ČESKÝ NÁRODNÍ KOMITÉT GEODETICKÝ A GEOFYZIKÁLNÍ

 

Zápis z veřejné schůze

 

Geodetické sekce Českého národního komitétu geodetického a geofyzikálního

konané dne 5.6.2001 od 13 hodin ve
 Vojenském zeměpisném ústavu, Rooseveltova 23, Praha 6

 

P r o g r a m :

1.    Zprávy z exekutivy IAG, příprava na mimořádné zasedání Rady IAG u příležitosti Vědeckého shromáždění IAG v Budapešti ve dnech 2.-8. září 2001, projednání návrhů Revizní komise IAG na novou organizační struktury Mezinárodní asociace geodézie.

2.    Informace o aktuálním dění v IAG, účast na symposiích a konferencích (Vertical Reference Systems, Cartagena; EUREF Subcommission for Europe, Dubrovník; Projekt UNIGRACE, Terst; Gravity, Geoid and Geodynamics 2000, Banff) aj.

3.    Informace o činnosti Komitétu.

4.    Různé.

________________________________________________________________________________

 

 

Pro svou veřejnou schůzi geodetická sekce ČNKGG využila pozvání uspořádat jednání na půdě Vojenského zeměpisného ústavu. Jednání zahájil plk. Ing. Karel Raděj, CSc., náčelník geografické služby AČR a člen ČNKGG. Přivítal všechny přítomné v prostorách VZÚ, vzpomenul bohaté tradice geografické služby v mezinárodní spolupráci, v kontaktech s Mezinárodní unií geodetickou a geofyzikální (IUGG) a připomenul i nedávné 80. výročí vzniku VZÚ. Zmínil se rovněž o spolupráci civilních a vojenských zeměměřických institucí a o nejvýznačnějších projektech mezinárodní spolupráce GS AČR v současné době. Všem přítomným popřál úspěšné jednání.

     Řízení schůze se pak ujal RNDr. Ing. P. Holota, DrSc., tajemník ČNKGG a národní korespondent pro IAG. Poděkoval za úvodní slova plk. Raděje a možnost pořádat schůzi na půdě VZÚ. V úvodním slovu vzpomenul i nedávná úspěšná odborná a jubilejní setkání, pro která VZÚ vytvořil příznivé prostředí. Následně seznámil přítomné s návrhem programu schůze. Návrh byl bez zásadních připomínek přijat.

 

     ( 1 )  K prvému bodu jednání byly již společně s pozvánkou na schůzi rozeslány podkladové materiály – 3 dokumenty schválené Výkonným výborem Mezinárodní asociace geodézie (IAG): a) Draft IAG Status; b) Draft IAG By-Laws; c) IAG Review 2000-2001 Executive Summary. Materiály došly na adresu ČNKGG (národního korespondenta pro IAG) od generálního sekretáře IAG s žádostí o připomínky a současně o účast národního korespondenta na mimořádném zasedání Rady (Councilu) IAG, které se bude konat v pátek 7.9.2001 od 14 hod. v budově Maďarské akademie věd bezprostředně po závěrečném zasedání Vědeckého shromáždění IAG v Budapešti. Prvé dva dokumenty shrnují současné vyústění procesu směřujícího k nové struktuře IAG. Proces samotný je rámcově zachycen ve třetím dokumentu.

     Podrobný výklad k prvému bodu jednání schůze podal Dr. Holota. Připomenul organizaci ICSU (International Council of Scientific Unions) a místo IUGG a IAG v této struktuře, dále definici a cíle IAG tak jak jsou uváděny v současném Organizačním a jednacím řádu IAG. Zdůraznil vazby mezi Radou, Výkonným výborem a Byrem IAG a popsal současnou strukturu IAG dělenou mezi sekce, komise, speciální studijní skupiny a služby IAG. Na úrovni sekcí také ukázal vývoj této struktury od roku 1957, tj. od 11. valného shromáždění IUGG v Torontu.

 

     V další části chronologicky nastínil dosavadní kroky v procesu, který směřuje k nové struktuře IAG, prošel připravenými návrhy a rámcově též popsal koncepci dalšího postupu. Prvé impulsy iniciující zmíněný proces zazněly již v roce 1997 na zasedání Výkonného výboru IAG v Postupimi. Jejich tehdejší zdroje lze hledat ve snaze koncentrovat všechny současné geodetické aktivity tak, že by se staly viditelnými jako geodetický příspěvek k mezinárodní vědě, zejména v rámci EOS (Earth Observing Science). V tomto smyslu měl navrhovaný program GIGGOS (Global Integrated Geodetic and Geodynamic Obseving System) být, podobně jako WCRP (World Climate Research Program), IGBP (International Geosphere Biosphere Program) a GOOS (Global Ocean Obseving System), jednou z komponent EOS. Zmíněné podněty postupně vyzrály v ustavení Revizní komise IAG, kterou pro účely přípravy přechodu na novou organizační strukturu IAG jmenoval Výkonný výbor IAG u příležitosti 22. valného shromáždění IUGG v Birminghamu v roce 1999. Veřejná diskuse k danému tématu byla v Birminghamu stimulována uspořádáním speciálního plenárního zasedání IAG v rámci symposia G6 – Geodézie po roce 2000 – Úkoly prvé dekády.

     V březnu t.r. na zasedání Výkonného výboru IAG v Nice Revizní komise předložila výsledky své práce. Jsou shrnuty, včetně příslušných návrhů, ve výše zmíněných třech dokumentech, které v Nice Výkonný výbor přijal a Byro IAG rozeslalo národním komitétům členských zemí IAG.

     Ve svém výkladu Dr. Holota prošel hlavními body návrhů nové organizační struktury IAG. Speciálně upozornil na nově formulované odstavce, zejména poslání a cíle IAG. Prošel návrhem na novou strukturu IAG, která bude opřena o 4 komise (geometrické referenční rámce, tíhové pole, zemská rotace a geodynamika, určování polohy a aplikace). K jednotlivým komisím podrobně uvedl i předpokládané komponenty v jejich tématickém zaměření. Připomenul, že důležitým záměrem reforem je otevřít cestu pro přímější zastoupení služeb IAG v řídících orgánech IAG. Zmínil se rovněž o dalších návrzích v konceptu nové organizační strukturu IAG. Jedná se zejména o úlohu Inter-Comission Committees, úlohu projektů IAG, ustavení útvaru pro vnější vztahy (Communication and Outreach Branch), o návrh na individuální členství v IAG, složení řídících orgánů jednotlivých struktur IAG, úpravu volebního postupu v Radě IAG a o řadu dalších úprav v organizaci menších složek IAG.

     V závěru shrnul hlavní kroky, které při přechodu k nové struktuře IAG plánuje po projednání návrhů v Radě IAG v Budapešti. Pokud návrhy budou přijaty, IAG přejde na novou organizační strukturu v roce 2003 u příležitosti 23. valného shromáždění IUGG v Sapporu. Mezi hlavní úkoly spojené s tímto přechodem IAG uvádí: zobrazení existující organizace IAG do nové struktury, ustavení Inter-Commission Committee on Theory, zahájení projektu IAG „Global Observing System“ a iniciaci podávaní návrhů pro činnost nového útvaru pro vnější vztahy. V případě pozitivního projednání návrhu na novou organizační strukturu IAG bude v Budapešti okamžitě ustaven Přípravný výbor pro zavedení nové struktury IAG.

     Po výkladu, který k prvému bodu jednání schůze přednesl Dr. Holota následovala k tomuto bodu diskuse. S řadou cenných připomínek k projednávaným dokumentům IAG se přihlásil Ing. J. Vondrák, DrSc. Dalšími komentáři přispěli: prof. Ing. J. Kostelecký, DrSc., Ing. J. Šimek, Ing. D. Dušátko, CSc., a Ing. L. Soukup, PhD. Uváděné připomínky k výše zmíněným 3 dokumentům IAG byly shrnuty do dopisu generálnímu sekretáři IAG. Dopis byl odeslán 29.6.2001 a je přílohou tohoto zápisu. Obsahuje i komentáře doručené na adresu geodetické sekce ČNKGG v termínu do 25.6.2001 uvedeném v pozvánce z 22.5.2001 na konanou schůzi. Společně s tímto dopisem je přílohou zápisu i odezva generálního sekretáře zaslaná jako e-mail 4.7.2001.

 

     ( 2 )  Druhá část schůze byla věnována mezinárodním symposiím a pracovním jednáním.

 

     ( 2.1 )  Jako prvá byla přednesena informace o účasti na Mezinárodním symposiu IAG „Vertical Reference Systems 2001“, které se uskutečnilo ve dnech 20.-26.2.2001 v Cartageně v Kolumbii. Referoval Ing. J. Šimek. Jednání symposia bylo věnováno následujícím tématickým celkům: výškové referenční systémy,  mořská hladina a výškové systémy, referenční plochy (geoid aj.), metodika určování výšek, unifikace výškových referenčních systémů. Navíc proběhla dvě samostatná zasedání zaměřená na budování jihoamerického kontinentálního referenčního systému SIRGAS.

     Unifikace výškových systémů v kontinentálním i globálním rozsahu je v centru pozornosti jak IAG – sekce I (Určování polohy), tak mezinárodních organizací sdružujících představitele zeměměřických služeb a konečně i vládních institucí některých států zabezpečujících globální politické zájmy. IAG sleduje především vědecké aspekty. Vytvoření jednotného výškového systému a jeho koncepční začlenění do připravovaného světového výškového systému je patrně nejkomplikovanějším současným problémem globálních geodetických základů. Přínosné bylo poznání různých fází vývoje budování moderních výškových systémů, tak jak je představila různorodá skupina jihoamerických států, získání přehledu o různých přístupech k unifikaci systémů, o souvisejících technických a organizačních problémech a rovněž získání informací o aktivitách evropských států (zejména SRN) při budování moderních geodetických základů v Jižní Americe. Význam symposia byl zdůrazněn účastí předních funkcionářů IAG a komise 5 FIG. Prakticky jediné komplexní řešení z hlediska světového výškového referenčního systému bylo na symposiu předloženo skupinou pro globální geodézii pracovní skupiny pro geofyziku a geodézii NATO, koordinovanou Hlavním úřadem vojenské geografie AČR. Bylo předneseno v referátu: Burša M., Kouba J., Raděj K., Vatrt V., Vojtíšková M., Kenyon S., Šimek J.: Specifying a World Height System by Geopotential at Tide Gauge Stations. Podrobnější informace o symposiu obsahuje Zpráva ze zahraniční služební cesty uložená v ODIS VÚGTK pod č.j. 24-1244/2001.

 

     ( 2.2 ) Další zpráva patřila symposiu EUREF 2001, které proběhlo v Dubrovníku ve dnech 16.-19.5.2001 pod záštitou IAG. Na symposiu se česká strana zřetelně prezentovala, a to i účastí národního zástupce v EUREF prof. Kosteleckého a člena Technické pracovní skupiny (TWG) projektu EUREF Ing. Šimka. Za hlavní přínos účasti lze pokládat získání nejnovějších poznatků z oblasti budování jednotných evropských integrovaných geodetických základů. O podrobnostech informoval Ing. Šimek. Před vlastním symposiem proběhlo jednání TWG projektu EUREF. Akcentovalo současná aktuální témata, mezi nimi:  hodnocení zhušťovací kampaně v Chorvatsku a Rusku; úkoly v projektu EUVN a jeho dokončení; podněty a záměry pro práci „transformační skupiny“; problematika a realizace permanentních sítí (toky dat, vliv troposféry, koordinace výpočtů apod.); obsah a udržování www-stránky EUREF; přechod od ETRS89 k ITRS2000; ochrana jména a znaku EUREF; vztah k projekt Galileo; vazba k ESEAS; důraz na aktivity v reálném čase; účast na Vědeckém shromáždění IAG v Budapešti (září, 2001) aj.

     Vlastní symposium v Dubrovníku pak rozvinulo jednání o statutu sítě evropských permanentních stanic technologie GPS (EPN), o teoretických i praktických otázkách realizace Evropského výškového systému (EVRS) a o zpřesnění a rozšíření Evropského referenčního rámce EUREF. Na symposiu byly presentovány i národní zprávy. Svůj materiál zde předložila také česká strana. V rámci posledního bloku symposia zazněla řada příspěvků, které sice bezprostředně nesouvisí s problematikou EUREF, ale mají k ní blízký vztah, mezi nimi: informace o nových verzích software Bernese (zahrnují opravy ze zatěžovacího efektu oceanických slapů); referát o aproximaci kvazigeoidu pro účely jeho implantace do přístrojového software malých navigačních GPS; český referát o testování průběhu kvazigeoidu v ČR a ještě řada dalších příspěvků. Symposium vyústilo v přijetí pěti rezolucí, které ke schválení připravila TWG. Doporučuje se mj. nahradit pro stanice v Evropě geofyzikální model NNR-NUVEL1 modelem časových horizontálních posunů odvozených z ITRF2000 při transformaci mezi ETRS89 a ITRS. Dále se např. doporučuje i vytvoření digitálního modelu referenční plochy (geoidu, kvazigeoidu) umožňujícího převod výšek z národních referenčních systémů na elipsoidické výšky s přesností 1 dm. Související úkoly jsou explicitně směrovány k TWG a Mezinárodní komisi IAG pro tíži a geoid. Další informace o symposiu EUREF 2001 v Dubrovníku obsahuje Zpráva ze zahraniční služební cesty uložená v ODIS VÚGTK pod č.j. 24-983/2001, v ZÚ pod č.j. 1702/2001-230, na ČVUT pod č.j. 152/59-78/01.

 

     ( 2.3 ) Ing. Šimek ve svém vystoupení na schůzi hovořil i o závěrečném pracovním jednání zástupců mezinárodního projektu UNIGRACE (Unifikace gravimetrických systémů států Střední a Východní Evropy). Jednání se uskutečnilo ve dnech 28. a 29.5.2001 v Terstu v Národním institutu oceánografie a experimentální geofyziky s následujícím programem: zpráva mezinárodního koordinátora, zpráva pro EC, financování projektu, národní zprávy účastnických států, dokumentace absolutních stanic projektu UNIGRACE, výsledky srovnávacích absolutních tíhových měření, dlouhodobé chování použitých absolutních gravimetrů, absolutní měření na srovnávacích stanicích Wettzell a Józefoslaw, systematické efekty při absolutních tíhových měřeních, srovnávací kampaň absolutních gravimetrů v Sévres (1997 a 2001), oficiální výsledky absolutních měření v rámci projektu UNIGRACE, uzavření projektu a další spolupráce.

     Zpráva o výsledcích všech měření spolu s technickými zprávami bude předána EU v Bruselu a spolu s národními zprávami bude publikována v mezinárodní edici Spolkového úřadu pro kartografii a geodézii ve Frankfurtu nad Mohanem. Výsledné hodnoty absolutních tíží na stanicích projektu UNIGRACE jsou charakterizovány „variabilitou“ konvenční hodnoty, která u stanic projektu dosahuje 8 mikrogalů. Stanice Pecný VÚGTK patří k nejlepším a s uvážením všech opakovaných absolutních měření provedených na této stanici má zde zmíněná variabilita hodnotu cca 2 mikrogaly. Tato úroveň již připouští geodynamické interpretace. Účastníci projektu se shodli na účelnosti pokračovat v mezinárodní spolupráci v oblasti velmi přesné gravimetrie. Navrhli postupovat při formulaci nového projektu dvěmi cestami – jednak v rámci IAG v Mezinárodní komisi pro tíži a geoid a jednak cestou iniciace nové akce COST podle zásad EU pro podobné projekty. V domácích podmínkách na pracovišti Pecný VÚGTK probíhají přípravy k instalaci a zprovoznění absolutního gravimetru. Podrobnosti obsahuje Zpráva ze zahraniční služební cesty uložená v ODIS VÚGTK pod č.j. 24-1245/2001.

 

     ( 2.4 ) Poslední referát v druhé části schůze přednesl Dr. Holota. Věnoval se účasti na Mezinárodním symposiu IAG „Gravity, Geoid and Geodynmaics 2000“, při jehož přípravě působil i jako člen vědeckého výboru. Symposium se uskutečnilo v Banffu (Kanada) ve dnech 31.7.-4.8.2000. Na programu byla jednání o následujících tématech: referenční rámce a vztah mezi geodetickými systémy; nové matematické metody a integrované způsoby zpracování dat; geodynamické aplikace GPS; tíže z účelově orientovaných družicových projektů; oceánografie z tíhových údajů a altimetrie; postglaciální vzedmutí z údajů družicových projektů; dynamika tíže
a deformační pole; letecká a pozemní gravimetrie; cesta ke geoidu centimetrové přesnosti; geodézie a geodynamika v polárních oblastech. V rámci vědeckého programu symposia zazněl také referát: Holota P.: Variational methods in the recovery of the gravity field – Galerkin’s matrix for an ellipsoidal domain.

     U příležitosti symposia v Banffu Dr. Holota jako předseda speciální komise IAG pro matematické a fyzikální základy geodézie uspořádal pracovní zasedání této komise. Vedle informací o činnosti komise na tomto pracovním zasedání proběhla důležitá diskuse o konceptu připravované reorganizace IAG a o začlenění aktivit typických pro komisi o matematických a fyzikálních základech geodézie do příští struktury IAG. Předseda komise vyzval všechny její členy k maximální a aktivní účasti na Vědeckém shromáždění IAG v Budapešti v roce 2001, které bude mít pro zavedení nové struktury IAG klíčový význam. Pracovního zasedání komise se zúčastnil i president IAG. Z jeho vystoupení bylo zřetelné, že komise má v exekutivě IAG podporu a že IAG počítá s dalším rozvojem aktivit v oblasti matematických a fyzikálních základů geodézie. O komisi lze také čísti na http://pecny.asu.cas.cz/IAG_SC1/. Účasti na symposiu v Banffu je věnována Zpráva ze zahraniční služební cesty uložená v ODIS VÚGTK pod č.j. 24-1541/2000.

 

     ( 3 ) Ve třetí části schůze Dr. Holota informoval o činnosti Českého národního komitétu geodetického a geofyzikálního. ČNKGG representuje členství České republiky v Mezinárodní unii geodetické a geofyzikální (IUGG). Posláním IUGG je vědecké studium Země a využití poznatků získaných tímto studiem pro potřeby společnosti jako jsou minerální zdroje, redukce účinků přírodních rizik a ochrana prostředí. Jejími cíli je podpora a koordinace fyzikálních, chemických a matematických studií Země a jejího prostředí v prostoru. Tyto studie zahrnují tvar Země, její tíhové a magnetické pole, dynamiku Země jako celku a jejích částí, vnitřní strukturu Země, skladbu a tektoniku, vznik magmatu, vulkanismus a tvorbu hornin, hydrologické cykly včetně sněhu a ledu, všechny aspekty oceánu, atmosféry, ionosféry, magnetosféry a vztahu Slunce a Země a analogické problémy spojené s Měsícem a ostatními planetami. Aktivity Unie zahrnují studium Země pomocí umělých družic a ostatních technik pro umístění přístrojů ve velkých výškách.

     IUGG sdružuje 7 specializovaných vědeckých asociací. Byla založena v roce 1919 a Česká republika v IUGG má dlouhou a bohatou tradici. Také v současnosti představuje podíl české vědy podstatný a zřetelný příspěvek k aktivitám IUGG. Svědčí o tom i početné zastoupení ČNKGG v orgánech Unie a v jejích vědeckých asociacích.

     Dr. Holota uvedl, že v současném období práce ČNKGG probíhá zejména v perspektivě příprav na pravidelná vědecká shromáždění jednotlivých členských asociací Unie, která se v roce 2001 uskuteční následovně: IAG, 2-7.9.2001 v Budapešti, Maďarsko; IAGA-IASPEI, 18-30.8.2001 v Hanoji, Vietnam; IAMAS, 10-18.7.2001 v Innsbrucku, Rakousko; IAHS, 18-27.7.2001 v Maastrichtu, Holandsko; IAPSO, 21-28.10.2001 v Mar del Plata, Argentina.

     Koncem roku 2000 byl ČNKGG kontaktován úřadem generální sekretářky IUGG Dr. Joann Joselyn (University of Colorado) v souvislosti s přípravou IUGG Year-Book 2001 a požádán o údaje týkající se složení Komitétu, jeho předsednictva, zastoupení v jednotlivých asociacích (národní korespondenti), kontaktních adres apod. Všechny žádané informace byly včas odeslány do Sekretariátu IUGG. Z podnětu Byra IUGG se ČNKGG v roce 2000 podílel i na korespondenčním hlasování o přijetí nových asociovaných a řádných členů IUGG. Z úřadu generální sekretářky IUGG Komitét dostává mj. i IUGG Electronic Journal s měsíční frekvencí, obsahující aktuální informace o dění v IUGG. Journal je dostupný také na http://www.IUGG.org.

     V roce 2000 se členové Komitétu významně zasloužili o přípravu a organizaci mezinárodních konferencí konaných v ČR, např.: 5. mezinárodní symposium “Seismic Waves in Laterally Inhomogeneous Media”; 7. vědecké setkání “New Trends in Geomagnetism, Palaeo, Rock and Environmental Magnetism”. Komitét byl také reprezentován v přípravě a konání Mezinárodního workshopu “World Height System”, který se úspěšně uskutečnil v Praze koncem roku 2000.

     V domácím prostředí se ČNKGG angažuje i v širším okolí. V roce 2000 se Komitétu např. dostalo pozvání k čestné účasti na významné mezinárodní akci “FIG Working Week Prague 2000”. ČNKGG zde zastupoval jeho tajemník a národní korespondent pro IAG. Tajemník Komitétu se jako čestný host zúčastnil také 6. sjezdu Českého svazu geodetů a kartografů. Pozdravil jeho účastníky a přednesl informaci o poslání a práci ČNKGG.

     Členové Komitétu se významně podílejí na práci v mezinárodních funkcích, na organizaci aktivit jednotlivých struktur vytvořených v rámci IUGG, ale také např. na redakční, recenzní a ediční činnost v publikačních mediích IUGG a jejích členských asociací. Akcenty ve své práci spojuje Komitét s aktuálními rezolucemi IUGG přijatými na 22. valném shromáždění Unie v Birminghamu. Komitét pravidelně referuje o své činnosti Radě pro zahraniční styky AV ČR. Naposledy jednal na svém řádném zasedání na jaře t.r.

 

     ( 4 ) V části různé se o slovo přihlásil prof. Ing. M. Pick, DrSc. Vyslovil své obavy o odbornou úroveň některých pracovišť a poukázal na případy, které ji mohou ohrožovat. S pochybami se zmínil i o jejich etické dimenzi. Jako jeden z podnětů pro svůj kritický pohled uvedl příklad, se kterým se jako předseda komise pro obhajoby doktorských disertačních prací (DrSc.) setkal. Zdůraznil význam odborných obhajob a nabádal k respektu k těmto jednáním. Poukázal na paralely při prokazování schopností ve všech významných oborech lidské činnosti, a to ze současného i historického pohledu.

     Pro Komitét vyslovil námět, aby uvažoval o roli ombudsmana v podobných záležitostech. Prof. Pick dále nabádal Komitét, aby se opřel o demokracii a prosazoval původní, dříve osvědčené způsoby ve své činnosti. Ing. J. Vondrák, DrSc. se k této diskusi připojil s poukazem na své zkušenosti z práce v Mezinárodní astronomické unii (IAU) a v domácích strukturách majících vazby k této mezinárodní vědecké organizaci.

     V následujícím příspěvku vystoupil Ing. D. Dušátko, CSc. a přednesl některé informace z resortu MO ČR. Připomenul letošní 50. výročí existence Vojenského topografického ústavu v Dobrušce, kterému je věnována speciální publikace Vojenského topografického obzoru. Zmínil se o Radě resortu MO pro obranný výzkum a vývoj. Oblasti, ve které ČNKGG vyvíjí svou činnost, je nejblíže 4. sekce, sekce budoucích technologií. Pokrývá i geofyziku. Dále sdělil, že na loňském workshopu „World Height System“, který v Praze úspěšně zorganizoval Hlavní úřad vojenské geografie (HÚVG), byla ustavena studijní skupina pro definici výškového systému a také, že Geografická služba AČR zahájila vydávání časopisu „Acta geodaetica“. Ing. Dušátko uvedl, že HÚVG připravuje pro NATO řadu podkladových materiálů a mezi nimi např. i informace o symposiu v Cartageně (viz výše). Konečně se se všemi přítomnými podělil o svůj pohled na současně probíhající velký pokrok a změny v oboru geodézie. Upozornil, že tento významný proces vlastně není souborně a v obecnějším smyslu uspokojivě zachycen. Vyjádřil proto podnět ke spolupráci, která by mohla vyústit v publikaci představující obor geodézie v jeho současné podobě a dynamice, publikaci, kterou by přivítala a ocenila i širší odborná veřejnost. K těmto otázkám se s některými poznatky a zkušenostmi připojil Ing. G. Karský, CSc. Zmínil se i o práci Referátu dějin techniky při Národním technickém museu a doporučil kontakt s aktivitami této složky.

     V závěru schůze se přihlásil Ing. L. Soukup, PhD, aby vyjádřil svůj positivní dojem z nedávného jednání 1. mezinárodního symposia „Robust Statistics and Fuzzy Techniques in Geodesy and GIS“, které se uskutečnilo ve dnech 12.-16. března 2001 v Zurichu. Následující otázkou pak vyvolal diskusi objasňující možnosti a cesty k aktivní účasti v práci vědeckých struktur IAG.

 

     Schůzi geodetické sekce ČNKGG zakončil Dr. Holota. Poděkoval ještě jednou hostitelské organizaci za možnost uspořádat jednání na půdě VZÚ a za vytvoření výborného prostředí k tomu účelu. Poděkoval všem přítomným za účast a diskutujícím za cenné příspěvky k projednávaným bodům schůze. Všem přítomným popřál mnoho zdaru a hodně úspěchů v další práci.

 

 

 

Petr Holota,

tajemník ČNKGG,

národní korespondent pro IAG

 

 

V Praze dne 19.7.2001

 

 

 

 

 

Přílohy:  - Dopis Prof. Tscherningovi, generálnímu sekretáři IAG z 29.6.2001

              - E-mail generálního sekretáře IAG ze 4.7.2001