Studie Občanská společnost v regionech České republiky PhDr, Jany Stachové, Ph.D., je čtvrtou z nové ediční řady publikací, kterou připravuje Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., pod názvem Sociologické disertace.
V sociálních vědách existuje mnoho nejrůznějších pojetí občanské společnosti. V této disertační práci občanskou společností autorka rozumí společnost občanů, kteří se občansky angažují a sdružují ve veřejném prostoru, odděleném od prostoru soukromého na straně jedné a od státu a trhu na straně druhé. Definice občanské společnosti, která zahrnuje prostor pro organizované dobrovolné lidské spolčování, přivádí do hry nestátní neziskový sektor, který představuje všechny možné podoby formálního lidského sdružování. Občanskou společnost jako takovou však nelze omezit pouze na dobrovolně formálně se sdružující občany, a nebrat tak v úvahu individuální participaci, ať už občanskou či politickou, neformální způsoby sdružování, jež jsou rovněž významnými rysy občanské společnosti, a v neposlední řadě její institucionální rámec. Nicméně neziskový sektor je v této práci považován za jednu z nejvýznamnějších dimenzí občanské společnosti a jako takový je zkoumán.
Cílem disertační práce je identifikace faktorů ovlivňujících rozvoj jedné z klíčových dimenzí občanské společnosti, neziskového sektoru, a to v regionálním pohledu. Případová studie neziskového sektoru v kraji Vysočina a Karlovarském kraji ukazuje, že jsou to jak faktory sociokulturní, tak faktory socioekonomické a institucionální, které mají vliv na podobu občanské participace a neziskového sektoru, a že vliv některých těchto faktorů způsobuje regionální diferenciaci na úrovni krajů.
Obsah
Poděkování 7
Úvod 9
1. Teoretická východiska 11
2. Metodologie a data 47
3. Charakteristika vybraných krajů 49
4. Neziskový sektor v Karlovarském kraji a v kraji Vysočina 50
5. Místo na slunci: analýza rozhovorů 53
Závěr 78
Literatura 81
Příloha 1: Osnova pro rozhovory se zástupci neziskového sektoru v krajích ČR 86
Příloha 2: Seznamy respondentů 88
Summary 89
O autorce 90
|