Skrytá kategorie
Kontakt
Institute of Philosophy
of the Academy of Sciences
of the Czech Republic, v.v.i.

Jilská 1
110 00 Prague 1
Czech Republic

tel. +420 221 183 111
fax: +420 222 220 108

e-mail: flusekr(at)site.cas.cz

News
Knižní novinka: Sociální kritika v éře globalizace

Marek Hrubec a kol.: Sociální kritika v éře globalizace. Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů. Praha: Filosofia 2008. 482 s.

Marek Hrubec a kol.,

Sociální kritika v éře globalizace.
Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů.

Nakladatelství Filosofia, ediční řada Filosofie a sociální vědy, svazek 30
Praha, 2008
482 s., ISBN 978-80-7007-286-8

 


Do knihy přispěli: Břetislav Horyna (Brno), Iris Marion Young (Chicago), Arlie Hochschild (Berkeley, California), Jan Keller (Ostrava), Marek Hrubec (Praha), Thomas Pogge (New York), Nicolaus Tideman (Virginia),, Peter Vallentyne (Missouri), Samuel Bowles (Santa Fe), Oleg Suša (Praha), Ladislav Hohoš (Bratislava), Tong Shijun (Šanghaj), William J. Robinson, (Santa Barbara, California), Jerry Harris (Chicago).

 

Současná ekonomická sféra je jednou z oblastí, v nichž globální změny vedou ke vzniku největších sociálních napětí a konfliktů. Ekonomické nerovnosti vytvářejí zkušenost zneuznání a vyvolávají sociální kritiku jak na globálním Jihu, tak na globálním Severu, Českou republiku nevyjímaje. Úkolem teoreticky formulované sociální kritiky, jíž je věnována předkládaná kniha, je pak zmíněné skutečnosti reflektovat.


Požadavky globální spravedlnosti jsou v knize nahlíženy a posuzovány z různých pozic, tak aby dobře vystihovaly pluralitu požadavků skupin osob, které jsou současným globálním uspořádáním zneuznávány, ať už se jedná o globální chudé, o diskriminované ženy či o nižší a střední třídy.


Autorky a autoři přistupují k probíraným otázkám ze stanoviska kritické teorie, feminismu, marxismu, levicového libertarianismu a dalších interpretací. Nabízejí inspirativní a pronikavý soubor analýz klíčových problémů, příčin, důsledků i řešení ekonomické globalizace a globálního kapitalismu.


Kniha je určena zejména těm čtenářům, kteří při zvažování daného aktuálního tématu zohledňují pohled filosofie a sociálních věd.