Dislokační struktura litých superslitin INCONEL cyklicky zatěžovaných při zvýšených teplotách
Řešitel: Ing. Martin Petrenec, Ph.D.
Číslo projektu: 106/05/P521
Agentura: Grantová agentura České republiky
Doba řešení: 01. 01. 2005 - 31. 12. 2007
Podstatou navrhovaného projektu je mapování dislokačních struktur v superslitinách typu Inconel, cyklicky deformovaných za vysokých teplot, které jsou používány pro konstrukci oběžných kol spalovacích turbin. Pozornost bude soustředěna na určení prostorového rozložení dislokací v jednotlivých zrnech s cílem získat zejména informace o dislokační struktuře oblastí odpovídajících lokalizaci cyklické plastické deformace, kde dochází k iniciaci únavových trhlin. Strukturní pozorování budou provedena s pomocí transmisního elektronového mikroskopu a rastrovacího elektronového mikroskopu na třech typech litých superslitin cyklicky deformovaných za vysokých teplot a za pokojové teploty. Zatěžování bude probíhat na počítačem řízeném servohydraulickém zkušebním stroji v režimu řízené deformace. Bude uplatněna vyvinutá technika orientovaných folií, pomocí níž lze získat prostorové rozložení a orientační závislosti v zrnech. Projekt si klade za cíl rozšířit dosavadní znalosti o mechanismech únavového porušování spojeného s iniciací trhlin z perzistentních pásů v matrici či vycházejících ze slévárenských defektů superslitin. Získané výsledky přispějí k rozšíření znalostí o těchto moderních konstrukčních materiálech určených především pro letecký a energetický průmysl a zejména k pochopení mechanismu jejich poškozování, což výraznou měrou napomůže při aplikaci těchto materiálů v praxi a při odhadu životnosti konstrukčních částí.
Publikace:
PETRENEC M, OBRTLÍK K, POLÁK J, MAN J, HRBÁČEK K: Fatigue behaviour of cast nickel based superalloy INCONEL 792-5A at room temperature. Materials Engineering 12 (2005) 21–24 (in Czech).
PETRENEC M, OBRTLÍK K, POLÁK J, MAN J: Dislocation structures in nickel based superalloy inconel 792-5A fatigued at room temperature and 700 °C. Mater. Sci. Forum 567–568 (2008) 429–432.