ČESKÝ NÁRODNÍ KOMITÉT GEODETICKÝ A GEOFYZIKÁLNÍ

 

Zápis ze schůze

 

Českého národního komitétu geodetického a geofyzikálního

konané dne 5.3.2003 v Geofyzikálním ústavu AV ČR, Praha 4 - Spořilov

 

Přítomni: Prof. Ing. V. Bucha, DrSc.; RNDr. V. Čermák, DrSc.; RNDr. P. Hejda, CSc.;
Ing. J. Hladný, CSc.; Ing. RNDr. P. Holota, DrSc.; RNDr. J. Laštovička, DrSc.;
RNDr. J. Plomerová, DrSc.; RNDr. V. Rudajev, DrSc; RNDr. M. Setvák, CSc.;
Doc. RNDr. J. Vaněk, DrSc.

 

Omluveni: Prof. Ing. M. Burša, DrSc.; Prof. RNDr. Z. Martinec, DrSc.; Ing. K. Raděj, CSc.; Ing. J. Váša, DrSc.; Doc. RNDr. O. Zikmunda, CSc.

 

Hosté: RNDr. V. Babuška, DrSc.; Ing. D. Dušátko, CSc.; Prof. Ing. M. Pick, DrSc.;
Ing. V. Vatrt, DrSc.

 

P r o g r a m :

1.    Stručná informace o činnosti ČNKGG v roce 2002.

2.    23. valné shromáždění IUGG v Sapporu a příprava na vědecká shromáždění jednotlivých asociaci.

3.    Zprávy národních dopisovatelů o činnosti sekcí.

4.    Podpora záměru a případná koordinace ČNKGG s Českým národním komitétem geologických věd vyhlásiti jeden z příštích roků (2004 či 2005) „Rokem planety Země“.

 

_________________________________________________________________________

 

 

     (ad 1) Schůzi zahájil Dr. Čermák, předseda ČNKGG. Přivítal všechny přítomné a hosty. V úvodu shrnul aktivity Komitétu za poslední období. Stručně se vrátil k obsahu Zprávyo činnosti ČNKGG za rok 2001, ke svému dopisu členům Komitétu z 25.3.2002 a následně se podrobněji věnoval jednotlivým částem Zprávy o činnosti ČNKGG za rok 2002. Všechny tyto dokumenty jsou k dispozici na webovské stránce Komitétu a byly také distribuovány mezi členy Komitétu. K jejich obsahu nebyly na schůzi vysloveny žádné doplňující poznámky.

     Spolu s těmito úvodními informace se předseda Komitétu speciálně zmínil o účasti ČNKGG v korespondenčním hlasování ve věci budoucího přidruženého členství Nigeriea Černé Hory, které v rámci IUGG proběhlo na počátku roku 2003. Dále připomenul, že mezi členy Komitétu je pravidelně distribuován IUGG Electronic Journal a že Komitét také právě obdržel nové aktualizované vydání Ročenky IUGG (IUGG Yearbook 2003). Ročenka došla ve větším počtu a v jednom exempláři může tedy být předána i knihovně GFÚ AV ČR. Konečně se Dr. Čermák zmínil i o dopisu Dr. Spilhause, předsedy finančního komitétu IUGG, jehož obsah, týkající se výše členského příspěvku ČR v IUGG, byl již korespondenčně s Dr. Spilhausem vyjasněn. ČR platí již od roku následujícího po 22. valném shromáždění IUGG v Birminghamu, tj. od roku 2000, členský příspěvek ve výši dvou tzv. jednotek.

     (ad 2, odst. 1) Další část schůze byla věnována přípravě ČNKGG na 23. valném shromáždění IUGG v Sapporu ve dnech 30.6. – 11.7.2003. Rozprava v tomto směru se nejprve týkala zastoupení Komitétu na zasedáních Rady (Councilu) IUGG a na zasedáních Rad jednotlivých členských asociací IUGG při této příležitosti.

     Z jednání vyplynulo, že v Radě IUGG bude na valném shromáždění v Sapporu Komitét representovat jeho předseda Dr. Čermák, pravděpodobně však s výjimkou 9.7.2003, kdy jej zastoupí Dr. Holota. Representace Komitétu v Radách jednotlivých členských asociací IUGG však vyžaduje ještě některá ujasnění. Prozatím je zřejmé, že v Sapporu bude v IAG Komitét zastoupen – národním dopisovatelem Dr. Holotou, v IASPEI – národní dopisovatelkou Dr. Plomerovou a v IAGA – národním dopisovatelem Dr. Hejdou.

     Otevřená zatím zůstává representace Komitétu na zasedáních Rady IAMAS a předseda Komitétu byl v této věci pověřen jednáním zejména s Doc. Zikmundou, Dr. Laštovičkou a Dr. Setvákem.

     Pokud se týká IAVCEI, ukazuje se, že Komitét na jednáních Rady IAVCEI v Sapporu pravděpodobně nebude zastoupen. Ne zcela jasná je také účast Komitétu na jednáních Rady IAHS, i když určité možnosti se obecně rýsují v souvislosti s česko-japonskou spoluprací věnovanou hydrologickým a zejména povodňovým tématům. Konečně Komitét nepři-pravuje speciální representaci na jednáních Rady IAPSO.

     Otázky representace Komitétu by však měly být vyřešeny do konce dubna 2003, kdy končí registrační termín pro účast na 23. valném shromáždění IUGG v Sapporu. V další rozpravě byla projednávána řada praktických otázek. Týkaly se především národních zpráv, orientačních informací o velikosti české účasti v Sapporu a možností pro zajištění úhrady a optimalizace cestovních nákladů.

 

     (ad 2, odst. 2) Za součást reprezentace národních komitétů na valných shromážděních IUGG se obvykle pokládá i národní zpráva. Její příprava není v IUGG striktně vyžadována, ale je vítaným příspěvkem ze strany národních komitétů. ČNKGG na své schůzi přípravu národní zprávy projednával. Jako nejschůdnější řešení se jeví elektronická publikace zprávy umístěná na některém z vhodných počítačových serverů, které jsou k dispozici v GFU AV ČR, ve VÚGTK nebo i jiném ústavu podílejícím se na spolupráci s Komitétem. Komitét pak doporučil národním dopisovatelům, aby pro sestavení národní zprávy připravili vhodné texty doplněné odkazy ve smyslu internetovské publikace, které by ve vztahu k jednotlivým členským asociacím IUGG representovaly české vědecké aktivity.

 

     (ad 3)  Další část schůze byla věnována informacím o činnosti sekcí ČNKGG. Přednesli je národní dopisovatelé v jednotlivých asociacích IUGG. Dr. Plomerová hovořila o aktivitách v IASPEI. Připomenula především českou účast v mezinárodní publikaci ke 100. výročí IASPEI. Publikace právě vyšla pod názvem „IASPEI Handbook of Earthquake and Engineering Seismology“. Čeští geofyzikové se na její přípravě podíleli nejen autorsky, ale také prací v mezinárodní redakční radě. Dále se Dr. Plomerová zmínila o blížícím se 50. výročí Mezinárodního geofyzikálního roku, s nímž je spjata řada jmen významných českých geofyziků a konečně připomenula i úspěch mezinárodního workshopu a letní školy IASPEI „Structure and Tectonic of Active Convergent Margins“ ve dnech 1.-6.7.2002 na zámku v Zahrádkách. Tuto akci pořadatelsky zajistil GFÚ AV ČR.

     O aktivitách IAGA referoval Dr. Hejda. Zmínil se také o dvou významných událostech, které v roce 2002 proběhly v domácím prostředí. Uvedl především zasedání Výkonného výboru IAGA v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR (viz Zpráva o činnosti ČNKGG za
rok 2002) a pak konferenci New Trends in Geomagnetism VIII, která proběhla za spolupořadatelství IAGA na zámku v Zahrádkách a byla věnována paleomagnetizmu, magnetizmu hornin a environmentálnímu magnetizmu.

     Informace o IAVCEI podal Doc. Vaněk. Hovořil zejména o připravovaném zasedání asociace na Bali a Martiniku. Jednání Rady IAVCEI při této příležitosti se bude pravděpodobně moci účastnit Dr. Špičák.

     O IAG pak hovořil Dr. Holota. Připomenul, že po 22. valném shromáždění IUGG v Birminghamu v roce 1999 asociace plánovitě přistoupila k podstatné reorganizaci své struktury. Tento proces, který v roce 2001 schválila Rada IAG, bude završen na 23. valném shromáždění IUGG v Sapporo v letošním roce. V IAG v současnosti probíhají korespondenční volby. V nové struktuře budou ve Výkonném výboru IAG výrazněji zastoupeny tzv. mezinárodní služby IAG, a to na stejné úrovni jako odborné komise. IAG také připravuje kroky k výraznému zapojení svých aktivit do realizace globálních mezinárodních observačních systémů. Dosavadní česká účast v práci IAG je významná a Dr. Holota zdůraznil, že aktivními kroky je třeba usilovat o to, aby tato skutečnost se adekvátně promítnula i do budoucí struktury IAG.

     V dalším vystoupení pak Ing. Hladný, CSc. informoval o situaci v IAHS. Rekapituloval české aktivity, zejména v komisích, ale zmínil se také o tom, že řada z nich je obecně součástí i probíhajících projektů dvoustranné nebo mnohostranné mezinárodní spolupráce v rámci Mezinárodního programu UNESCO. Po současných katastrofálních záplavách je hydrologie v centru pozornosti a české zkušenosti jsou studovány zahraničními partnery. Úzká spolupráce probíhá s varšavským Mezinárodním centrem hydroekologie a s hydrologickými službami podunajských států. Ing. Hladný dále uvedl řadu současných aktuálních témat týkajících se rozvoje vědecké a operativní hydrologie. V rámci spolupráce se slovenskými hydrology se koná každým rokem soutěž mladých hydrologů z obou republik.

     Zapojení Komitétu do činnosti v IAMAS ve stručnosti nejprve shrnul jeho předseda Dr. Čermák. Informoval o žádosti Doc. Zikmundy, aby byl uvolněn z funkce národního dopisovatele pro IAMAS a také z funkce místopředsedy ČNKGG. Komitét tuto žádost přijal a vyjádřil Doc. Zikumnudovi poděkování za dlouholetou obětavou práci. Následně pak o uvolnění z Komitétu požádal také Dr. Setvák.  Doporučil však, aby jeho místo v Komitétu převzal Dr. Tolász z ČHMÚ. Do diskuse se pak zapojili i další členové. V jejím závěru byl Dr. Čermák Komitétem pověřen, aby otázku zastoupení v IAMAS a návrh na obsazení uvolněných funkcí prodiskutoval s Doc. Zikmundou a Dr. Laštovičkou. Prof. Bucha doporučil i jednání s Doc. Kalvovou.

     V návaznosti na tyto návrhy bylo předneseno ještě doporučení Ing. Raděje, CSc., aby jeho místo v Komitétu zaujal Ing. Viliam Vatrt, DrSc. Doporučení za nepřítomného Ing. Raděje na schůzi přednesl Ing. Dušátko, CSc. Projednáním této změny byl pověřen rovněž Dr. Čermák.

     O slovo pak požádal Dr. Vatrt a informoval Komitét o práci Skupiny pro globální geodézii a geodynamiku, která působí při Geografické službě AČR. Skupina se podílí na řešení vědeckých úkolů v rámci NATO, dosáhla již významných výsledků a zřetelného uznání na mezinárodním fóru. Dr. Vatrt pak hovořil o zájmu skupiny o spolupráci s ČNKGG a obecně s vědeckými organizacemi doma i v zahraničí. Požádal také o informace o budoucích mezinárodních symposiích, zejména v problematice výškových systémů. Následná diskuse vyústila v doporučení, aby Komitét svým stanoviskem podpořil činnost Skupiny ve složkách MO, a to i při současných redukcích v jejich struktuře. Prof. Pick se k této diskusi připojil s informací o budoucím organizačním začlenění pražského VZÚ. Ocenil dosavadní spolupráci s tímto ústavem v řadě oblastí, v poslední době zejména při vydávání vědeckých a některých dalších odborně zaměřených publikací.

 

     (ad 4) V další rozpravě Komitét vyslechl informace z Českého národního komitétu geologických věd o iniciativě vyhlásit jeden z příštích roků (2004 či 2005) „Rokem planety Země“. O podrobnostech hovořil Dr. Babuška, předseda ČNKGV a zástupce IUGS (International Union of Geological Sciences) v ICSU. Podnět vychází ze strany presidenta IUGS, je inspirován Mezinárodním geofyzikálním rokem (jeho blížícím se výročím), měl by být součástí programu UNESCO a v návrhu předán i předsedovi OSN. Součástí podnětu je také záměr směřující k vypracování konkrétnější vize o tom, jakých cílů chce IUGS do roku 2011 dosáhnout, a současně i snaha o vytvoření „konsorcia“ spojujícího IUGG, ICL (Inter-Commission on the Lithosphere) a IUGS, které by více zviditelnilo výsledky geověd a současně podpořilo řešení některých aktuálních témat. Mezi ně patří zejména: podpovrchový prostor, oceánské dno, nové materiály z hlubinných vrtů, geoenvironmentální a globální změny, „stablecities“, geologie a zdraví (V tomto tématu, např., se přepokládá spolupráce i s lékařskými vědami, méně však s biologickými vědami, prozatím.), ranný život apod.  Dr. Babuška zdůraznil, že iniciativu je třeba přenést do sféry institucí a institucionální podpory. Komitét uvedená doporučení a záměry obecně podpořil s tím, že je připraven reagovat a zapojit se do iniciativy IUGS v okamžiku, kdy budou zveřejněny konkrétnější záměry.

     V návaznosti pak Dr. Laštovička připomenul, že již probíhá příprava symposií v tématice „megacities“. Podobně uvedl Ing. Hladný, že rok 2003 vyhlásila OSN za IYFW (Interantional Year of Fresh Water) a je tedy v ČR podporován na ministerské úrovni. V Národním museu je uspořádána výstava „Voda a život“ z iniciativy přírodovědecké fakulty KU.

 

     Na závěr schůze Dr. Čermák podal orientačně informaci o tom, že pro rok 2007 se uvažuje s valným shromážděním IUGG v Austrálii nebo v Itálii. Schůzi ČNKGG pak zakončil a popřál všem členům Komitétu hodně úspěchů v další práci a mnoho zdaru při účasti ve všech aktivitách IUGG a zejména pak na nadcházejícím 23. valném shromáždění Unie.

 

 

Zapsal:     P. Holota

 

Schválil:   V. Čermák

 

 

 

V Praze dne 14.3.2003