náměstkyně athénského primátora, přednesla 5. dubna 2005 v SLÚ AV ČR za přítomnosti zástupců Velvyslanectví Řecké republiky v Praze, akademických a univerzitních pracovišť přednášku na téma The legal languague: connecting link between Byzantine East and Latin West.