Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i.

CELOÚSTAVNÍ  KOLOKVIA

Vzdělávací a informační středisko ÚMCH AV ČR, v.v.i. každoročně pořádá celoústavní konferenci "KOLOKVIUM" zaměřenou na prezentaci nejvýznamnějších výsledků výzkumných programů řešených
na našem ústavu v daném roce.

IMC

Historie kolokvií  -   Aktuální kolokvium   -  Kontakty

Historie kolokvií

O kolokviích

Když byla po roce 1990 v našem ústavu ustavena vědecká rada, jedním z jejích prvních počinů bylo založení nové tradice ústavních kolokvií. První se konalo už na počátku roku 1992.

Cílem bylo využít dosavadních zkušeností ústavu s organizací mezinárodních konferencí k odbornému setkávání pracovníků ústavu mezi sebou navzájem.

Schéma kolokvií proto v podstatě kopíruje program mezinárodních mikrosymposií až na to, že přednášky jsou většinou v češtině. Také počátek grantového systému žádal zavést pravidelnou možnost referování o právě řešených problematikách.

Myšlenka interních ústavních kolokvií se mezitím vžila jako každoroční neformální svátek makromolekulární vědy. Účastníci i někteří návštěvníci velmi oceňují, že se mohou během necelého týdne dovědět, jaká aktuální témata se řeší v jednotlivých odděleních, jakých úspěchů kolegové dosáhli, a jaké mají plány, případně potřeby a problémy.

Postupem času se kolokvia samozřejmě vyvíjela a od původního směru referování o jednotlivých grantových projektech se v dnešní době spíše jedná o prezentaci nejvýznamnějších celkových i dílčích výsledků dosažených v uplynulém roce.

Nyní kolokvia organizuje Vzdělávací a informační středisko (VIS) a od loňského roku jsou jejich nedílnou součástí i půldenní panelové diskuse. Také ty se setkaly s příznivým ohlasem.

ÚMCH

Nově byly také zařazeny příspěvky odborníků z pražských vysokých škol a dalších spolupracujících pracovišť.

V únoru roku 2008 se uskutečnilo již 17. kolokvium jehož váženým hostem byl Prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc., který uvedl závěrečnou panelovou diskusi.

Už dnes je zřejmé, že ústavní kolokvia příznivě ovlivňují vzájemné spolupráce v ústavu, přispěla například k lepšímu využití špičkových fyzikálních a fyzikálně-chemických metod pro výzkum v oblasti biolékařských a bioanalogických polymerů apod.

    Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i.
Heyrovského náměstí 2
162 06 Praha 6, Česká republika