Sbírky botanické zahrady Chotobuz

Sbírky rodu Hemerocallis
Sbírky rodu Iris
Sbírky rodu Nymphaea
Sbírky rodu Paeonia
Sbírky rodu Rododendron
Sbírky rodu Rosa

Botanická zahrada Botanického ústavu AV ČR byla založena v roce 1963. Tato pěstitelská a sbírková zahrada s rozsáhlými specializovanými kulturami rostlin je umístěna v Průhonicích, v části s místním názvem Chotobuz. Zahrada má pěstitelskou a expoziční část a svou koncepcí navazuje na průhonickou tradici v botanické i zahradnické práci. V posledních letech proběhl postupný přenos sbírek Botanické zahrady do expoziční části. Jejím základem je dosavadní Rosarium, které je pro návštěvníky přístupné z Průhonického parku od konce 60. let 20. století. Zahrada jako celek má plochu téměř dvaceti hektarů, expoziční část spolu s výsadbami v pracovní části zaujímá zhruba třetinu této rozlohy.

Oddělení genofondových sbírek obhospodařuje rozsáhlé kolekce rodů Iris, Hemerocallis, Paeonia, Rosa, Nymphaea a Rhododendron. Tyto sbírky jsou budované tak,aby bylo možno srovnávat výchozí botanické druhy, staré kultivary (někdy se stářím i několik set let) a moderní výpěstky. Hodnotou sbírek je zvláště jejich relativní úplnost v oblasti starších kultivarů určitého původu, které ze sortimentu jiných zahrad již vymizely. Sbírky jsou tak velmi vhodné pro mikroevoluční zkoumání a testování hypotéz o vzniku znakových kombinací. Je zde i návaznost na dávnější výzkumy botanických druhů (Sorbus, Rosa, Iris). Doplňování kolekcí bude nadále přímou využitelnost pro výzkum zvyšovat. Hodnota sbírek v národním i mezinárodním měřítku je vysoká.

Demonstrace atraktivity rostlin ve sbírkách není hlavním cílem naší práce, ale je nástrojem k dokumentaci přírodní variability a jejího mnohostranného využití. Současně je nutné připomínat nezvratnost případné ztráty kteréhokoli vývojového stupně, nejen pro naše území, ale celosvětově; část položek v našich sbírkách nikde jinde na světě neexistuje. Významným posláním a smyslem sbírek Botanické zahrady je tedy – kromě studijních úkolů – i ochrana ohrožených a mizejících taxonů rostlin.

Přinášíme stručnou charakteristiku hlavních sbírek průhonické botanické zahrady. Každá z těchto sbírek podává přehled celého vývoje, od planých rostlin přes početné příklady vývojových mezistupňů po odvozené vysoce prošlechtěné hybridy. Uváděné počty pěstovaných druhů a odrůd jsou ilustrativní s ohledem na průběžnou obměnu skladby i objemu sbírek.

Skladba jednotlivých sbírek v Průhonicích je založena na následujících principech:

  • výběr typických jedinců každého druhu,
  • reprezentativní výběr netypických jedinců z přírodních populací v takovém možném objemu, aby charakterizoval přirozenou variabilitu,
  • výběr přírodních mezidruhových hybridů a prastarých zahradních hybridů,
  • výběr z vlastních, experimentálních mezidruhových hybridů i hybridů mezi kulturními formami,
  • maximální zastoupení historických kulturních rostlin - mezidruhových hybridů a vegetativně množených klonů - popsaných jako druhy nebo botanické variety a předcházejících registrovaným kultivarům,
  • vyčerpávající přehled vývoje odvozených kultivarů v chronologickém uspořádání, od nejstarších uchovaných kultivarů přes celou šíři vývoje po současné, moderní kultivary

Informace pro návštěvníky Botanické zahrady Chotobuz
Zahrada je zpravidla přístupná veřejnosti od prvního týdne v květnu do konce srpna, v pracovních dnech od 8.00 do 14.00 hodin. V době hlavního kvetení sbírek je tato doba podle možnosti prodloužena do 17.00 hodin. Mimo pracovní dny je zahrada zavřená, ale bývají pořádány Dny otevřených dveří, kdy je zahrada zpřístupněná v sobotu a neděli. Bývají to zpravidla 1-2 víkendy na přelomu května a června. Pokud to časové podmínky našich pracovníků dovolí, věnujeme se individuálně odborným návštěvám a ohlášeným skupinám podle potřeby.