pracoviště Karlovka

 

adresa: Na Karlovce 1a, Praha 6 – Dejvice

jak nás najdete (mapka)

 

 

datum a doba otevření: 8. a 9. listopadu

13:00 – 16:00 otevřeno pro individuální návštěvníky

9:00 – 16:00 otevřeno pro skupiny (např. školní třídy)

 

kontaktní osoba: Dr. rer. nat. Ing. Helena Plchová

tel.: 233 320 338

e-mail: plchova@ueb.cas.cz

 

co jste mohli vidět:

Nepotravinářské zemědělství – „molecular farming“ a jedlé vakcíny jako šance pro zdraví. Celá pětina dětí na světě není očkována proti nejvážnějším infekčním chorobám. Vakcíny jsou pro řadu rozvojových zemí příliš drahé. Navíc musí být skladovány a dopravovány chlazené, často do odlehlých oblastí. Jedna šance spočívá v pěstování očkovacích látek na poli, přímo v místě spotřeby. Vhodné rostliny vyvíjí tato laboratoř.

I rostliny mohou být ve stresu. Dozvíte se, jak se rostliny vyrovnávají se stresem vyvolaným oxidačními chemickými reakcemi v buňkách. Poznáte také metody, kterými měříme výměnu plynů z listů, abychom poznali vliv různých stresů na fotosyntézu.

Vnitřní struktura listů v netradičních barvách. Rostliny často reagují na stres tvorbou různých ochranných látek a změnami v aktivitě enzymů. Tyto procesy lze sledovat v listech pomocí speciálních mikroskopických technik – hlavně s využitím takzvaného fluorescenčního mikroskopu, který nabízí atraktivní pohledy do světa rostlinných buněk.

Příprava na útok – obranné strategie rostlin v boji proti chorobám. Rostliny se dokáží důmyslně bránit proti organismům (například houbám nebo baktériím), které vyvolávají jejich onemocnění. Naše laboratoř studuje mechanizmy této obrany. Pokud se nám totiž podaří ochranný systém rostliny aktivovat v předstihu před infekcí, můžeme chorobě zabránit. A to bez chemikálií dnes běžně používaných v zemědělství.

Molekulární farma a skleník GMO se zabývá využitím rostlin jako "bioreaktoru" pro "pěstováním molekul" protilátek, antigenů a dalších terapeutických bílkovin. Uvidíte zde také rostliny exprimující fluorescenční geny. Dále se dozvíte, jak rostliny opravují svou dědičnou informaci (DNA), poškozenou například faktory zevního prostředí.
Bližší informace o návštěvě Molekulární farmy: Mgr. Jaroslav Kozák tel.: 224322603, e-mail: kozak@ueb.cas.cz
.

 

stáhněte si letáček