Moravian Geographical Reports
5 (1997), No. 2 |
O B S A H C O N T E N T |
A. GREŠKOVÁ
Hydrologický režim pobřežní zóny řeky Moravy z hlediska minulých a současných změn..
/2-9/
Příspěvek je věnovaný nejjižnějšímu (slovensko-rakouskému) ústí řeky Moravy, který byl do nedávné minulosti díky přísně střeženému hraničnímu pásmu a pravidelným záplavám uchráněn před sílícím antropogenním tlakem. I přesto zde došlo k významným změnám hydrologického režimu poříční krajiny, a to hlavně v důsledku napřímení a zkrácení toku Moravy, a také vybudováním rozsáhlého odvodňovacího systému. Příspěvek pojednává o těchto změnách s důrazem na povrchové a podzemní vody.
P. PODOLÁK
Demografický vývoj národnostních menšin na Slovensku..
/10-21/
Příspěvek poskytuje základní informaci o národnostní struktuře na území Slovenska. Vývoj etnické struktury na území dnešní Slovenské republiky je možné sledovat od druhé poloviny 19. století. Množství a kvalita dat o jednotlivých národnostech jsou však rozdílné.Nejpočetnější maďarská menšina je charakterizovaná stacionárním demografickým vývojem. Z demografického hlediska představuje nejvýraznější problém rómské etnikum, které je charakterizované extrémními hodnotami porodnosti. S výjimkou rómské populace, s extrémně vysokým podílem obyvatelstva v předproduktivním věku, jsou všechny ostatní menšiny charakterizované relativně vyšším podílem věkových skupin obyvatelstva v poproduktivním věku v porovnání s obyvatelstvem slovenské národnosti, což se odráží i v jejich demografickém chování.
W. ZSILINCSAR - W. FISCHER
Environmentální politika ve venkovském prostředí na příkladu odpadového hospodářství - rakouská studie..
/22-28/
Cílem tohoto příspěvku je prověřit a prodiskutovat úlohu regionální a komunální politiky v otázkách životního prostředí jako je výběr a držení skládky odpadů. Kromě toho jsou předmětem zkoumání i změny uvědomění obyvatel, žijících v blízkosti takové skládky. Kvůli zvláštnímu, místnímu i regionálnímu umístění Ghartwaldské skládky komunálních odpadů je mínění obyvatelstva blízkého města St. Johann, co se týče kvality životního prostředí a vlastních zásahů do jejich životních podmínek velmi důležité.Aby se zjistil skutečný postoj místních obyvatel ke zdejší skládce, provedli autoři, na základě vlastních zkušeností, anketární šetření u 237 dospělých osob. Některé z hlavních otázek byly např. kvalita informovanosti místních obyvatel před výstavbou skládky, počet striktních odpůrců skládky a jeho vztah ke vzdálenosti od skládky odpadů atd.
V. NOVÁČEK - A. PETROVÁ
Mapa krajinného krytu okresu Znojmo - jižní Morava..
/29-32/
Datový soubor pořízený na základě interpretace nepravě barevné syntézy zaznamenává krajinný kryt okresu Znojmo a poskytuje základní informace o charakteru sledovaného území. Mapa krajinného krytu je současně i vhodným podkladem pro podrobnější prostorové analýzy, rozhodovací a plánovací procesy v krajině. Při tvorbě tematické mapy, která zobrazuje kategorie krajinného krytu, bylo postupováno v souladu s metodikou mezinárodního projektu Corine-Land Cover. Použité měřítko mapy 1:100 000 (autorský originál) umožňuje charakterizovat krajinný kryt v širším kontextu celého okresu a je také velmi dobrým ukazatelem aktuálního využívání krajiny.
A. VAISHAR - S. HROUDOVÁ
Názory obyvatel na sociální situaci v regionu Vranov nad Dyjí - Jemnice - jihozápadní Morava..
/33-43/
Příspěvek se věnuje analýze názorů místních obyvatel na některé problémy související se současným stavem transformace ekonomického a sociálního systému. Anketární šetření, kterého se zúčastnilo 710 rodičů žáků základních škol modelového regionu, se zaměřilo na následující okruhy problémů: stabilita dotázaných v regionu, jejich názory na trh práce, na vztah k ochraně přírody a krajiny. Na otázky spojené s dlouhodobějším vývojem v regionu odpovědělo 340 prarodičů těchže žáků. Výsledky ukazují názory místní populace jednoho z nejperifernějších regionů na Moravě.
ZPRÁVY
J. MUNZAR - S. ONDRÁČEK - J. TÁBORSKÁ
Katastrofální povodně na Moravě a ve Slezsku v červenci 1997 - předběžná zpráva o jejich příčinách, průběhu a škodách..
/44-59/
M. HRÁDEK - K. KIRCHNER
Dvě významné geomorfologické konference v Evropě..
/60-64/
V. NOVÁČEK - A. VAISHAR
2. moravská geografická konference CONGEO 97 "Rural Geography and Environment"..
/65-66/
P. HLAVINKOVÁ
Mezinárodní symposium Frohnleiten 97..
/67/
[Zpět na Seznam časopisů] [Back to List of journals] |