O ústavu Výzkum Studium Knihovna Časopis Aktuality Nabídka práce Hledání
English
Fotogalerie
Vstup do intranetu
Techničtí pracovníci
Karla Bohunová
Roman Liška
Věra Mihálová

Postragudální studenti
Mgr. Zuzana Jílková

Pregraduální studenti
Bc. Jana Hložková
Bc. Hana Krištufová
Bc. Jana Řezáčová


Název oddělení Radiometrie
Vedoucí: Doc. RNDr. Stanislav Pavelka, CSc.
   
Kontaktní telefon/fax: (420)241062415
(420)549496419
E-mail: pavelkabiomed.cas.cz
  pavchemi.muni.cz
Fotogalerie  
   

Činnost oddělení je dvojí: jednak zajištění služeb souvisejících s prací s radioaktivními materiály pro všechny ústavy Krčského areálu AV, jednak vlastní vědecký výzkum a rozsáhlá pedagogická činnost vedoucího oddělení na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

  
Servisní činnost
  
  1. Měření (kvantifikace) radioaktivity ve vzorcích všech typů otevřených radionuklidových zářičů pro pracovníky vědeckých oddělení Fyziologického ústavu a všech ostatních ústavů v Krčském areálu AV.

  2. Objednávání a nákup radioaktivních preparátů, jejich skladování a distribuce, včetně centrální evidence veškerých zdrojů ionizujícího záření v Krčském areálu AV.

  3. Sběr, třídění, skladování a centrální evidence radioaktivních odpadů, produkovaných ve více než 130 schválených radioizotopových laboratořích všech ústavů v Krčském areálu AV. Úpravy radioaktivních odpadů před jejich konečnou likvidací (pro zlevnění toho procesu) a zajištění jejich předepsané likvidace.

  4. Správa radioizotopového zvěřince a servisní radioizotopové laboratoře II. kategorie, které jsou k dispozici všem radiačním pracovníkům kategorie A oprávněným pracovat s otevřenými zdroji ionizujícího záření v rámci Krčského areálu AV.

  5. Administrativa spojená s osobním monitorováním pracovníků kategorie A a styk s Celostátní službou osobní dozimetrie. Konzultace a poradenství v oblastech: manipulace s radioaktivními materiály; sledování kontaminace pracovního prostředí otevřenými zářiči; způsoby provádění dekontaminace, a pod.

  6. Správa kryogenního hospodářství Fyziologického ústavu.
 
Hlavní směry výzkumu
  
  1. Interference exogenního bromidu s metabolismem jodu ve štítné žláze a dalších tkáních laboratorního potkana. V rámci řešení grantových projektů GA ČR, GA AV ČR a IGA MZ ČR jsme studovali mechanismy interakce bromidu s jodidem ve štítné žláze potkana jako modelu působení strumigenních agens z životního prostředí na rizikové populační skupiny.
    Výsledky našich fyziologických experimentů prokazují velmi významný vliv vysokého příjmu bromidu na celotělový biologický poločas jodu a na kinetiku akumulace a vylučování jodidu, zejména ve štítné žláze a v kůži potkanů. Zvlášť markantní byly negativní účinky vysokých hladin bromidu v organismu u zvířat s nedostatečným přísunem jodu a u kojících samic potkana.
    Námi nedávno vypracovaná metodika stanovení obsahu všech forem prvků jodu a bromu v izolované štítné žláze potkana pomocí instrumentální neutronové aktivační analýzy se potvrdila být nejvhodnější metodou pro analýzu vzorků tohoto biologického materiálu (o hmotnosti sušiny menší než 5 mg).

  2. Vývoj radiometrických metod pro stanovení enzymových aktivit. Pro studium vlivu některých xenobiotik - vedle jednoduchých anorganických iontů, např. bromidu a chloristanu, i známých organických látek typu antidepresiva fluoxetinu (ProzacTM) - na metabolismus hormonů štítné žlázy, tyroxinu (T4) a trijodthyroninu (T3), byly na oddělení vyvinuty a zavedeny radiometrické metody pro stanovení aktivit klíčových enzymů v metabolismu tyreoidálních hormonů. Vyvinuli jsme například principielně nová extrémně citlivá radiometrická enzymová stanovení (v širokém dynamickém rozsahu 10-18 až 10-12 katalů!) v případě všech tří známých typů selenoenzymů dejodas jodothyroninů. Na našem oddělení byly rovněž zavedeny radiometrické metody pro stanovení enzymových aktivit jodothyronin UDP-glukuronyltransferasy a sulfotransferas v různých frakcích periferních tkání potkana a také tyreoidální peroxidasy.
    S použitím těchto metod jsme jednoznačně prokázali tyreotoxické a strumigenní účinky nadbytečného příjmu bromidu a chloristanu u potkana.
    Výsledky výzkumu prováděného na oddělení radiometrie byly publikovány jednak v mezinárodních recenzovaných odborných časopisech s IF (viz odst. "Publikace"), jednak souhrnně ve 3 kapitolách v recenzovaných zahraničních monografiích [Comprehensive Handbook of Iodine. Nutritional, Biochemical, Pathological and Therapeutic Aspects (Edited by V.R. Preedy, G.N. Burrow and R. Watson). Academic Press, Oxford 2009; Elements and their Compounds in the Environment. Occurrence, Analysis and Biological Relevance, 2nd Ed. (Edited by E. Merian, M. Anke, M. Ihnat and M. Stoeppler). Wiley-VCH, Weinheim 2004].
     

  
Publikace


 

počítadlo.abz.cz