Tuesday 26 February 2008 at 15:00

Jaroslava Kalvová
(Katedra meteorologie a ochrany prostredi, MFF UK, Praha)

Problematika změny klimatu z pohledu současných klimatických modelů

Abstract:
V úvodní části přednášky bude stručně pojednáno o pozorovaných změnách klimatických charakteristik během posledních desetiletí a jejich zařazení do historie vývoje klimatu na Zemi. Hlavní část bude věnována klimatickým modelům, pomocí kterých se provádějí odhady vlivu růstu koncentrací skleníkových plynů a aerosolů na klimatický systém.
Klimatický model je soustava diferenciálních rovnic popisujících základní fyzikální i chemické procesy probíhající v klimatickém systému. Současné klimatické modely obsahují model atmosféry, oceánu, kryosféry, bloky popisující procesy probíhající pod a na zemském povrchu (včetně úlohy biosféry), uhlíkový cyklus na pevnině a v oceánech a atmosférickou chemii. Numericky se globální modely řeší v síti uzlových bodů, jejichž horizontální vzdálenost je zatím několik stovek km. Procesy menších měřítek je nutno parametrizovat. Do globálních klimatických modelů jsou vnořeny na určité oblasti tzv. regionální modely, které již pracují s rozlišením 50 až 10 km. Pro verifikaci modelů se nejčastěji používají klimatické charakteristiky období 1961 - 1990.
Schopnost regionálních modelů zachytit hlavní rysy klimatu bude ilustrována na podmínkách v oblasti ČR. Výhledy do budoucna - scénáře změny klimatu, popisují přijatelné alternativní stavy klimatického systému v budoucnosti, které mohou za předpokládaných okolností nastat. Problémem je stanovení neurčitostí souvisejících s vývojem lidské společnosti na jedné straně (počet obyvatel, energetické zdroje, ekonomický rozvoj) a povahou klimatického systému (složitý chaotický systém) a schopností modelů tento systém zachytit (fyzikální parametrizace, numerické řešení) na straně druhé.


Back to home page