2. Vědecká a pedagogická spolupráce pracoviště s vysokými školami

a) nejvýznamnější vědecké výsledky pracoviště vzniklé ve spolupráci s vysokými školami

Společný výzkum s Fakultou technologickou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně prokázal, že specifická nukleace izotaktického polypropylenu snižuje jeho citlivost na UV záření. Tento výsledek jsme vysvětlili zvýšeným rozptylem UV světla na beta sférolitech.

Ve spolupráci s Katedrou mechaniky Stavební fakulty ČVUT jsme vyvinuli (a patentovali) postup přípravy kompozitu složeného z polycykloolefinu, radiačně sesíťovaného elastomeru, a uhlíkových vláken, který je vhodný pro výrobu skeletálních náhrad.

Ve spolupráci s Fakultou chemickou VUT Brno jsme nalezli transformační vztahy pro elektrické veličiny v oblasti fraktálních struktur a aplikovali je na teorii injekčních proudů omezených prostorovým nábojem v n-rozměrném prostoru. Vyřešili jsme problém matematické transformace experimentálních dat ovlivněných molekulárními fluktuacemi a jejího začlenění do diferenciální rovnice popisující reálný fyzikální proces. Metoda byla aplikována na kinetické fotochromní procesy nízkomolekulárních látek v přítomnosti makromolekul.

Vyvinuli jsme 3D-polymerní nosiče buněk na bázi polylaktidu a ve spolupráci s 1. LF UK jsme testovali jejich osídlení mesenchymálními buňkami kostní dřeně a prostudovali jsme možnosti jejich využití pro regeneraci kostní tkáně. Výsledky byly uplatněny ve společné patentové přihlášce.

b) nejvýznamnější výsledky činnosti výzkumných center a dalších společných pracovišť ústavu AV s vysokými školami

V rámci řešení projektu Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad (2. LF UK v Praze) byly připraveny superporézní hydrofilní gely, jako nosiče buněk pro regeneraci měkkých tkání. Gely byly modifikovány navázáním adhezních peptidů a ve spolupráci s ostatními partnery Centra pokračuje studium jejich interakcí s kmenovými buňkami. Modifikací magnetitu bifunkčním chelatačním reagentem s DOTA (1,4,7,10-tetraazacyklododekan-N,N',N'',N'''-tetraoctová kyselina) se seskupením pro chelataci gadolinia a difosfonátovou skupinou k navázání na oxid železitý bylo připraveno nové činidlo pro zobrazení tkání magnetickou resonancí. Konjugát umožňuje sledování dosud nepopsané kombinace jak T1 (ovlivnění oxidem železa), tak i T2 (ovlivnění Gd) relaxačních časů. V důsledku toho se dá očekávat rozšíření možností při zobrazování sledovaných tkání. Připravili jsme také předbotnalý degradovatelný makroporézní hydrogel zachovávající beze změn fyzikální strukturu v průběhu štěpení ve fyziologickém prostředí.

V rámci činnosti "Centra cílených terapeutik" (PřF UK Praha) jsme připravili nové kopolymery N-(2-hydroxypropyl)methakrylamidu obsahující amidicky vázanou 6-hydrazinonikotinovou kyselinou (HYNIC) schopnou vázat do komplexu 99mTc. Připravili jsme radiodiagnostikum na bázi komplexů tohoto polymerního nosiče s 99mTc, konjugovaného s modelovou protilátkou (lidský imunoglobulin Endobulin) a předali jsme konjugáty k testování na spolupracujícím pracovišti.

V rámci společného pracoviště "Polymerní materiály" s UTB Zlín jsme zjistili, že synergické působení styren-butadienových blokových a ethylen-propylenových statistických kopolymerů ve směsích polyolefin/polystyren je způsobena korelací mezi lokalizací těchto kopolymerů a je zásadním způsobem ovlivněno jejich viskozitami.

c) spolupráce s vysokými školami na uskutečňování doktorských studijních programů (DSP) a magisterského a bakalářského studia

Ústav získal a průběžně udržuje akreditace pro obory doktorského studia zahrnující chemii, fyzikální chemii a technologii makromolekulárních látek, fyziku kondenzovaných látek, biofyziku, chemickou a makromolekulární fyziku a nově i fyzikální a materiálové inženýrství. Při jejich realizaci ústav spolupracuje s jedenácti pražskými i mimopražskými vysokými školami. Hlavní problémy naší spolupráce s vysokými školami stále spatřujeme v malém počtu dostatečně kvalitních studentů a absolventů zajímajících se o vědeckou práci a doktorské studium v chemických a fyzikálních oborech. Kvalitě doktorského studia by jistě prospěla i větší aktivita oborových rad, jejichž úkolem je doktorské studium řídit. Značné rezervy vysokých škol při náboru studentů vidíme i v lepším využití spolupráce s ústavy AV ČR při snaze zvýšit atraktivitu v současné době méně populárních ale důležitých studijních oborů.

V oblasti bakalářského a magisterského studia se pracovníci ústavu podíleli na výchově studentů jako vedoucí a konsultanti diplomových prací vypracovávaných zcela nebo částečně v laboratořích ústavu. Po pedagogické i metodické stránce jsme zabezpečovali v laboratořích ústavu prováděná praktická cvičení pro studenty VŠ, která jsou součástí programů základní výuky některých vysokých škol (MFF UK, PřF UK, VŠCHT Praha). V letních měsících jsme zajišťovali prázdninovou praxi řady studentů chemicky orientovaných vysokých škol, např. VŠCHT Praha a MU Brno. V laboratořích ústavu také pracovali vysokoškolští studenti jako studentské vědecké síly. Vzhledem k tomu, že spoluúčast ústavu na výchově studentů bakalářského a magisterského studia byla v souvislosti s přechodem ústavu na veřejnou výzkumnou instituci vypuštěna ze zřizovací listiny ústavu a zmizel tak legislativní základ pro všechny výše uvedené činnosti, bude velmi problematické v nich pokračovat.


Přehled obsahu | Czech versionISO WIN ASC
Vytvořeno dne 26.1.2007 ze zdroje upraveného naposled dne 26.1.2007.