Text je napsán v anglickém jazyce.
Překlad názvu do češtiny: Ženy a sociální občanství v české společnosti: kontinuita a změna
Anotace v ČJ: Kritická pozornost, kterou feministické badatelky věnovaly konceptu občanství, zásadním způsobem přispěla k současnému chápání tohoto pojmu a proměně politické imaginace, která jej doprovází. Autorky knihy navazují na feministické diskuse ohledně pojetí občanství a zkoumají institucionální kontext, ideologie a praktiky, které utvářely příležitosti a bariéry plnohodnotného občanství žen z odlišných socioekonomických, etnických a národnostních skupin v komunistickém a postkomunistickém kontextu a konkrétně v České republice v období po druhé světové válce. Autorky v knize problematizují statický popis postavení žen a genderových vztahů v komunistických společnostech střední a východní Evropy a poukazují na odlišné diskursy a institucionální kontext obklopující vztahy práce a péče a na odlišnosti v každodenních pracovních a pečovatelských praktikách v průběhu čtyřiceti let trvání komunistického režimu. Jednotlivé kapitoly rozlišují období před i po roce 1989, která byla charakteristická odlišnými vzorci participace žen na trhu práce, institucionálním rámováním kombinace práce a rodiny a politik péče, odlišným postavením sólo rodičů, romských rodin a cizinců. Autorky knihy na tyto procesy nahlížejí optikou kontinuity diskursů, praktik a institucí před a po roce 1989, což jim umožňuje doložit, jak složité jsou procesy kulturní a institucionální změny navzdory podstatné proměně společenského a ekonomického systému.
Anotace v AJ:
The critical attention feminists have paid to the concept of citizenship has significantly contributed to the con¬temporary political imagination of citizenship. In this book the authors from the Czech Republic follow up on the feminist debate on citizenship and examine the insti¬tutional contexts, ideologies and practices that have sha¬ped opportunities for and barriers to the full citizenship of women in various socio-economic, ethnic and national groups in the communist and post-communist contexts and specifically in Czech society since the end of the Se¬cond World War. This book challenges the static descriptions of the po¬sition of women and gender relations in the communist societies of Central and Eastern Europe. The authors po¬int out the differences in the discourse and institutions surrounding work and care and in actual work and care practices during the forty years of the communist regi¬me. The individual chapters in the book identify specific periods under the communist regime and after 1989 that were distinct in terms of how women’s labour market participation, work-life balance, care politics, the posi¬tion of lone parents, Roma families and foreigners were framed. Moreover, the continuity of discourse, practices, and institutions before and after 1989 is highlighted, de¬monstrating how difficult it is for cultural and institutional changes to take place even when an important systemic change has occurred in society.
Content
Gendered Citizenship in Multicultural Europe
(Preface) .................................................................................................................. 9
Hana Hašková and Zuzana Uhde
1. Social Citizenship and Care in Czech Society
(Introduction) ................................................................................................... 15
Zuzana Uhde and Hana Hašková
2. The Labour Market and Work-Life Balance
in the Czech Republic in Historical Perspective ............................................ 35
Alena Křížková and Marta Vohlídalová
3. Leaves, Allowances, and Facilities: Childcare Past and Present ................. 77
Hana Hašková, Hana Maříková and Zuzana Uhde
4. The Rise of Lone-Parent Families – Challenging the Norm ....................... 135
Radka Dudová
5. The Roma Minority: Changing Definitions of Their Status ....................... 171
Kateřina Pulkrábková
6. Foreigners in the Social System of the Czech Republic ............................ 211
Yana Leontiyeva and Michaela Vojtková
About the Authors ............................................................................................. 234
Subject Index ..................................................................................................... 237
Name Index ........................................................................................................ 243
|