ČESKÝ NÁRODNÍ KOMITÉT GEODETICKÝ A GEOFYZIKÁLNÍ

 

Zápis z výroční  schůze

 

Českého národního komitétu geodetického a geofyzikálního

konané dne 9.3.2005 v Geofyzikálním ústavu AV ČR, Praha 4 - Spořilov

 

Přítomni:

Prof. Ing. Václav Bucha, DrSc.; RNDr. Vladimír Čermák, DrSc. (předseda);
RNDr. Pavel Hejda, CSc.; Ing. Josef Hladný, CSc.; Ing. RNDr. Petr Holota, DrSc.;
RNDr. Radan Huth, DrSc.; RNDr. Jan Laštovička, DrSc.; RNDr. Jaroslava Plomerová, DrSc.; RNDr. Vladimír Rudajev, DrSc; Doc. RNDr. Jiří Vaněk, DrSc.; Ing. Viliam Vatrt, DrSc.;

 

Omluveni:

Prof. Ing. Milan Burša, DrSc.; Prof. RNDr. Zdeněk Martinec, DrSc.; RNDr. Radim Tolász; Doc. RNDr. Otakar Zikmunda, CSc.

 

Čestní členové: Prof. Ing. Miloš Pick, DrSc. - omluven

 

Hosté: RNDr. Zdislav Šíma, CSc.

 

P r o g r a m :

1.    Informace o činnosti ČNKGG v roce 2004 (Čermák).

2.    Složení Komitétu - přivítání nových členů (Čermák).

3.    Příprava účasti na vědeckých shromážděních členských asociaci Unie; zprávy o činnosti sekcí Komitétu v roce 2004 a podněty pro další práci [národní korespondenti:
IAG (Holota), IAGA (Hejda), IAMAS (Huth), IAHS (Hladný), IASPEI (Plomerová), IAVCEI (Vaněk)].

4.    Iniciativy spojené s 50. výročím Mezinárodního geofyzikálního roku.

5.    Aktuální otázky a program činnosti v roce 2005.

6.    Čestné členství v ČNKGG.

7.    Různé.

 

_________________________________________________________________________

 

 

     (ad 1 a 2) Schůzi zahájil Dr. Čermák, předseda ČNKGG a přivítal všechny přítomné členy a hosty. Speciálně přivítal nové členy Komitétu. Zopakoval také obsah jednání o personálních změnách, které proběhlo na poslední členské schůzi. Všechna doporučení vzešlá z tohoto jednání Komitétu následně schválila RZS na svém zasedání 14.9.2004. Novými členy Komitétu se tak stali Dr. Huth, Dr. Tolász a Dr. Vatrt. Dr. Huth se současně nově ujal funkce národního korespondenta pro IAMAS. Ke změně dochází i ve funkci místopředsedy Komitétu, kterou bude v dalším období vykonávat Dr. Laštovička.

     Dr. Čermák také potvrdil, že o těchto změnách byl již během října 2004 informován sekretariát IUGG v souvislosti s přípravou aktualizovaného vydání Ročenky IUGG (IUGG Yearbook 2005). K tomu dodal, že aktualizovaný výtisk Ročenky již také došel na adresu Komitétu a je současně dostupný i na stránce http://www.iugg.org. Krátce rovněž připomenul, že mezi členy Komitétu je pravidelně (měsíčně) distribuován IUGG Electronic Journal. Ročník 2004 navíc obsahoval i několik speciálních čísel. Ta ve většině případů byla věnována katastrofálnímu zemětřesení v jihovýchodní Asii.

     Dr. Čermák se pak obsáhleji věnoval záležitosti, která aktuálně vyvstala v souvislosti s nedávno navrženými restrukturalizačními změnami v UNESCO. Tato opatření (na pozadí rozpočtových změn) mají negativní dopady na: 1) mezinárodní postavení nauk o Zemi (zrušení Odboru pro Vědy o Zemi - Division of Earth Sciences v UNESCO a převedení geologických projektů a aktivit do různých oborů) a 2) rozvoj aktivit na poli IGCP (International Geological Correlation Programme) – krácení rozpočtu programu IGCP na polovinu (tj. o cca 200 000 USD). O tomto vývoji byl Komitét již předsedou písemně informován. Dr. Čermák situaci již také konsultoval s RNDr. Janem Pašavou, CSc., předsedou čs. výboru IGCP, který se současně obrátil i na předsedy dalších geovědních komitétů. Stanovisko ČNKGG vyústilo k formulaci dvou dopisů, které vyjadřují protest proti plánovanému rušení Odboru pro Vědy o Zemi UNESCO. Jeden z dopisů byl adresován  Doc. MUDr. Jaroslavě Moserové, DrSc., předsedkyni České komise pro UNESCO a druhý pak JUDr. Ireně Moozové, velvyslankyni České republiky při UNESCO. Texty obou dopisů v kopii obdrželi také členové Komitétu. Odpovědi na uvedené dopisy obsahují spíše jen určitou další argumentaci. Ve svém důsledku vedly k okamžité odpovědi Dr. Pašavy, který současně připravuje protestní dopis adresovaný generální radě UNESCO. Současně existuje názor, podle kterého by UNESCO mělo být diplomatickou cestou přesvědčeno, že jsou to pravě členské země, které jsou oporou programu geověd v UNESCO.  Nelze však naopak vyloučit, že se jedná již o připravené rozhodnutí a program IGSP bude drasticky omezen. Do diskuse se zapojili Dr. Laštovička, Dr. Plomerová a Doc. Vaněk a vyjádřili své obavy o postavení geověd v UNESCO. V závěru této diskuse Dr. Čermák  připojil poznámku tykající se účasti ČR na programech, v nichž jsou zastoupeny rozvojové země. V těchto programech ČR většinou nemá vedoucí úlohu, ale účastní se těchto programů.

     V rámci prvého a druhého bodu programu schůze Dr. Čermák členy komitétu rovněž informoval o některých dalších záležitostech. Zmínil se: 1) o dopisu Dr. Vituškinovi (Bureau International des Poids et Mesure – Sèvres) z května 2004, kterým Komitét podpořil zapojení Geodetické observatoře Pecný – VÚGTK do činnosti pracovní skupiny IAG pro srovnávání absolutních gravimetrů; 2) dále o dopisu, kterým se Australský národní komitét geodetický a geofyzikální opětně uchází o uspořádání valného shromáždění IUGG (Návrh byl již jednou předložen, a to v roce 2003 v Sapporo). V úvahu připadá rok 2011 a o věci bude rozhodovat Rada IUGG na 24. valném shromáždění IUGG v Perugii v roce 2007. V souvislosti s konáním příštího valného shromáždění Dr. Čermák připomenul i podněty vzešlé z neformálního setkání národních delegátů v Sapporu. Podněty vzešlé z této inicativy jsou stále aktuální. Jsou zachyceny ve zprávě, kterou o valném shromáždění v Sapporu Komitét předkládal a jsou také na stránce http://www.iugg.org . 3) Dr. Čermák se konečně zmínil také o Hodnotící zprávě o činnosti ČNKGG za rok 2004. Zpráva byla vypracována v lednu t.r. a podle disposic byla zaslána Radě pro zahraniční styky AV ČR. Zpráva byla v kopii distribuována mezi všechny členy Komitétu.

 

     (ad 3) Část věnovanou nadcházejícím vědeckým shromážděním členských asociací Unie a činnosti sekcí zahájil Doc. Vaněk. Ve své informaci o IAVCEI uvedl, že vědecké shromáždění IAVCEI již proběhlo, a to ve dnech 14.-19. listopadu 2004 v Pucón (Chile) pod tématickým heslem „Volcanism and its Impact on Society“. Zastoupení Komitétu na tomto jednání zprostředkoval Dr. A. Špičák.

     Informaci o IAHS podal Ing. Hladný, CSc. Zmínil s o řadě akcí a spolupráci s Národním výborem pro hydrologii. Jmenoval zejména Mezinárodní rok vody pod heslem „Voda a život“ (160 panelů) – akci, která sklidila velký úspěch nejen v Paříži, ale i na jiných místech v zahraničí. Dále se zmínil o projektu Friend a velké konferenci podunajských států (200 účastníků z 18 států). Hovořil také o spolupráci s varšavským Mezinárodním centrem hydroekologie, soutěži mladých hydrologů ke 130. výročí hydrologie v ČR (pořádané ve spolupráci se Slovenskem), o semináři na téma hydrologie na malých povodích a o stážích v Kanadě a Izraeli. Zmínil se i o významné podpoře ze strany UNESCO v rámci Mezinárodního hydrologického programu. Obecně však označil prostředky pro spolupráci s IAHS za poměrně limitované. V té souvislosti vyjádřil obavu, že česká účast na Vědeckém shromáždění IAHS v Foz de Iguassu (Brazílie) pravděpodobně nebude moci býti zajištěna. V následné rozpravě byly jmenovány některé cesty pro získání větší podpory – např. grantová soutěž MŠMT, která by mohla eventuálně uvažovanou tématiku pokrýt.

     O práci v IAGA pak hovořil Dr. Hejda. Činnost probíhá standardně. Uvedl však, že je výrazně orientována na akce pořádané v souvislosti s eGY (Electronic Geophysical Year). Vědecké shromáždění IAGA se bude konat v Toulouse ve dnech 18.-29. července 2005.  Z české strany se plánuje účast 4 delegátů. Ve srovnání s ostatním členskými asociacemi Unie bude tedy v roce 2005 místo konání IAGA nejdostupnější a nebližší. V této souvislosti, slovy Dr. Hejdy, se účastnící vědeckého shromáždění IAGA pravděpodobně budou moci vzdát případné finanční podpory ve prospěch ostatních kolegů. Informaci doplnil Dr. Laštovička, který je členem exekutivy IAGA, a uvedl, že kongresu IAGA se spoluúčastní také ICMA (International Commission on the Middle Atmosphere), a to řadou společných symposií, svým týdenním symposiem a standardními vědecko-organizačními zasedáními. Jednodenní symposium IAGA bude věnováno projektu eGY, otázkám tzv.
e-science, virtuálních observatoří a databasí.

     Na informace o práci v členských asociacích dále navázal Dr. Huth a hovořil o IAMAS. Dr. Huth funkci národního dopisovatele převzal od Doc. Zikmundy. Tato změna je již zachycena v novém vydání Ročenky IUGG (IUGG Yearbook 2005). Nicméně Dr. Čermák přislíbil, že o ní znovu uvědomí představitele IAMAS. Dr. Huth pak nastínil svou představu o úkolech, které souvisejí s jeho funkcí a také svou představu o úloze IAMAS. K těmto otázkám se v komentáři vyjádřili zejména Dr. Laštovička a Dr. Čermák. Oba ve svých příspěvcích tyto otázky rozvinuli a také zdůraznili poslání jaké IUGG plní se svými členskými asociacemi na poli mezinárodní vědecké spolupráce. Nadcházející Vědecké shromáždění IAMAS se bude konat v Pekingu ve dnech 2.-11. srpna 2005. Konkrétní česká representace na tomto shromáždění se v daném okamžiku zvažuje, ale je velmi pravděpodobné, že bude moci být vyslán alespoň jeden delegát.       

     V dalším vystoupení hovořil Dr. Holota o IAG. Uvedl, že organizační a značným dílem i koncepční pojetí IAG je zcela nové. Česká strana se tradičně aktivně podílí na práci v této asociaci. Jedná se o účast v různých projektech, v pracovních skupinách i ve výkonu funkcí. Daří se budovat poměrně dobré instrumentální zázemí. Na Geodetické observatoři VÚGTK je v úspěšném provozu absolutní gravimetr a v krátké době je záměrem observatoř obohatit o kryogenní gravimetr. Značná mezinárodní aktivita je vyvíjena v oblasti referenčních systémů, zejména výškových, ve studiu globální dynamiky Země a obecné teorie geodézie. Probíhá kontinuální sledování slapových variací tíže, spolupráce s Mezinárodní službou GPS, sledování umělých družic v rámci mezinárodních vědeckých programů, které jsou orientovány také do oblasti meteorologie. Významných úspěchů bylo dosaženo při součinnosti s Mezinárodní službou pro zemskou rotaci a referenční systémy (IERS) - na práci mezinárodně oceněném kolektivu (Descartova cena) se významně podílejí čeští vědečtí pracovníci. Do geodetických programů je zapojeno i pracoviště FJFI na ČVUT v souvislosti s vývojem laserového družicového dálkoměru a účastí na práci ILRS (International laser ranging service). Vědecké shromáždění IAG se bude konat v Cairns (Austrálie) ve dnech 22.-26. srpna 2005. Shromáždění bude uspořádáno ve spolupráci s IAPSO a IABO (International Association for Biological Oceanography). Vzhledem ke geografické poloze místa jednání bude účast představovat značně nákladnou záležitost. S přihlédnutím k obsahu jednání bude však třeba učinit kroky pro zajištění alespoň minimálního zastoupení na této mezinárodní akci.

     Jednání o asociacích uzavřela Dr. Plomerová. Hovořila o práci v IASPEI, o činnosti této asociace a ve svém vystoupení se také opřela o informace, které získává při práci v řídícím výboru ISC (International Seismological Center). Lze říci, že v současnosti je řada aktivit rozptýlena do množství malých symposií. V centru pozornosti byl v minulém roce také program hlubokých vrtů (Meridián II). Velmi silná byla však reakce na katastrofální zemětřesení v jihovýchodní Asii na konci minulého roku. Sborníky mezinárodních jednání byly rozšířeny o téma věnované tsunami. Opět se ukázalo, že do práce mezinárodních organizací je třeba více zapojit rozvojové země, nejen z oblasti Pacifiku. V daných souvislostech je velmi aktuální příprava mezinárodního symposia k 250. výročí ničivého zemětřesení v Lisabonu. Vědecké shromáždění IASPEI se bude konat v Santiago de Chile ve dne 2.-8. října 2005 a lze reálně předpokládat, že se jej zúčastní také delegáti z ČR. V ISC se podařilo velmi podstatně zmodernizovat výměnu dat. Nový ředitel ISC klade značný důraz na využití statistických metod. Dr. Plomerová, ale i další členové Komitétu velmi ocenily aktivní kroky s jakými GFÚ AV ČR a také MFF UK reagovaly na asijské zemětřesení. S velkým zájmem se setkala veřejná přednáška, kterou GFÚ uspořádal 2. února t.r. v budově AV ČR. V poměrně rozsáhlé podobě je také zachycena v únorovém čísle Akademického bulletinu. Stejné ocenění zaslouží i iniciativa Katedry geofyziky na MFF UK, která 12. ledna t.r. uspořádala podobnou akci v budově MFF v Holešovičkách.

 

     (ad 4) Diskuse na schůzi Komitétu se také dotkla obecnějších podnětů přicházející ze strany IUGG. Patří mezi ně především iniciativa vzešlá ze zasedání členských unií ICSU v Paříži, v únoru 2004. Představitelé 4 geovědních unií – IUGG, IUGS (International Union of Geological Sciences), IGU (International Geographical Union) a IUSS (International Union of Soil Sciences) – zde nalezli nové společné oblasti zajmu. Jedná se o 5 témat vybraných k dalšímu rozvoji: „Cities and Megacities“, „Desertification“, „Groundwater“, „Geophysical Hazards“ a „Health“. K podnětům ze strany IUGG patří také iniciativy mající zázemí ve spolupráci ICSU a UNESCO. Vyjadřují snahu navázat na Mezinárodní geofyzikální rok (IGY) 1957-1958 a přispět tak k rozvoji světové vědy. Organizačně jsou směrovány k valnému shromáždění IUGG v roce 2007, které bude také příležitostí k oslavě 50. výročí IGY. Jedná se zejména o International Year of Planet Earth plánovaný na období 2005-2007, jehož program vychází z původního návrhu předloženého IUGS. Se záměrem byla seznámena i OSN s tím, aby rok 2006 byl vyhlášen Mezinárodním rokem planety Země. Podobnou iniciativou je Electronic Geophysical Year (eGY) 2007-2008 vycházející z návrhu IUGG a IAGA, přičemž jako partneři se přihlásili zejména IUGS, SCOSTEP (Scientific Committee for Solar Terrestrial Physics) a SEG (Society of Exploration Geophysicists). Dalšími návrhy pak jsou International Polar Year (IPY), International Heliophysical Year (IHY) a iniciativa SCOSTEP pod názvem CAWSES (Climate and Weather in the Sun-Earth System). (V říjnu r. 2004 oznámili představitelé IHY, že obecné záměry spojené s pořádáním tzv. IGY+50 získaly podporu v senátu Spojených států.)

 

     (ad 5) Komitét se v souvislosti s vědeckými shromážděními členských asociací Unie v roce 2005 a následným valným shromážděním Unie v roce 2007 připravuje k účasti na uváděných mezinárodně organizovaných akcích. Navíc, zcela aktuálně, členové Komitétu v současnosti působí také jako organizátoři některých dalších akcí. Jedná se zejména o připravovaný Workshop IASPEI (Dr. Plomerová) a 30. polsko-česko-slovenské symposium „Mining and Environmental Geophysics“, které se bude konat 6.-8. června 2005 v Ladek Zdroj. O symposiu informoval Dr. Rudajev. Jeho hlavním organizátorem je Fakulta věd o Zemi Slezké univerzity. Spoluorganizátory jsou Ústav geofyziky Polské akademie věd a Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR.

 

     (ad 6) Jednání o tomto bodě otevřel Dr. Čermák a uvedl, že v návaznosti na usnesení z poslední členské schůze týkající se institutu čestného členství Komitét obdržel návrh, aby čestné členství v ČNKGG bylo uděleno Prof. Ing. Miloši Pickovi, DrSc. za jeho celoživotní zásluhy o rozvoj věd o Zemi v ČR a  práci věnovanou ve prospěch ČNKGG a jeho poslání. Dr. Čermák se pak vyslovil pro přijetí předloženého návrhu. V následném hlasování byl návrh jednomyslně přijat. Dr. Čermák byl pověřen, aby o rozhodnutí Komitétu informoval Prof. Picka.

 

     (ad 7) Rozpravu v závěru schůze zahájil Dr. Hejda. Připomenul, že ČR je také významně zastoupena v poradním výboru SEDI (Meziasociačním komitétu pro studium hlubokého zemského nitra). Členem tohoto výboru je Doc. Čadek. Předseda Komitétu připomenul, že zastoupení ČR má zde již určitou tradici. Dříve v této funkci působil Dr. Cupal. Členové Komitétu pak doporučili, aby byly v souhrnu „zmapovány“ všechny funkce, které v IUGG zastávají vědečtí pracovníci z ČR. Tento záměr byl všeobecně označen za užitečný. Dr. Holota, tajemník, doplnil, že v určité míře jsou zmíněné údaje zachyceny v Hodnotící zprávě za rok 2004. Do další diskuse se pak přihlásil Dr. Vatrt. Informoval o účasti na řešení Mezikomisního projektu  IC-P1.2 (Vertical reference frames) Mezinárodní asociace geodézie. Příspěvek týmu z VGHMÚ (Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad) se týká zejména studia tensoru setrvačnosti zemského tělesa a stability a přesnosti v určení parametru W0 tíhového potenciálu. Tým byl nyní úspěšný i v grantové soutěži. V diskusi pak Dr. Vatrt zodpověděl některé otázky týkající se podmínek pro výzkumnou činnost ve VGHMÚ. Některé z otázek se pak zaměřovaly na zemětřesení v jihovýchodní Asii a také problematiku v oblasti meteorologie.

 

     Schůzi zakončil předseda Komitétu a všem přítomným členům a hostům popřál hodně úspěchů v další vědecké práci v domácím i mezinárodním prostředí.

 

 

 

Zapsal:     P. Holota

 

Schválil:   V. Čermák

 

 

 

V Praze dne 25.3.2005