Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < prosinec > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

section-box-04-bg.jpg

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

 

Tři z Medailí Josefa Hlávky byly uděleny na návrh Akademie věd

Na zámku v Lužanech u Přeštic se v úterý 16. listopadu udělovaly Medaile Josefa Hlávky. Na návrh předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, který se osobně slavnostního předávání zúčastnil, byl mezi odměněnými také významný český filozof Milan Sobotka, bývalý vědecký pracovník Ústavu termomechaniky Československé akademie věd Cyril Höschl a manželé Třískovi, odborníci na kosmickou fyziku.

hlavka2010-1.jpg
Prof. Pavlíček předává Medaili Josefa Hlávky prof. Sobotkovi

Laudatio neboli oslavnou řeč na uvedené vědce přednesli: na Milana Sobotku Jan Kuneš z Filosofického ústavu, na Cyrila Höschla Zbyněk Jaňour, ředitel Ústavu termomechaniky, a na manžele Třískovy Radan Huth, ředitel Ústavu fyziky atmosféry.
 
„Profesor Sobotka disponoval vzděláním, a to tím klasickým vzděláním, bez něhož by Evropa nebyla Evropou, možná dokonce svět světem. Dokázal ho navzdory nevstřícnosti časů vůči zakotvení v klasické evropské vzdělanosti rozvinout a pronést těžkou dobou. Vychoval k němu mnoho studentů,“ řekl Jan Kuneš na počest svého bývalého učitele, třiaosmdesátiletého emeritního profesora Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Podle Kuneše je Sobotka považován za nestora naší filozofie a jednoho z mála tzv. klasických vzdělanců. Jan Patočka, jak zmínil Kuneš, o něm již v šedesátých letech psal jako o jednom z výrazných současných autorů české filozofie, který se chopil „centrálního úkolu osvojování tradice“. Jako univerzitní učitel působí Sobotka již šedesát let a i v době, kdy byla filozofie u nás totalitou ruinována, se mu podařilo udržet vysokou úroveň vzdělanosti v oboru, který rozvíjel. Během svého působení na Filozofické fakultě UK se v době totalitní represe stýkal s disentem a pomáhal mu. V roce 2004 byl prezidentem České republiky vyznamenán Medailí za zásluhy II. stupně.
 
hlavka2010-3.jpg
Zleva prof. Petráň, prof. Sobotka a prof. Höschl
 
„Chtěl bych tímto vyjádřit obdiv nad jeho životními postoji, nad schopností vystihnout podstatu problému a problém exaktně popsat. Jen málo pedagogům byl dopřán potlesk studentů na konci přednášky. Je mi vždy opravdu ctí a požitkem diskutovat s takovou osobností,“ řekl Zbyněk Jaňour o Cyrilu Höschlovi, významném vědeckém pracovníkovi v oboru pevnosti a pružnosti a uznávaném odborníkovi na vyšetřování příčin poruch strojů a jejich odstraňování. Höschl měl po celý život pozitivní vztah k pedagogické práci a zaslouženě získal pověst nejlepšího, nejoblíbenějšího a paradoxně také nejpřísnějšího učitele. Pro svou zásadovost musel po roce 1968 školství opustit. Působil v Ústavu termomechaniky ČSAV a úspěšnou organizací odborných celostátních seminářů v oboru stavba strojů v pražském Domě techniky ČVTS obcházel zákaz pedagogického působení. Jeho publikační činnost je úctyhodná, stejně jako činnost organizační.
 
Udělení medaile Ludmile a Pavlu Třískovým je oceněním jejich celoživotní práce pro rozvoj vědy v oblasti kosmické fyziky, kterou společně vykonali nejdříve v Geofyzikálním ústavu a po organizační změně v roce 1993 v Ústavu fyziky atmosféry. „Manželé Třískovi působí v Akademii věd od konce padesátých let a již více než padesát let pracují ve výzkumu ionosféry a magnetosféry Země založeném na datech přístrojů umístěných na umělých družicích Země. Oba stáli při zrodu této vědecké disciplíny u nás a zasloužili se o její rozmach a světovou úroveň,“ zhodnotil vědecký přínos manželského páru v oslavné řeči Radan Huth. Ludmila Třísková patří k celosvětově uznávaným odborníkům v oblasti výzkumu horní atmosféry, Pavel Tříska je nestorem československých a českých družicových projektů, za něž byl v roce 1999 Akademií věd vyznamenán.

hlavka2010-2.jpg
Manželé Třískovi
 
Medaile Josefa Hlávky je udělována zakladatelským a dalším významným osobnostem české vědy a umění za celoživotní práci správní radou Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, a to každoročně zpravidla bezprostředně před státním svátkem 17. listopadu na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic. Návrhy na ocenění, jež je spojeno s nadačním příspěvkem ve výši 50 tisíc korun, může správní radě Nadání podat předseda Akademie věd České republiky, rektoři pražských vysokých škol a ředitel IKEM Praha. Kromě vědců navržených Jiřím Drahošem letos medaile získali také: přední český bohemista a mezinárodně uznávaný odborník na veřejnou komunikaci, dějiny a teorii rétoriky Jiří Kraus, jeden z nejvýznamnějších současných českých historiků Josef Petráň a uznávaná biochemička a pedagožka Blanka Králová.
 

19.11.2010

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast