Moravian Geographical Reports
4 (1996), No. 2 |
O B S A H C O N T E N T |
J. DEMEK - J. KOPECKÝ
Poruchy svahů ve skalních horninách údolí řeky Dyje v Národním parku Podyjí, Česká republika..
/2-11/
Autoři se v článku zabývají výsledky geomorfologického a speleologického mapování poruch svahů v úseku hlubokého údolí řeky Dyje pod Vranovem nad Dyjí. Podrobné geomorfologické mapování v měřítku 1:5 000 umožnilo interpretaci mechanismů činných v poruchách svahů.
J. LACIKA
Antropogenní transformace reliéfu v oblasti vodního díla Gabčíkovo na jihovýchodním Slovensku..
/12-18/
Článek se zabývá problémy dynamiky antropogenních transformací reliéfu v oblasti vodního díla Gabčíkovo vybudovaného v letech 1971-1992 na Dunaji bývalým Československem a Maďarskem. Jsou analyzovány tři etapy výzkumu antropogenní transformací reliéfu: 1. před začátkem stavby (1971), 2. během stavby (do r. 1991), 3. po uvedení do provozu (1995). Tvary byly analyzovány z hlediska funkční klasifikace, plošného rozmístění, intenzity antropogenní transformace a srovnání map z jednotlivých období.
H. HORSKÁ - O. MIKULÍK - A. VAISHAR - J. ZAPLETALOVÁ
Percepce jaderné elektrárny Dukovany místním obyvatelstvem..
/19-34/
Článek se zabývá některými sociálními důsledky provozu jaderné elektrárny v regionu Dukovan na jižní Moravě. Shrnuje a hodnotí výsledky několika anketárních šetření, která proběhla v letech 1994 a 1995 v okolí energetické soustavy Dukovany-Dalešice. Tato anketární šetření byla zaměřena na problematiku sociálního prostředí v oblasti, na percepci jaderné elektrárny místním obyvatelstvem a rovněž na rekreaci v zázemí jaderné elektrárny. Dotazovány byly obecní úřady, místní obyvatelé, majitelé individuálních rekreačních objektů a návštěvníci kempu Hartvíkovice. Výsledky svědčí o pozitivních i negativních vlivech energetické soustavy na sociální prostředí a jeho percepci. Obyvatelé a rekreanti se většinou cítí jadernou elektrárnou ohroženi, ale toto ohrožení je vnímáno často méně intenzivně než jiná ohrožení. V každém případě je budoucnost regionu a možnost jeho sociální revitalizace spojena s jadernou elektrárnou a navazujícím dalešickým vodním dílem.
P. CHALUPA
O nízké míře nezaměstnanosti a jejích důsledcích v České republice..
/35-39/
Vývoj nezaměstnanosti v České republice je zcela odlišný od vývoje nezaměstnanosti v ostatních zemích bývalého východního bloku. Je rovněž rozdílný od trendů velmi vyspělých západoevropských ekonomik, jejichž přechod do postindustriální společnosti je spojen s vyšší mírou nezaměstnanosti. Netypické jevy českého trhu práce se odrážejí v současném stavu národního hospodářství.
ZPRÁVY
A. VAISHAR
Salzburg Congress on Urban Planning and Development..
/40-42/
A. VAISHAR
28. Mezinárodní geografický kongres - Haag 1996..
/43-44/
W. FISCHER - P. HLAVINKOVÁ
Registrace možných uložišť pevného odpadu v zázemí města Brna..
/45-49/
V. NOVÁČEK
XVIII. kongres ISPRS - Setkání odborníků v oblasti fotogrammetrie a dálkového průzkumu Země..
/50-5/1
[Zpět na Seznam časopisů] [Back to List of journals] |