Studentská (literárněvedná) konference
datum: 28.-29. dubna 2010
místo: ÚČL AV ČR, v. v. i., Na Florenci 3, Praha 1
Záměr
Vývoj Studentské literárněvědné konference v posledních letech ukazuje, že zkoumání literatury v kontextu jiných médií je nejen módní trend, ale vpravdě smysluplný způsob komunikace. Konference proto v roce 2010 rozšiřuje nejen spektrum pojednávaných problémů, ale hlavně spektrum oborů, jejichž zapojení by mělo přispět k diskusi. Rádi bychom proto vedle literárních badatelů uvítali také zástupce mediálních studií a žurnalisty, historiky umění, lingvisty či psychology.
Předmětem vymezujícím společné pole zkoumání je PŘÍBĚH. Okruh zkoumaných problémů pak vyplývá z odlišností daných různými možnostmi zobrazení příběhu v jednotlivých médiích i různými způsoby jeho uplatnění v dané oblasti kultury.
Interdisciplinární přístup neznamená, jak výstižně upozorňuje jeden z teoretiků mediální společnosti Siegfried Schmidt, "zřízení krámku se smíšeným zbožím". Nechceme se jen sejít, abychom navzájem zdvořile vyslechli referáty z jiných oborů, jimž zčásti nerozumíme, a zase šli každý po svém. Od přispěvatelů proto očekáváme, že se pokusí formulovat svoje stanovisko tak, aby se alespoň přibližovalo k otázkám a úkolům, které si kladou zástupci ostatních oborů (proto pokus o interdisciplinaritu), a přihlédnou k vzájemným vztahům různých forem zobrazení příběhu (odtud zaměření intermediální).
Literární vyprávění, resp. modelové příběhy, narativní žánry nebo jednotlivá díla, která nabyla funkce prototypu vyprávění, tu mohou a v zájmu koherence rozpravy by i měla poskytnout sdílený referenční rámec.
Okruhy problémů (další náměty vítány)
"Znak upoutávající pozornost k sobě samému, anebo sdělení lidské zkušenosti?"
Vztah literárního příběhu ke skutečnosti, problém fikčnosti, (historická) poetika mimeze
"O hranicích malířství a poezie aneb kolik událostí se vejde na jeden obraz?"
Funkce a možnosti znázornění příběhu ve výtvarném umění
"Příběh o chlapci, který tak dlouho vrážel hlavou do zdi, až ji prorazil." (Václav Havel o důvodu své oblíbenosti v západním světě)
Funkce modelových příběhů ve veřejném životě, žurnalistice, public relations apod.
"Příběh jako předváděný svět versus vyprávění jako zprostředkování"
Literatura, drama a film jako narativní formy
"Honza pak dostal půl království a princeznu za ženu a žili šťastně až do smrti" versus
"V kterém dílu Ordinace se doktor Frynta znovu ožení?"
Narativní oblouk v tradičním uzavřeném příběhu a v různých podobách televizní seriality
"My do vás také, paní...!" aneb Hrdinové a úderníci
Literární příběhy jako modely lidského chování a utváření společnosti, nástroj ideologie. Vztah této funkce, umělecké metody a žánru
Studenti konzultují svou účast včetně referátu s kontaktní osobou SLK na katedře, případně s vedoucím práce. Každá katedra může vyslat nejvýše dva účastníky, z toho maximálně jednoho postgraduálního studenta.
Jednací jazyky: čeština a slovenština, případně angličtina
Referát: zcela zásadně do 20 minut, tj. 7 normostran; pro publikaci ve sborníku jej lze rozšířit na 20-25 normostran.
Přihlášky zasílejte do 28. února 2010 na adresu fedrova@ucl.cas.cz, písemně na adresu Stanislava Fedrová, ÚČL AV ČR, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1.