abicko.avcr.cz  > Akademický bulletin  > 2006  > září  > Ocenění

Ceny Akademie věd ČR 2006

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku 

Za dosažené vynikající výsledky velkého vědeckého významu obdržely Ceny AV ČR 13. 6. t. r. ve vile Lanna autorské týmy (uváděno bez titulů):
Zdeněk Strakoš, Miroslav Tůma a Miroslav Rozložník z Ústavu informatiky AV ČR za Analýzu, implementaci a aplikaci krylovovských metod, jíž autorský tým podstatně přispěl k řešení několika základních problémů v oblasti metod numerického řešení rozsáhlých úloh numerické lineární algebry a ovlivnil směry analýzy konvergence, analýzy numerické stability, efektivních paralelních implementací a nových aplikací, zejména vytvořením teorie jádra problému v lineárních modelech.

Vladimír Mareček a Zdeněk Samec z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR za výzkum Organizovaných vrstev na polarizovaných kapalných rozhraních. Autoři vyvinuli nové postupy pro přípravu organizovaných vrstev (membrán) tvořených amfionty, polymery nebo nanočásticemi kovů (Au, Pt), které umožňují selektivně ovlivňovat přenos náboje přes elektrochemicky polarizovaná kapalná rozhraní. Získané poznatky byly využity ve vývoji elektrochemického modelu biologické membrány, pro selektivní amperometrickou detekci iontů a elektrokatalýzu přenosu elektronu.

Na zpracování publikace Dějiny českého výtvarného umění V (1939–1958) se podíleli Polana Bregantová z Ústavu dějin umění AV ČR, Lenka Bydžovská, (ÚDU), Ivo Hlobil (ÚDU), Anděla Horová (ÚDU), Vojtěch Lahoda (ÚDU), Ivana Panochová (ÚDU), Marie Platovská (ÚDU), Rostislav Švácha (ÚDU), Antonín Dufek z Moravské galerie v Brně, Pavel Halík z Technické univerzity v Liberci, Jiří Hilmera (v důchodu), Jana Pauly z Národního technického muzea v Praze, Tereza Petišková z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Eva Petrová (bývalá pracovnice ÚDU), Sylva Petrová z University of Sunderland, Velká Británie, Miroslav Petříček z Univerzity Karlovy v Praze, Ludvík Ševeček z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Publikace vznikla na základě grantů Grantové agentury ČR a poprvé podává souhrnný přehled vývoje nejrůznějších oborů českého výtvarného umění v době vlády dvou totalitních režimů. Autoři dospěli k poznatku, že v tomto období se české umění rozdělilo na oficiální a neoficiální proud, a oběma věnují náležitou pozornost.

Cenu pro mladé vědecké pracovníky za vynikající výsledky vědecké práce získali:
Filip Kadlec z Fyzikálního ústavu AV ČR za práci Realizace originálních experimentálních metod v časově rozlišené terahertzové spektroskopii kondenzovaných látek, jíž významně přispěl k pokroku a rozvoji nové experimentální techniky časově rozlišené terahertzové (THz) spektroskopie. Ta umožňuje zkoumání dynamických vlastností kondenzovaných látek a jejich povrchů pulsním elektromagnetickým zářením s vlnovou délkou řádu desetin až jednotek milimetrů. K hlavním přednostem této metody patří snadná dostupnost terahertzové spektrální oblasti, fázová citlivost detekce a možnost sub-pikosekundového časového rozlišení při studiu dynamických procesů. Filip Kadlec se zásadní měrou podílel na vybudování špičkové aparatury i na získání důležitých dat.

Zdeněk Kaplan z Botanického ústavu AV ČR za vědecký výsledek Taxonomie a nomenklatura čeledi Potamogetonaceae, dlouhodobý komplexní, vysoce profesionálně rozpracovaný projekt směřující k celosvětové monografii čeledi Potamogetonaceae. K nejvýznamnějším publikovaným výsledkům patří celosvětový přehled diverzity druhů a hybridů v rámci čeledi, zjištění míry fenotypové plasticity a její význam pro taxonomii rodu, zjištění charakteru distribuce genetické variability a míry klonality, odhalení několika případů polyfyletických taxonů vzniklých paralelní evolucí, odhalení kryptických druhů s nízkou mírou morfologické diferenciace, první objevy nových taxonů pro četná velká území včetně celých kontinentů, identifikace hybridního původu četných klonů z různých částí Evropy a pod.

Martin Lux ze Sociologického ústavu AV ČR ve své vědecké studii Socioekonomický výzkum bydlení propojil a rozšířil dosavadní poznatky sociologie a ekonomie. Autor založil v roce 2000 v rámci Sociologického ústavu AV ČR tým socioekonomie bydlení. Je hlavním řešitelem řady úspěšných národních grantových projektů a koordinátorem dvou mezinárodních grantových projektů. Byl vyznamenán za přínos studiím bydlení v regionu střední a východní Evropy. Jeho práce významně přispěla při hledání konsensuálního řešení citlivých problémů české bytové politiky a prostřednictvím konzultantské činnosti též k přímé aplikaci výsledků jeho práce do legislativy a koncepčních dokumentů u nás i v zahraničí.

Zvláště úspěšně řešili programové a grantové projekty autorský tým z Ústavu fyziky materiálu AV ČR ve složení Oldřich Schneeweiss, Yvonna Jirásková, Jiří Čermák, Milan Svoboda nazvaný Povrchy a rozhraní v konstrukčních materiálech – aplikace moderních technologií a počítačového modelování. Aplikací poznatků, které získal tým při řešení grantového projektu, je možné připravit povrchy s vyšší odolností proti mechanickému namáhání i korozi. Aplikační možnosti vědeckých výsledků pokrývají širokou oblast materiálů od kovových magnetů přes intermetalické sloučeniny až po speciální niklové slitiny určené pro extrémní podmínky v leteckém a energetickém průmyslu. Doposud byly výsledky použity v oblasti ekologické energetiky pro zušlechtění vnitřních povrchů kotlů pro spalování biomasy.

Autorský tým z Ústavu anorganické chemie AV ČR ve složení Bohumil Štíbr, Bohumír Grüner, Josef Holub, Mario Bakardjiev, Drahomír Hnyk, Zbyněk Plzák, Jiří Fusek za soubor prací Klastrová boranová analoga cyklopentadienylového aniontu a ferrocenu, které vedly k izolaci velmi dlouho očekávaných trikarbaboranových a fosfakarboranových analog cyklopentadienylového aniontu. Kolektiv tím otevřel zcela novou kapitolu chemie boranů.

Petr Škrdla z Archeologického ústavu v Brně za studii The Upper Paleolithic on the Middle Course of the Morava River, The Dolní Věstonice Studies, která obsahuje mladopaleolitický materiál z Uherskohradišťska. Shrnuje dosavadní poznatky, předkládá jejich kritickou revizi, prezentuje nejnovější výsledky výzkumu a naznačuje, že i v případě dosud opomíjeného Uherskohradišťska se jedná o perspektivní oblast pro další výzkum. Práce je doplněna přehledným katalogem, který uvádí polohu každé lokality, historii jejího výzkumu, popis a rozbor získaných nálezů, a obrazovou dokumentací.

srd

25.6.2008