ZPRÁVA O ČINNOSTI CENTRA MEDIEVISTICKÝCH STUDIÍ ZA ROK 2003
I. Provozní a personální zabezpečení CMS
1. Personální stav
Činnost CMS v současné době zajišťuje jedenáct zaměstnanců v rámci přepočteného 6,2 úvazku. K 31. prosinci 2003 v CMS pracovali na plné nebo částečné úvazky ředitel prof. František Šmahel, jeho zástupce doc. Petr Sommer, dále Mgr. Eva Doležalová, Mgr. Dušan Foltýn, Mgr. Martin Nodl, Mgr. Robert Novotný, Dr. Pavlína Rychterová, PhDr. Dušan Třeštík, PhDr. Jana Zachová a prof. Josef Žemlička. Další spolupracovníci jsou s Centrem spojeni prostřednictvím grantových projektů (Mgr. Pavel Soukup), civilní služby (Mgr. Vojtěch Černý od dubna 2003) a nehonorované spolupráce (Dr. Gabriel Silagi). Od února 2003 pracuje v CMS jako sekretářka Mgr. Natálie Cignerová.
2. Finanční zajištění
Rozpočet CMS dodnes pokrývá pouze provozní náklady; další prostředky Centrum získává z domácích i zahraničních grantů a v konkurzech na investice v rámci Akademie věd (takto se letos opět podařilo doplnit přístrojové vybavení Centra). Zatímco však roční příspěvky ze strany Akademie věd narůstají, příspěvek Univerzity Karlovy se v letošním roce zastavil úplně, takže je nadále nutné provádět úsporná opatření.
3. Studijní knihovna
Fondy prezenční knihovny se těší rostoucímu zájmu zejména mezi studenty. Nákupem a dary bylo v roce 2003 získáno asi 120 převážně českých knižních titulů, další cenné knihy získává knihovna CMS darem. Koncem roku bylo zakoupeno asi 60 zahraničních, převážně německých titulů. Retrospektivní katalogizaci provádí Vojtěch Černý. Přírůstkový seznam dosáhl ke konci roku čísla 2730, celkem se počet svazků v knihovně blíží 3500.
II. Vědecké projekty a konference
1. Mezinárodní konference Opat Prokop a jeho doba proběhla v Benešově a v Sázavě ve dnech 24.-26. září 2003. V jejím rámci se pozvaní významní odborníci z Německa, Slovenska, Polska, Rakouska a České republiky zabývali politickou a kulturní situací ve střední Evropě konce 10. a 1. poloviny 11. století, s akcentem na problematiku souvisejících církevních dějin. Bezprostředním podnětem k tomuto jednání bylo 950. výročí úmrtí prvního sázavského opata a posléze českého světce Prokopa.
2. Přemyslovci: Pracovní tým ve složení 20 vědeckých pracovníků CMS a dalších vědeckých institucí zahájil v roce 2003 řešení komplexního vědeckého projektu, jehož záměrem je shrnout dosavadní bádání a přinést nové koncepční pohledy na přemyslovskou etapu starších českých dějin. Projekt, jehož završením budou mezinárodní konference a vědecké publikace, důstojně připomene velké výročí 1306/2006.
3. Německá medievistika v českých zemích do roku 1945: Vědecký projekt připravovaný společně s Výzkumným centrem pro dějiny vědy vstoupil roku 2003 do závěrečné fáze. Čtvrté a páté kolokvium projektu se uskutečnilo 24. února a 10. listopadu 2003, na 30.3.-1.4. 2004 je připravena závěrečná konference.
4. Historia monastica: Interdisciplinární pracovní setkání zaměřená na život ve středověkém klášteře pokračovala v roce 2003 třemi kolokvii. Dne 3. dubna bylo na programu téma „Vizitace“, 21. června se v Sázavě uskutečnil seminář o tamním klášteře, tématem kolokvia s mezinárodní účastí 20. listopadu byli „Řeholníci na cestách“. V současnosti je připraven rukopis prvního sborníku.
5. Dílo Jakoubka ze Stříbra: Společný projekt Katedry církevních dějin ETF UK a Centra medievistických studií byl zahájen na podzim 2003. Smyslem projektu je podpořit výměnu informací zejména mezi doktorandy a mladými badateli, kteří se věnují duchovním dějinám pozdního středověku, české reformaci a speciálně osobnosti a dílu Jakoubka ze Stříbra. Mezi cíle projektu patří především pořádání tematických kolokvií, dále zveřejňování materiálů k dílu Jakoubka ze Stříbra na internetu a koordinace volné ediční řady „Jacobelli de Misa Opera“. Dne 21. října se uskutečnilo pracovní setkání s přednáškou prof. Davida Holetona.
III. Vědecká výchova v rámci doktorského studia
1. Celostátní setkání doktorandů
Ke konci roku 2003 CMS evidovalo 210 doktorandů všech medievistických specializací a 18 absolventů doktorského studia. Tradiční setkání doktorandů se uskutečnila 25. února a 11. listopadu 2003 a zazněly na nich příspěvky z obecné a kuturní historie, dějin jazyka a literatury a ze středověké archeologie.
2. Semináře, kursy, konsultace
Po celý rok probíhaly konzultace pro diplomanty a doktorandy, na nichž se podíleli všichni zaměstnanci CMS. Dlouhodobě se doktorandům nabízí konzultace k problematice středověké latiny a ediční praxe, které poskytuje PhDr. Jana Zachová. Od zimního semestru probíhá navíc pod jejím vedením další kurz latiny pro pokročilé.
IV. Zahraniční kooperace:
1. Přednášky zahraničních hostů
Tříletý přednáškový cyklus podporovaný zahraničním grantem skončil v roce 2002, takže v loňském roce byly přednášky zahraničních odborníků pořádány s menší frekvencí. CMS také uvítalo spolupráci s partnerskými pracovišti při zajišťování přednášek. Dne 21. března 2003 se spolupráci s Katedrou PVH a archivního studia FF UK uskutečnila přednáška Michael Borgolte (Humboldt Universität Berlin) na téma „Kulturelle Einheit und religiöse Differenz. Zur Verbreitung der Polyginie im mittelalterlichen Europa“, 6. června 2003 hovořila Felicitas Schmieder (Universität Frankfurt) na téma „Christen, Juden, Muslimen - und Mongole. Die Einordnung eines fremden Volkes ins apoklayptisches Szenario“, 31. října 2003 pronesla Daniela Rando (Trento) přednášku „Furcht und Wut: Hussiten, Türken und Juden in den Randglossen Johannes Hinderbachs (1418-1486). "Ego-Dokumente" als Quelle zur Mentalitätsgeschichte“ a 4. prosince 2003 uspořádal Ústav pro pravěk a ranou dobu dějinnou FF UK v prostorách CMS přednášku Jerzyho Piekalského (Wroclaw) na téma „Wczesne domy mieszczan w Europie środkowej XII-XIII w.“.
2. Projekty s mezinárodní účastí
Christianization and State-formation in Northern and Central Europe, c. 900 – c. 1200
CMS se do projektu zapojilo r. 2002. Koordinátorem projektu je Nora Berend z University Cambridge. Na tématu christianizace severní a střední Evropy současně pracuje 16 odborníků ze sedmi evropských zemí. V rámci tohoto projektu proběhly již dva workshopy. První z nich se konal v září 2002 v Cambridge, druhý pak v září 2003 v Bergenu. Cílem projektu je ve společné monografii představit evropskou historickou sondu zaměřenou na postup christianizace společnosti a vznik státu v Norsku, Švédsku, Anglii, Polsku, Čechách a Maďarsku.
Religiöses Charisma als Motor und Medium der religiösen Kommunikation. Formen seiner symbolischen Repräsentation
Jedná se o společný interdisciplinární projekt CMS a Universität Konstanz. Zahrnuje celkem dvacet jeden dílčí projekt, a to nejen z historických vědních disciplín, ale také ze sociologie, filologie, filozofie a literární vědy. Cílem projektu je stanovit nové definice centrálních teorií a pojmů společenských věd, překračující hranice jednotlivých oborů.
Zbožné putování v evropské kultuře
CMS se spolupodílí na připravované konference, která je věnována fenoménu poutnictví v evropské kultuře. Dalšími pořadateli jsou Etnologický ústav AV ČR, Státní okresní archiv Příbram, Filozofická fakulta UK v Praze a Theologische Fakultät der Humboldt Universität, Berlin. Konference se uskuteční 27.-29. května 2004 v Příbrami. Na toto setkání bude navazovat několik dalších odborných kolokvií. První z nich se uskuteční v r. 2005 v Heiligenstadtu.
V. Publikační činnost CMS
V listopadu 2003 vyšla informativní publikace Tschechische Mittelalterforschung 1990-2002, která formou komentovaných bibliografií podává přehled bádání o středověku v České republice v posledmí desetiletí. Kniha obsahuje také materiály o činnosti Centra medievistických studií, biogramy Fellows CMS, přehled doktorandských projektů a další informace. (Tschechische Mittelalterforschung 1990-2002. Hrsg. von František Šmahel, Robert Novotný und Pavel Soukup. Praha 2003, 224 s., ISBN 80-7007-181-8)
Do tisku byl odevzdán 2. svazku nové řady Fontes rerum Bohemicarum, v němž pod redakcí Petra Čorneje vyjdou vybrané rukopisy Starých letopisů českých.
VI. Vědecká rada CMS a plenární zasedání členů CMS
1. Vědecká rada CMS pod vedením prof. Ivana Hlaváčka (FF UK) pracovala ve složení: prof. PhDr. Marie Bláhová (FF UK), doc. PhDr. Vilém Herold (FLÚ AV ČR), prof. PhDr. Jaromír Homolka (FF UK), doc. PhDr. Petr Charvát (OÚ AV ČR), doc. PhDr. Jan Klápště (FF UK), PhDr. Pavel Kouřil (ARÚ AV ČR), doc. PhDr. Jan Lehár (ÚČL AV ČR), prof. JUDr. Karel Malý (PF UK), doc. PhDr. Petr Sommer (CMS), prof. PhDr. Pavel Spunar (ÚKS AV ČR), PhDr. Dušan Třeštík (CMS) a prof. PhDr. Josef Žemlička (HÚ AV ČR).
2. Členové/Fellows CMS
CMS sdružuje k 31. 12. 2003 78 členů z řad významných českých medievistů. Novými členy byli na 14. plenárním zasedání 26. února 2003 zvoleni Jiří Doležel, Hana Pátková, Rudolf Procházka, Vladimír Vavřínek a Tomáš Velímský.
Na pravidelných plenárních zasedáních v roce 2003 přednášeli:
14. zasedání 26. 2. 2003
prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc.: „České 13. století: "privatizace" státu“
15. zasedání 18. 6. 2003
PhDr. Dušan Třeštík, CSc.: „Pověst o zaujetí země a vznik kmene Čechů (počátek 7. stol.)“
16. zasedání 12. 11. 2003
prof. PhDr. Pavel Spunar, CSc.: „Česká devotio moderna. Fikce a skutečnost“
VII. Různé
Studovna CMS poskytovala i v roce 2003 pohostinství pravidelným zasedáním Pracovní skupiny historie při Akreditační komisi, Komisi Českého historického ústavu v Římě a Komisi pro soupis a studium rukopisů a Společnosti Husova muzea. V prostorách CMS se také konaly zasedání vědeckých a redakčních rad Filozofického a Sociologického ústavu. Ve studovně CMS dále probíhá pravidelná výuka magisterského studia FF UK, PedF UK a FHS UK.
Zprávu předkládá prof. PhDr. František Šmahel, ředitel CMS.
V Praze 2. února 2004
Zpráva byla schválena Vědeckou radou CMS na jejím zasedání dne 19. února 2003.
|