ČESKÝ NÁRODNÍ KOMITÉT GEODETICKÝ A GEOFYZIKÁLNÍ

 

Zápis ze schůze

 

Českého národního komitétu geodetického a geofyzikálního

konané dne 6.3.2001 v Geofyzikálním ústavu AV ČR, Praha 4 - Spořilov

 

Přítomni: Prof. Ing. V. Bucha, DrSc.; Prof. Ing. M. Burša, DrSc.; RNDr. V. Čermák, DrSc.; RNDr. P. Hejda, CSc.; Ing. J. Hladný, CSc.; Ing. RNDr. P. Holota, DrSc.;
RNDr. J. Plomerová, CSc.; Ing. K. Raděj, CSc. (zastoupen Ing. D. Dušátkem, CSc.); RNDr. V. Rudajev, DrSc; Doc. RNDr. J. Vaněk, DrSc.; Doc. RNDr. O. Zikmunda, CSc.;

 

Omluveni: RNDr. J. Laštovička, DrSc.; Prof. RNDr. Z. Martinec, DrSc.;
RNDr. M. Setvak, CSc.; Ing. J. Váša, DrSc.

 

P r o g r a m :

1.    Zpráva o činnost v uplynulém období (předsednictvo, informace z RZS AV ČR).

2.    Příprava na vědecká shromáždění jednotlivých asociací Unie, informace národních dopisovatelů a práce sekcí.

3.    Činnost v dalším období a různé.

 

_________________________________________________________________________

 

 

     (1.1) Schůzi zahájil Dr. Čermák, předseda ČNKGG. Přivítal všechny přítomné a v úvodu shrnul aktivity komitétu pokrývající období od 22. valného shromáždění Mezinárodní unie geodetické a geofyzikální (IUGG) v Birminghamu v roce 1999. Na tomto shromáždění se členové komitétu velmi aktivně zúčastnili velkého množství důležitých jednání organizačního i vědeckého charakteru. Zastávali přitom své mezinárodní funkce a přednesli i řadu vědeckých referátů. Ve volbách uspořádaných na 22. valném shromáždění IUGG bylo také více členovů ČNKGG zvoleno pro období 1999-2003 do nových funkcí v rámci Unie či v rámci jejích členských asociací. Dr. Čermák připomenul, že ČNKGG o účasti na 22. valném shromáždění IUGG informoval Radu pro zahraniční styky AV ČR, a to v Hodnotící zprávě o činnosti ČNKGG za rok 1999. Zdůraznil, že v Birminghamu bylo na zasedání Rady IUGG České republice doporučeno zvýšit členskou kategorii ze současné „1“ na „2“, což sice znamená platit jako členský příspěvek dvě jednotky (v současnosti činí jedna jednotka USD 1300), ale současně je to pro Českou republiku potvrzením větší váhy a prestiže v rodině členských zemí IUGG. (Nyní má tedy ČR při hlasování v radě IUGG dva hlasy.) Dr. Čermák v této souvislosti ocenil podporu AV ČR a zejména kladné stanovisko AV k uvedenému doporučení. V této části schůze Dr. Čermák komitét rovněž informoval
o novém výtisku ročenky IUGG (IUGG Year-Book 2000), který je právě distribuován úřadem generální sekretářky IUGG Dr. J. Joselyn (University of Colorado).

 

     (1.2) V návaznosti na tato sdělení pak Dr. Holota, tajemník ČNKGG rekapituloval organizační agendu z posledního období. V souvislosti s přípravou ročenky IUGG pro rok 2000 byl ČNKGG požádán úřadem generální sekretářky IUGG o údaje týkající se současného složení komitétu, předsednictva, zastoupení v jednotlivých asociacích (národní korespondenti), kontaktních adres apod. Všechny tyto údaje byly během října 2000 odeslány do sekretariátu IUGG. Doručení bylo s díkem potvrzeno. V novém vydání ročenky, které v současnosti existuje v klasické i elektronické podobě (na adrese http://www.IUGG.org) je správně uvedeno složení ČNKGG. Ukázalo se však, že ve vydání existuje několik málo odchylek proti dodaným podkladům. Jde převážně o telefonní čísla uváděná v abecedním seznamu na konci ročenky. Na potřebné korektury bude třeba upozornit sekretariát IUGG.

     Dr. Holota dále informoval o tom, že sekretariát IUGG zahájil vydávání IUGG Elektronic Journal. Prvá dvě čísla tohoto časopisu (lednové a únorové) již došla na
e-mailovou adresu tajemníka ČNKGG. Časopis obsahuje aktuální a operativní informace
o dění v IUGG. Došlá čísla jsou tajemníkem elektronickou cestou rozšiřována mezi členy komitétu. Lednové a únorové vydání časopisu bylo na schůzi také rozdáno mezi přítomné členy komitétu spolu s kopií Hodnotící zprávy o činnosti ČNKGG za rok 2000. Tajemník rovněž připomenul, že vedle ročenky IUGG je na domovské stránce IUGG v současnosti možné nalézt i IUGG Annual Report for 1999 a novou IUGG Brochure.

 

     (2.1) Následující jednání schůze bylo věnováno přípravě na vědecká shromáždění jednotlivých asociací a činnosti sekcí. Dr. Čermák připomenul, že vědecká shromáždění jednotlivých členských asociací Unie se v roce 2001 uskuteční následovně:

     IAG, 2.-7.9.2001 v Budapešti, Maďarsko;

     IAGA-IASPEI, 19.-31.8.2001 v Hanoji, Vietnam;

     IAMAS, 10.-18.7.2001 v Innsbrucku, Rakousko;

     IAHS, 18.-27.7. 2001 v Maastrichtu, Holandsko;

     IAPSO, 21.-28.10.2001 v Mar del Plata, Argentina.

Z jednání schůze pak vyplynulo, že je třeba zavčas připravit pověřovací dopisy pro zástupce ČNKGG (národní korespondenty) na uvedených vědeckých shromážděních. Zajištěním byl pověřen tajemník komitétu. Komitét také posuzoval možnosti pro získání příspěvků AV ČR k podpoře účasti členů komitétu na těchto jednáních. Prošetřením otázky byl pověřen předseda komitétu.

 

     (2.2) V další rozpravě pak hovořili národní dopisovatelé o činnosti sekcí. O aktuálním dění v IAG referoval Dr. Holota. V IAG probíhají intensivní přípravy k významným organizačním a strukturálním změnám. V obecném pohledu tato opatření reflektují jak současný vědecký a technologický progres v oboru, tak i aktuální rezoluce IUGG, v nichž mimo jiné je kladen důraz na budování integrovaných globálních zemských monitorovacích systémů. V IAG byla již v potřebném směru učiněna řada kroků, zejména v rámci výkonného výboru IAG. Do Budapešti na vědecké shromáždění IAG je svoláno
i mimořádné zasedání Rady IAG, jehož úkolem bude posoudit připravovaný návrh nové struktury této asociace. Nová struktura IAG by měla být uvedena v život v roce 2003 na
23. valném shromáždění IUGG v Sapporu a bude pravděpodobně vytvořena se zřetelným důrazem na geo-kinematiku, zemskou rotaci a na tíhové pole Země. Koncem března bude v Nice ještě o věci jednat výkonný výbor IAG, který posoudí návrh vypracovaný přípravným komitétem. Geodetická sekce ČNKGG byla v roce 2000 zřetelně zastoupena na řadě akcí.  Byla representována v programovém výboru mezinárodního symposia IAG na téma „Gravity, Geoid and Geodynamics“, které se uskutečnilo v Banffu  v Kanadě. Byla zastoupena v organizačním výboru mezinárodního workshopu „World Height Systém“, který v Praze úspěšně zorganizoval Hlavní úřad vojenské geografie.  V roce 2000 se ČNKGG dostalo také čestného pozvání k účasti na „FIG Working Week Prague 2000“
(FIG – Federace zeměměřických inženýrů je přidruženým členem ICSU) a na 6. sjezd Českého svazu geodetů a kartografů.

     O IASPEI hovořila Dr. Plomerová. Shrnula zejména aktivity v IASPEI spojené s přípravou na společné vědecké shromáždění IAGA a IASPEI v srpnu v Hanoji. Dosavadní situace nasvědčuje tomu, že lze očekávat početnou českou účast na této akci. Navíc účast, která bude velmi aktivní. Dr. Plomerová již působí jako mezinárodní spolusvolavatel
a organizátor symposia „Continental Mantle Structure and Anisotropy – Information from EM and Seismology“, jehož konání v Hanoji sponsoruje současně i ILP. Dále pak
Dr. Čermák v rámci vědeckého programu hanojského shromáždění působí jako mezinárodní svolavatel a organizátor symposia „Borehole Temperatures as Imprint of Geologycal History, Hydrology and Changing Climate“.

     V informacích o připravovaném vědeckém shromáždění v Hanoji pokračoval za IAGA Dr. Hejda. I v této části bude česká přítomnost v Hanoji velmi zřetelná a aktivní.
Dr. Laštovička v rámci vědeckého programu připravovaného shromáždění působí jako svolavatel a organizátor symposia „Ionospheric and Thermospheric Studies“. Navíc zastává i funkci místopředsedy IAGA. I na domácí půdě  vyvíjejí členové komitétu v roce 2001 významné aktivity. Na 25.-29. červena t.r. zajišťují do Prahy mezinárodní  „Workshop on Long-term Changes and Trends in the Atmosphere“.

     Doc. Zikmunda hovořil o zapojení ČNKGG do aktivit IAMAS. Vede zejména řadu jednání s řediteli ústavů a mladými vědeckými pracovníky o účastni na vědeckém shromáždění IAMAS v Innsbrucku. Zatím je zajištěna účast z ÚFA AV ČR a z MFF UK. Lze však očekávat, že okruh účastníku z ČR bude v krátké době ještě upřesněn.

     Práce v IAHS, které se ve svém příspěvku věnoval Ing. Hladný, CSc., má některá specifika. Organicky souvisejí s činností Národního výboru pro hydrologii, který bude zasedat koncem března. Jednání zahrne a upřesní i otázky české účasti na vědeckém shromáždění IAHS v Maastrichtu v červenci t.r.

     Konečně podle informací doc. Vaňka IAVCEI jednala v roce  2000 v Bali a další její vědecké shromáždění se pravděpodobně bude konat až v roce 2003 v Sapporu.

 

     (3.1) Jednání na schůzi se dotkla i národních zpráv a obecně šíření informací o činnosti ČNKGG. Dr. Čermák v této souvislosti připomenul českou účast na přípravě mezinárodní publikace ke 100. výročí IASPEI. Ediční práce jsou již v závěrečné fázi a publikace bude vydána pod názvem  „IASPEI Handbook of Earthquake and Engineering Seismology“.
Dr. Hejda se vyslovil k významu publikování klasických národních zpráv a stejně jako další členové komitétu  po víceletých zkušenostech poukázal na určité problémy spojené s těmito publikacemi. Jejich příprava je dosti pracná, zatímco jejich dopad a efektivnost podle zkušeností získaných u příležitosti valných shromáždění Unie, jsou poměrně malé.
Dr. Plomerová se vyslovila spíše pro přípravu účelně koncipovaných letáků
s koncentrovanými a zřetelnými údaji o ČNKGG a s odkazy na zdroje dalších informací. Uvažovanému konceptu by velmi dobře vyhovovaly možnosti poskytované službami  internetové sítě a Dr. Hejda navrhnul zřízení WWW stránky ČNKGG. Návrh byl všeobecně přijat a tajemník komitétu byl pověřen prošetřením možností k realizaci tohoto záměru.

 

     (3.2) Na schůzi vystoupil i Ing. Dušátko, CSc. a přednesl některé informace z resortu MO ČR, které mají vztah k činnosti ČNKGG. Zmínil se zejména o Radě resortu MO pro obranný výzkum a vývoj. Rada má 9 odborných sekcí. Oblasti, ve které komitét vyvíjí svou činnost, je nejblíže 4. sekce, sekce budoucích technologií. Pokrývá i geofyziku. 
Ing. Dušátko vyzval členy komitétu, aby zvážili možnosti spolupráce a informovali
i potenciální zájemce. Dále sdělil, že na loňském semináři „World Height Systém“, který v Praze úspěšně zorganizoval Hlavní úřad vojenské geografie, byla ustavena studijní skupina pro definici výškového systému a také, že HÚVG bude vydávat časopis „Acta geodaetica“. V další části pak Ing. Dušátko informoval o ediční činnosti HÚVG šířeji
a uvedl, že v loňském roce a v předchozích letech úřadu vydal řadu zajímavých a cenných publikací. V závěru připomenul, že v roce 2001 bude Vojenský topografický ústav slavit
50 let své existence a vyzval členy komitétu k publikaci vhodných příspěvků v připravovaném výročním sborníku.

     Vystoupení zástupce MO ČR na schůzi ČNKGG se setkalo se značným ohlasem. Členové komitétu se zajímali o možnosti výměny dat umožňujících rajónování či zobrazování  nejrůznějších geofyzikálních i geodetických veličin, např. topokorekcí atp. Ing. Dušátko uvedl, že VTOPÚ má vlastní informační systém a stručně se též zmínil
o záměrech při tvorbě digitálních modelů terénního reliéfu, zvláště pak o volbě měřítek při prováděných mapovacích pracích. Zdůraznil, že jeho resort je v dané oblasti vstřícný spolupráci a nesleduje striktně manažérské koncepty absolutní komercionalizace.

     Další debata o tomto tématu měla obecnější charakter. Zájem byl o možnosti pro využívání odborných publikací NATO, o účast na významných odborných konferencích pořádaných pod patronací NATO atp. Zde mimo jiné bylo také připomenuto, že řadu informací lze získat na příslušných WWW stránkách.

     V závěru schůze se diskuse ještě dotkla spolupráce s European Science Foundation
a možností k získání podpory pro významné projekty.

 

Schůzi ČNKGG zakončil Dr. Čermák a popřál všem členům komitétu hodně úspěchů
v další práci a mnoho zdaru při účasti na nadcházejících vědeckých shromážděních jednotlivých asociací Unie.

 

 

 

Zapsal:     P. Holota

 

Schválil:   V. Čermák

 

 

 

V Praze dne 30.3.2001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha: adresář členů komitétu