Logo UMG
Hlavní stránka Webmail   English version Czech version
 Předmluva
 Organizační struktura
 Historie ústavu
 Fakta o ústavu
 Vědecké skupiny
 Servisní pracoviště
 Transgenní jednotka
 Zpráva o činnosti
 Informace pro veřejnost
 Tiskové zprávy
 Obrázky budovy
 Kontakty - vyhledávání
 Kde nás najdete
 WWW odkazy

 Naše úspěchy
 Prestižní publikace
 ÚMG v médiích
 Pedagogická činnost

 Výroční konference ÚMG
 Semináře
 Konference a kurzy
 Pokroky v molekulární biologii a genetice
 Journal club
 Aktuality
 Nabídka zaměstnání
 PhD program
 PhD konference
 Program Otevřená věda
 International Employee Handbook
 Projekt BIOCEV

 Přednášková hala
 Sportovní zařízení
 Výběrová řízení
 Školicí středisko

Praha
5.3.2011


Slovo ředitele na úvod



Foto

Uplynulý rok 2010 byl pro ÚMG, jakož i celou Akademii věd (AV) opět poněkud rušný. Pokračovala krize, kterou v roce 2009 odstartovala svými nekompetentními rozhodnutími vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a která hrozila mimořádně závažnými důsledky pro budoucnost AV. Jsem rád, že původně hrozící nejhorší scénáře se nenaplnily a že rozpočet pro AV (a tedy i pro ÚMG) byl pro rok 2010 snížen “jen” o cca 12%. Poměrně pozitivní je, že pro rok 2011 bude pro AV další snížení opět jen malé (cca 2%). Dík za to patří hlavně vedení AV, které úspěšně a neúnavně jednalo s politiky, do určité míry i nové RVVI, ale také pokračujícím aktivitám řady pracovníků AV. Zvláště mile mě překvapilo, jak aktivně se projevovali mladí pracovníci (hlavně studenti) v hnutí “Věda žije”. Velmi důležitá byla i podpora veřejnosti a novinářů. Mnozí z nás bohužel v těchto “bojích” ztratili stovky hodin drahocenného času. Věřím ale, že to nebylo nadarmo a že všechno nakonec dopadne dobře.
S obavou však očekávám, co přinese “reforma výzkumu a vývoje” ohlašovaná vládou.

Myslím, že i v uplynulém roce jsme byli úspěšní v tom, co je důvodem naší existence - kvalitní výzkum. Publikovali jsme opět desítky vědeckých publikací v prestižních mezinárodních časopisech, partnerským realizačním firmám jsme předali k realizaci řadu prakticky využitelných produktů.

Pro vědecký život ústavu mělo velký význam pořádání desítek odborných seminářů a přednášek pracovníků ústavu i mnoha našich hostů. V naší nové posluchárně (nesoucí od ledna 2009 název Milana Haška, na počest zakladatele našeho ústavu) se konalo několik konferencí organizovaných ÚMG i ostatními krčskými ústavy AV. Zvláště bych chtěl vyzvednout mimořádné úspěšné mezinárodní konference “Centennial Retrovirus Meeting”, “The Second European Chemical Biology Symposium”, “EMBO Young Scientists Forum” a “52nd Symposium of the Society for Histochemistry”.

Byla dokončena rekonstrukce pavilonu pro biologické ne-myší modely (hlavně kuřata) a stavba budovy mateřské školky a tělocvičny (opožděná kvůli administrativním průtahům se stavebním povolením). Projekčně je připravena zásadní rekonstrukce našeho chovného areálu v Kolči a rekonstrukce krčského pavilonu V.

Výzkum vědeckých skupin působících na ÚMG zůstává prozatím dobře finančně zabezpečen grantovou podporu od různých poskytovatelů, a to včetně prestižních mezinárodních. V současné době je na ústavu pět spoluřešitelů grantů z 6. rámcového programu EK a dva spoluřešitelé 7. RP EK. Ústav je nositelem dvou “Výzkumných center” programu MŠMT 1M (Centrum aplikované genomiky, Centrum molekulární a buněčné imunologie) a na dalším Centru programu 1M se podílí (Centrum cílených terapeutik). Ústav je dále nositelem tří “Center základního výzkumu” programu MŠMT LC (Centrum buněčné invazivity v embryonálním vývoji a metastázách nádorů, Centrum funkční organizace buňky, Centrum chemické genetiky) a na dalších dvou Centrech základního výzkumu programu LC se spoluřešitelsky podílí (Centrum molekulární ekologie vektorů a patogenů, Fluorescenční mikroskopie v biologickém a lékařském výzkumu).

V současné době v ústavu pracuje 23 výzkumných skupin, a to v oblastech molekulární a buněčná biologie, molekulární imunologie, funkční genomika a bioinformatika, studium onkogenů, vývojová molekulární biologie, strukturní biologie a mechanismy receptorové signalizace. Velmi pozitivní je, že na ústavu pracuje kolem 80 doktorandů a 50 diplomantů. Celá řada našich pracovníků působí aktivně pedagogicky na vysokých školách (mezi našimi pracovníky je mj. 8 profesorů a 7 docentů, zajišťujeme 27 semestrálních přednášek na vysokých školách).

I když za prioritní oblast činnosti ústavu považujeme základní výzkum, jehož hlavním výstupem jsou publikace v prestižních mezinárodních odborných časopisech, na našem ústavu se velmi dobře daří rozvíjet i hodnotný aplikovaný výzkum směřující ke konkrétním praktickým realizacím. Také v této oblasti dosáhl ústav významných úspěchů, o čemž svědčí i to, že z něj v uplynulých letech vzešlo několik dobře prosperujících spin-off firem, které nadále úzce spolupracují s výzkumnými skupinami.

O vysoké úrovni pracovníků ÚMG svědčí řada nedávných cen a vyznamenání, v první řadě udělení Národní ceny vlády ČR “Česká hlava” prof. Janu Svobodovi. Prof. Jiří Forejt je nositelem prestižní pětileté Akademické prémie AV ČR, doc. Radislav Sedláček a dr. Petr Svoboda jsou nositeli pětiletého Fellowshipu J.E.Purkyně AV ČR, tři pracovníci ústavu jsou členy Učené společnosti ČR. Ústav zastupuje Českou republiku v několika prestižních vědeckých organizacích a institucích včetně Evropské molekulárně biologické konference (EMBC), programu genomiky Evropské nadace pro vědu (ESF) a programu Věda pro mír NATO. Tři pracovníci ústavu jsou volenými členy EMBO. Pracovníci ÚMG působí v 35 redakčních radách vědeckých časopisů.

Pracovníci Ústavu molekulární genetiky často a rádi spolupracují s médii a popularizují vědecké výsledky a vysvětlují veřejnosti důležitost vědy obecně a molekulární a buněčné biologie a genetiky zvlášť (viz např. http://www.img.cas.cz/media).

Pokud jde o plány do nastávajícího roku, zásadně důležité budou pro nás výsledky celkové evaluace pracovišť AV a definitivní rozhodnutí o zahájení projektu BIOCEV v rámci programu Výzkum a vývoj pro inovace (http://www.biocev.eu). V nadcházejícím roce 2011 bude zahájena rekonstrukce pavilonu V a snad i zásadní rekonstrukce našeho chovného areálu v Kolči.

Jsem přesvědčen, že přes současné určité finanční těžkosti má ÚMG před sebou velmi dobrou budoucnost a že může důstojně navazovat na slavnou minulost reprezentovanou jmény Milana Haška, Jana Svobody a celé řady dalších.

Děkuji všem pracovníkům ústavu za jejich práci v uplynulém roce a přeji nám všem hodně úspěchů v nadcházejícím roce 2011.


1.1.2011
 
Václav Hořejší