projekty
Přehled mezinárodních projektů a jejich hlavní výsledky:
2006-2008
Na evropském projektu SUPER-SME, který je finančně podpořen v 6. rámcovém programu EU v podprogramu KNOW-REG-2, se podílí 7 zemí (Francie, Španělsko, Řecko, ČR, Estonsko, Rumunsko a Turecko), dále evropská poradenská a inovační agentura Technopolis a regionální inovační organizace v uvedených zemích. SUPER-SME funguje jako síť národních a regionálních subjektů, jejíž cílem je zmapovat fungování, přednosti i nedostatky podnikatelského prostředí ve vybraných regionech, především pokud jde o informační a zprostředkovatelské služby vztahující se k využívání výsledků výzkumu, vývoje a nových technologií (S&T intermediation system). Za českou stranu jsou řešiteli projektu A. Filáček a J. Loudín.
2006- 2008
Projekt BCI (číslo projektu CZ.04.3.07/4.2.01.1/0042) je řešen a finančně podpořen v rámci Strukturálních fondů EU určených pro region Praha v letech 2006 a 2007. Koordinátorem projektu je poradenská firma Cheval s.r.o., partnery pak Asociace výzkumných organizací, Hospodářská komora hl.m.Prahy, Západočeská univerzita v Plzni a Filozofický ústav AV ČR, Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti. Mezi výstupy projektu patří zmapování inovačních procesů v pražském regionu a tzv. „koučing“ inovačních firem napomáhající inovativnímu chování a inovační úspěšnosti v evropském tržním prostředí. Kabinet se do projektu zapojil prostřednictvím dvou expertů, Petra Machleidta a Karla Mráčka.
2006-2007
Evropského projektu ProAct (6. Rámcový program EU) se účastní instituce z osmi členských zemí EU (Maďarska, Velké Británie, Dánska, Holandska, Rakouska, Polska, Slovenska a České republiky). Hlavním úkolem je nalézt nejlepší postupy (best practices) realizace regionální inovační politiky ve vyspělých zemích EU (Velká Británie, Holandsko, Dánsko, Rakousko), které by mohly být uplatněny v méně rozvinutých oblastech nových členských zemí (Maďarsko, Polsko, Slovensko, Česká republika). Základním analytickým nástrojem řešení projektu je soustava základních kritérií a indikátorů (benchmarků), pomocí nichž lze jednotlivé regionální inovační politiky popsat a hodnotit. Za českou stranu jsou řešiteli projektu J. Loudín a A. Filáček, ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem v Brně. V září r. 2007 proběhla v Praze závěrečná konference projektu pod názvem „Learning by practices: regional innovation and research policy to make Europe more competitive“.Na konferenci byly probrány případové studie z jednotlivých vybraných regionů v partnerských zemích. Finální podoba těchto případových studií regionů z Maďarska, Rakouska, Velké Británie, Holandska, Dánska, Polska, Slovenska a České republiky je ke stažení z internetu pod výše uvedeným jménem příslušné země. Je zde také k bezplatnému stažení příručka benchmarkingové metodologie použitelné pro regionální úroveň vytváření inovační a výzkumné politiky a pro posuzování a analýzu „dobré praxe“ v regionálním měřítku.
2006
Celoevropský analytický projekt byl řešen v roce 2006 na zadání DG Regional Policy EC; koordinátorem a hlavním řešitelem byla evropská poradenská a inovační agentura Technopolis. Výstupem za českou stranu byla analytická studie o inovačním potenciálu v jednotlivých regionech ČR (v členění NUTS 2) a doporučení pro priority při využívání Strukturálních fondů EU. Řešiteli projektu byli A. Filáček a J. Loudín, ve spolupráci s Šimonem Krbcem z poradenské firmy Cheval s.r.o.. Analýza je zveřejněna zde.
2004 - 2005
Projektu INES se zúčastňují výzkumné instituce z 8 zemí EU (Belgie, Česká republika, Dánsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Španìlsko, Velká Británie) dále Švýcarsko a z jedné asociované země (Bulharsko). Mezi hlavní cíle projektu patří: porovnání odlišných forem institucionalizace etiky v rozhodovacích procesech v oblasti vědy a techniky; identifikace genderových problémů ve vztahu k inkorporaci etiky do oblasti vědy a techniky; identifikace „nejlepších způsobů“ inkorporace etiky do rozhodovacích procesů; identifikace způsobů odhadování dopadů etiky na rozhodovací procesy; vytvoření celoevropské komunikační platformy v rámci problematiky etiky v oblasti vědy a techniky.
2002 - 2004
Projektu RECORD se zúčastnily výzkumné instituce z 9 zemí: 3 členské státy EU (Rakousko, Irsko, Velká Británie) a 6 nových členských zemí (Česká republika, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko, Slovinsko). Výsledky jsou publikovány ve sbornících (dva vyšly v r. 2002, třetí v roce 2003, poslední v r. 2004 - vše ke stažení na www.record-network.net) a celkové výstupy řešení projektu jsou prezentovány ve dvou knihách: 1) Manuál projektu RECORD: benchmarking inovačních výzkumných organizací v přistupujících zemích EU. Borsi, B., Dévai, K., Papanek, G., Rush, H. (eds.), STRATA iniciativa Evropské komise, Budapest, leden 2004, 80 s. 2) Experimentální mapa projektu RECORD: inovační výzkumné organizace v přistupujících zemích EU. Borsi, B., Dévai, K., Papanek, G. (eds.), STRATA iniciativa Evropské komise, Budapest, leden 2004.
2002 - 2003
Projekt TAMI (zahrnující především vytvoření mezinárodního networku k problematice TA) byl podpořený Evropskou komisí v 5. Rámcovém programu EU. Projektu se zúčastnilo 10 výzkumných pracovišť z celé Evropy. Projekt TAMI se zaměřoval na hodnocení dopadů výsledků TA (včetně politických dopadů) a na porovnání metod TA (identifikace kriterií, klasifikace TA metod, legitimace výsledků TA). Výsledkem řešení byla monografie Bridges between Science, Society and Policy. Technology Assessment - Methods and Impacts. Decker, M., Ladikas, M. (eds.), contributor Machleidt, P.; Springer Verlag, Berlin - Heidelberg - New York 2004, 250 p.
2001
Projekt měl podporu EK v rámci 5. Rámcového programu EU. Ve spolupráci s Ústavem pro hodnocení techniky a systémovou analýzu ITAS při Výzkumném centru Karlsruhe (Institut für Technikfolgenabschätzung und Systemanalyse des Forschungszentrums Karlsruhe) a s Ústavem pro studium budoucích technologií IPTS (Institute for Prospective Technological Studies) byla vypracována případová studie k situaci ve využívání a rozvoji lidských zdrojù v ČR. Koordinátorem účasti Kabinetu na projektu byl P. Machleidt, autory studie byli A. Filáček, J. Loudín a P. Machleidt.
1999 - 2000
Jednalo se o projekt Evropské akademie pro výzkum důsledků vědecko-technického rozvoje, Bad Neuenahr-Ahrweiler GmbH. V roce 2001 byla publikována monografie C. J. Langenbach, Otto Ulrich (Hrsg.): Elektronische Signaturen Kulturelle Rahmenbedingungen einer technischen Entwicklung. Springer – Verlag, 2001, kde P. Machleidt je autorem kapitoly „Od reality k vizi“ (Von der Realitaet zur Vision), oddíl 2 9.1.2 Tschechische Republik.
1999 - 2000
Rozsáhlý projekt řešený v Joint Research Centre EU, Institute for Prospective Technological Studies, Sevilla, zaměřený na aktuální problémy vývoje EU včetně rozšíření EU o kandidátské státy. Byly poskytnuty podklady a zpracovány připomínky (autor A. Filáček) ke studiím „Enlargement Chapter“ a „Education, Training and Skills“, vypracovaným v Joint Research Insitute EU, Sevilla, týkajícím se analýz rozšiřování EU v oblastech výzkumu, vývoje a vzdělávání. Aktivní účast na konferenci (IPTS Futures Project, Brusel, 10.-11. 2. 2000) po zpracování definitivní verze těchto kapitol pro Evropský parlament. |
Vytvořila společnost BENETA.cz s.r.o. 2005 ©