Uplynulý rok 2010 byl pro ÚMG, jakož i celou Akademii věd (AV) opět poněkud rušný. Pokračovala krize, kterou v roce 2009 odstartovala svými nekompetentními rozhodnutími vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a která hrozila mimořádně závažnými důsledky pro budoucnost AV. Jsem rád, že původně hrozící nejhorší scénáře se nenaplnily a že rozpočet pro AV (a tedy i pro ÚMG) byl pro rok 2010 snížen “jen” o cca 12%. Poměrně pozitivní je, že pro rok 2011 bude pro AV další snížení opět jen malé (cca 2%). Dík za to patří hlavně vedení AV, které úspěšně a neúnavně jednalo s politiky, do určité míry i nové RVVI, ale také pokračujícím aktivitám řady pracovníků AV. Zvláště mile mě překvapilo, jak aktivně se projevovali mladí pracovníci (hlavně studenti) v hnutí “Věda žije”. Velmi důležitá byla i podpora veřejnosti a novinářů. Mnozí z nás bohužel v těchto “bojích” ztratili stovky hodin drahocenného času. Věřím ale, že to nebylo nadarmo a že všechno nakonec dopadne dobře.
S obavou však očekávám, co přinese “reforma výzkumu a vývoje” ohlašovaná vládou.
Myslím, že i v uplynulém roce jsme byli úspěšní v tom, co je důvodem naší existence - kvalitní výzkum. Publikovali jsme opět desítky vědeckých publikací v prestižních mezinárodních časopisech, partnerským realizačním firmám jsme předali k realizaci řadu prakticky využitelných produktů.
Pro vědecký život ústavu mělo velký význam pořádání desítek odborných seminářů a přednášek pracovníků ústavu i mnoha našich hostů. V naší nové posluchárně (nesoucí od ledna 2009 název Milana Haška, na počest zakladatele našeho ústavu) se konalo několik konferencí organizovaných ÚMG i ostatními krčskými ústavy AV. Zvláště bych chtěl vyzvednout mimořádné úspěšné mezinárodní konference “Centennial Retrovirus Meeting”, “The Second European Chemical Biology Symposium”, “EMBO Young Scientists Forum” a “52nd Symposium of the Society for Histochemistry”.
Byla dokončena rekonstrukce pavilonu pro biologické ne-myší modely (hlavně kuřata) a stavba budovy mateřské školky a tělocvičny (opožděná kvůli administrativním průtahům se stavebním povolením). Projekčně je připravena zásadní rekonstrukce našeho chovného areálu v Kolči a rekonstrukce krčského pavilonu V.
Výzkum vědeckých skupin působících na ÚMG zůstává prozatím dobře finančně zabezpečen grantovou podporu od různých poskytovatelů, a to včetně prestižních mezinárodních. V současné době je na ústavu pět spoluřešitelů grantů z 6. rámcového programu EK a dva spoluřešitelé 7. RP EK. Ústav je nositelem dvou “Výzkumných center” programu MŠMT 1M (Centrum aplikované genomiky, Centrum molekulární a buněčné imunologie) a na dalším Centru programu 1M se podílí (Centrum cílených terapeutik). Ústav je dále nositelem tří “Center základního výzkumu” programu MŠMT LC (Centrum buněčné invazivity v embryonálním vývoji a metastázách nádorů, Centrum funkční organizace buňky, Centrum chemické genetiky) a na dalších dvou Centrech základního výzkumu programu LC se spoluřešitelsky podílí (Centrum molekulární ekologie vektorů a patogenů, Fluorescenční mikroskopie v biologickém a lékařském výzkumu).
V současné době v ústavu pracuje 23 výzkumných skupin, a to v oblastech molekulární a buněčná biologie, molekulární imunologie, funkční genomika a bioinformatika, studium onkogenů, vývojová molekulární biologie, strukturní biologie a mechanismy receptorové signalizace. Velmi pozitivní je, že na ústavu pracuje kolem 80 doktorandů a 50 diplomantů. Celá řada našich pracovníků působí aktivně pedagogicky na vysokých školách (mezi našimi pracovníky je mj. 8 profesorů a 7 docentů, zajišťujeme 27 semestrálních přednášek na vysokých školách).
I když za prioritní oblast činnosti ústavu považujeme základní výzkum, jehož hlavním výstupem jsou publikace v prestižních mezinárodních odborných časopisech, na našem ústavu se velmi dobře daří rozvíjet i hodnotný aplikovaný výzkum směřující ke konkrétním praktickým realizacím. Také v této oblasti dosáhl ústav významných úspěchů, o čemž svědčí i to, že z něj v uplynulých letech vzešlo několik dobře prosperujících spin-off firem, které nadále úzce spolupracují s výzkumnými skupinami.
O vysoké úrovni pracovníků ÚMG svědčí řada nedávných cen a vyznamenání, v první řadě udělení Národní ceny vlády ČR “Česká hlava” prof. Janu Svobodovi. Prof. Jiří Forejt je nositelem prestižní pětileté Akademické prémie AV ČR, doc. Radislav Sedláček a dr. Petr Svoboda jsou nositeli pětiletého Fellowshipu J.E.Purkyně AV ČR, tři pracovníci ústavu jsou členy Učené společnosti ČR. Ústav zastupuje Českou republiku v několika prestižních vědeckých organizacích a institucích včetně Evropské molekulárně biologické konference (EMBC), programu genomiky Evropské nadace pro vědu (ESF) a programu Věda pro mír NATO. Tři pracovníci ústavu jsou volenými členy EMBO. Pracovníci ÚMG působí v 35 redakčních radách vědeckých časopisů.
Pracovníci Ústavu molekulární genetiky často a rádi spolupracují s médii a popularizují vědecké výsledky a vysvětlují veřejnosti důležitost vědy obecně a molekulární a buněčné biologie a genetiky zvlášť (viz např. http://www.img.cas.cz/media).
Pokud jde o plány do nastávajícího roku, zásadně důležité budou pro nás výsledky celkové evaluace pracovišť AV a definitivní rozhodnutí o zahájení projektu BIOCEV v rámci programu Výzkum a vývoj pro inovace (http://www.biocev.eu). V nadcházejícím roce 2011 bude zahájena rekonstrukce pavilonu V a snad i zásadní rekonstrukce našeho chovného areálu v Kolči.
Jsem přesvědčen, že přes současné určité finanční těžkosti má ÚMG před sebou velmi dobrou budoucnost a že může důstojně navazovat na slavnou minulost reprezentovanou jmény Milana Haška, Jana Svobody a celé řady dalších.
Děkuji všem pracovníkům ústavu za jejich práci v uplynulém roce a přeji nám všem hodně úspěchů v nadcházejícím roce 2011.